Dzisiaj każdy producent urządzeń mobilnych musi mieć plan na wprowadzenie pierwszych urządzeń 5G. Fińska firma HMD Global, która odpowiada za smartfony z logiem Nokia, zrealizowała właśnie pierwszy istotny krok takiego planu. Jest nim podpisanie umowy patentowej z Qualcommem, która pozwoli Finom na wprowadzenie na rynek urządzeń obsługujących sieci 3G, 4G oraz 5G.

HMD Global ma bardzo rozważne podejście do produkowanych przez siebie smartfonów. Wiele osób obawiało się, że wkroczenie marki Nokia na rynek urządzeń z Androidem skończy się tak samo, jak “wielki powrót” BlackBerry. Obie marki reprezentują ze sobą upadłych gigantów, którzy nie dostosowali się do rewolucji rozpoczętej przez Apple i Samsunga. Nokia i BlackBerry nie zareagowały odpowiednio szybko na wprowadzenie smartfonów z dotykowymi ekranami. Jednak HMD Global wiedziało jak po wielu latach przerwy wykorzystać potencjał legendarnej marki. Przy czym Finowie są rozważni w swych poczynaniach. Większość urządzeń z logiem Nokia należy do tzw. segmentu “średniaków”. Modele te nie powalają parametrami. Za to są dobrze wykonane i sprzedawane za rozsądną cenę. Dodatkowo klienci dostają niemalże czystego Androida i częste aktualizacje. To sprawia, że ludzie chętnie sięgają po Nokie.

Pierwsza Nokia z 5G może być interesującym modelem

Dla większości ludzi kupno smarfona 5G w 2019 roku nie jest zbyt dobrym pomysłem. I nie chodzi mi tutaj o to, że sieci 5G działają w mało którym kraju. Polacy jeszcze trochę poczekają na uruchomienie sieci nowej generacji w naszym kraju. Jednak Amerykanie, Szwajcarzy oraz Koreańczycy mają kilka dobrych powodów, żeby kupno smartfona 5G odwlec przynajmniej do przyszłego roku. Pierwszy z nich to oczywiście niewielki zasięg nowej technologi. Operatorzy potrzebują trochę czasu na rozbudowę posiadanej infrastruktury. Dodatkowo obecnie dostępne smartfony 5G są niezwykle drogie. Mówimy tutaj o najnowszych flagowcach, które są jeszcze droższe od swoich odpowiedników 4G LTE. Najtańszym z nich jest Xiaomi Mi Mix 3, który w Europie sprzedawany jest za równowartość 3 660 zł.

HMD Global raczej nie eksperymentuje z drogimi urządzeniami. Finowie rozpoczęli rozpoznanie rynku od wypuszczenia taniej Nokii 6. Na pierwszego fińskiego flagowca musieliśmy trochę poczekać. Dlatego można przypuszczać, że również pierwsza Nokia 5G będzie dość przystępnym cenowo smartfonem. Przy czym nie zdziwiłbym się, gdyby model ten pojawił się na rynku dopiero w drugiej połowie 2020 roku. HMD Global pewnie poczeka na rozwój sieci 5G i pojawienie się tańszych chipsetów obsługujących nowy standard.

Źródło: Qualcomm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.