Polscy operatorzy czekają na ogłoszenie daty licytacji częstotliwości pod sieci 5G. Z kolei w Wielkiej Brytanii taka aukcja już się odbywa i telekomy szykują się do komercyjnego wdrożenia nowej technologi. Pierwszym z nich będzie brytyjski oddział Vodafone, który 3 lipca wystartuje z usługami 5G dla klientów indywidualnych i biznesowych. Operator szykuje się również do uruchomienia pierwszego w Europie roamingu 5G.

Już nie raz przekonaliśmy się o tym, że operatorzy należący do międzynarodowych grup telekomunikacyjnych mogą więcej niż ich konkurenci działający na obszarze tylko jednego kraju. Do jednych z takich grup należy Vodafone. Brytyjski oddział operatora szykuje się właśnie do uruchomienia sieci 5G. Start usług zaplanowany jest na 3 lipca tego roku. Na samym początku sieć 5G obejmie swoim zasięgiem 7 miast, a do końca roku zostanie on rozszerzony o 12 kolejnych. Brytyjczycy, którzy będą chcieli skorzystać z zalet nowej technologi, od samego początku będą mieli wybór pomiędzy 4 smartfonami oraz jednym routerem 5G.

Wdrożenie 5G nie oznacza podwyżek za usługi telekomunikacyjne

Niektórzy uważają, że klienci będą skłonni zapłacić więcej za możliwość skorzystania z nowej szybkiej technologi. Jednak ja osobiście od samego początku nie byłem przekonany do tego pomysłu. Takie samo podejście do tego tematu ma brytyjski Vodafone. Operator zapowiedział, że usługi 5G będą kosztować tyle samo co 4G. Przy czym nie oznacza to, że Brytyjczycy nie dostaną możliwości skorzystania z nowych planów taryfowych. Sieci 5G mają oferować dużo większą pojemność. Zatem telekomy mogą już powoli myśleć o zniesieniu limitów na ilość przesłanych danych. Nie możemy również zapominać o cenach urządzeń 5G. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby Samsung Galaxy S10 5G był dostępny w droższym abonencie, którego cena wynika bezpośredniego z wartości urządzenia.

Ciekawie wygląda również zapowiedź uruchomienia roamingu 5G. Vodafone chce uruchomić go na terenie 4 państw: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Usługa ma ruszyć już tego lata. Całkiem możliwe, że niektórzy klienci Vodafone zdecydują się na korzystanie z 5G również podczas tegorocznych wyjazdów wakacyjnych. W końcu zapisy RLAH dotyczą wszystkich technologi.

Oto miasta, w których będzie można skorzystać z sieci 5G Vodafone:

  • od 3 lipca: Birmingham, Bristol, Cardiff, Glasgow, Manchester, Liverpool i Londyn,
  • do końca 2019 roku: Birkenhead, Blackpool, Bournemouth, Guildford, Newbury, Portsmouth, Plymouth, Reading, Southampton, Stoke-on-Trent, Warrington i Wolverhampton.

Źródło: Vodafone

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.