Stabliny Skype na Linux stał się już tylko marzeniem.

Od jakiegoś czasu firma Microsoft pracuje usilnie nad wywaleniem z komunikatora Skype protokołu P2P i zastąpienia go wymianą danych w chmurze. W sumie chyba usługa chmurowa Microsoft jest tą, na którą klienci najmniej narzekają.

Ma to swoje konsekwencje dla samego oprogramowania, które mogą dotknąć tych, którzy korzystają ze Skype na innych systemach operacyjnych.

Wszystko przez to, że zablokowana zostanie możliwość logowania się do starszych wersji aplikacji. O tym, że starsze wersje komunikatora Skype przestaną działać na OS X i systemach Windows. Wiadomo to już było już od lutego 2015 roku. Nie było jednak wiadomo nic o systemach z rodziny Linux, które do tej pory także korzystały ze Skype. Microsoft od blisko trzech lat nie zaktualizował stabilnej wersji Skype’a, aktualna to 4.3. Jakiś czas temu, Microsoft wydał nową aplikację opartą o WebRTC. Aplikacja ta wpierać miała model chmurowy. Prawda jest jednak taka, że nowy Skype nadal jest w wersji Alpha dla Linux. Jakieś czasu osoby, które korzystają z tego komunikatora na systemie Linux, otrzymały powiadomienia informujące o konieczności wykonania aktualizacji klienta. Powodem takiego newsa jest wyłączenie starszej wersji Linuxowej z dniem 1 marca tego roku. Oczywiście, sprawiło to, że w sieci podniosła się dyskusja, a nawet bunt użytkowników komunikatora, który korzystają z niego na alternatywnych do Windows systemach. Nie wszystkim podoba się to, że Microsoft planuje wyłączyć starego Skype’a nie bacząc na to, że jest to w tej chwili jedyna dostępna na Linuksa wersja stabilna.

Podstawowym problemem jest to, że Skype w wersji Alpha jest jeszcze mocno niedopracowany.

Miałem z nim styczność i nie chcę tego powtarzać. Jest problem nawet z samą notyfikacją. Jakość funkcjonalności także odstaje od wersji webowej klienta. Nie choćby jednej z najbardziej pożądanych funkcji, jak możliwości prowadzania rozmów telefonicznych. Z czystym sercem mogę powiedzieć, że Skype w wersji Alpha, który proponowany jest userom systemów Linux, to mocno okrojona wersja webowa, która uruchomiona została w postaci okienka. Brzmi to śmiesznie, ale takie w rzeczywistości nie jest. Skype dla niektórych jest narzędziem biznesowym i nie wyobrażają prowadzenia konferencji na odległość bez niego. Nie każdy jednak zwykł korzystać z systemów Windows. Smutne jest to, że na pewno ta właśnie wersja, która pozostawia wiele do życzenia, za niecałe dwa tygodnie będzie jedyną wersją dostępną na system Linux.

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.