Przygody Microsoftu ze smartfonami raczej nie można zaliczyć od udanych eksperymentów. Po wykupieniu Nokii przez giganta z Redmond zyski firmy na rynku mobilnym coraz bardziej malały, aż w końcu ze sprzedaży całkowicie wycofano smartfony z Windowsem. Wygląda jednak na to, że szykuje się powrót telefonów Microsoftu – tym razem działających pod kontrolą Androida.

Smartfon MS z Androidem? To już było

Choć zdecydowana większość telefonów z logo Microsoftu pracowała oczywiście pod Windowsem, w 2014 roku wydano serię urządzeń ze zmodyfikowaną wersją systemu Android – oficjalnie określaną jako „Nokia software platform”. Ten wariant mobilnego systemu operacyjnego od Google’a zapożyczył z Windows Phone charakterystyczny ekran startowy z „kafelkami”. Budżetowa seria Nokia X nie zdołała jednak odnieść sukcesu na rynku, a modele X i X2 z roku 2014 nie doczekały się kontynuacji.

Pracownik działu obsługi klienta potwierdza, że Microsoft wyda nowego smartfona z Androidem

W zeszłym roku Microsoft zakończył żywot swojego mobilnego systemu operacyjnego. Creators Update jest ostatnią aktualizacją dla Windows 10 Mobile, który teraz będzie otrzymywać jedynie łatki bezpieczeństwa. Skromne grono fanów mobilnego Windowsa może już zatem pogrzebać swoje nadzieje na kolejnego smartfona z kafelkowym systemem, jednak wygląda na to, że pojawi się nowe urządzenie – tym razem z Androidem.

Portal Windows Latest odbył rozmowę z pracownikiem działu obsługi klienta Microsoftu, z której wynika, że gigant z Redmond pracuje nad nową linią smartfonów. Będzie to zupełnie nowa seria urządzeń, o której niestety nie wiemy jeszcze praktycznie nic. Na razie jedyną znaną informacją jest właśnie obecność Androida.

Premiera Surface Phone opóźniona

Po premierze tableta Surface Go Microsoft pracuje obecnie nad dwoma kolejnymi projektami związanymi z serią Surface. Pierwszy z nich, o nazwie kodowej Carmel, dotyczy Surface Pro 6 – kolejnej edycji tableta z odłączaną klawiaturą. Kolejny to tajemniczy projekt Andromeda, którego tematem jest prawdopodobnie smartfon Surface Phone ze składanym ekranem. Choć pierwsze informacje sugerowały, że telefon zostanie wydany jeszcze w tym roku, okazuje się, że Microsoft musiał całkowicie przebudować urządzenie. Najwcześniejsza obecnie podawana data premiery to początek 2019 roku. Być może to właśnie ten smartfon będzie ponownym wejściem Microsoftu na rynek smartfonów – tym razem z Androidem.

Źródło: Windows Latest