Qualcomm co roku prezentuje światu swoje nowe układy scalone, które znajdą zastosowanie w przyszłych flagowcach. Przy czym do tej pory użytkownicy głównie interesowali się ich wydajnością dotyczącą gier i fotografii mobilnej. Z kolei w tym roku pierwsze skrzypce grają funkcje związane z łącznością bezprzewodową. Chipy Snapdragon 765 i 865 odegrają w przyszłym roku istotną rolę w popularyzacji dostępu do sieci 5G.

Większość osób wymienia swojego smartfona na nowy model głównie ze względu na chęć posiadania nowszego urządzenia z lepszym aparatem, wyświetlaczem oraz szybszym procesorem. Pomimo tego Qualcomm co roku unowocześniał zintegrowane ze swoimi chipami modemy. Dlatego właśnie osoby, które zdecydowały się na kupno nowego flagowca, dość często zauważały również szybsze działanie internetu mobilnego i Wi-Fi. Jednak w tym roku sytuacja wygląda trochę inaczej. Operatorzy na całym świecie zaczęli uruchamiać komercyjne sieci 5G, z których można korzystać jedynie po wymianie smartfona na model z modemem 5G. Niestety dziś oznacza to kupno drogiego flagowca. Dlatego też osoby czekające na uruchomienie sieci mobilnych nowej generacji oczekują również premiery tańszych smartfonów z nowymi modemami, czyli tzw. średniaków 5G. Qualcomm widzi tę potrzebę. Dlatego też podczas tegorocznej konferencji Qualcomm Snapdragon Tech Summit poznaliśmy trzy nowe platformy z rodziny Snapdragon: 765, 765G i 836.

Qualcomm Snapdragon 865 – nowy SoC dla przyszłorocznych flagowców

Chipset Snapdragon 865 jest oczywiście następcą Snapdragona 855. Nowy układ oferuje o 25% szybszy procesor, co oznacza również o 25% wyższą sprawność energetyczną w zadaniach związanych z CPU. Zamiana ta wynika z zastosowania nowszych rdzeni Cortex oraz dwukrotnie większa pamięć sL3 cache. Za renderowanie grafiki odpowiada GPU Adreno 650, który jest o 20% szybszy od swojego poprzednika. Z kolei przy zadaniach wymagających takiej samej wydajności oferuje on o 35% wyższą sprawność energetyczną. Oznacza to, że nowy chipset jest nie tylko szybszy od swojego poprzednika, ale również lepiej wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorze. Taki skok wydajnościowy był możliwy dzięki przeniesieniu procesu produkcyjnego na technologię 7 nm.

Qualcomm Snapdragon 865 5G Mobile Platform
Qualcomm Snapdragon 865 5G Mobile Platform

Niestety Snapdragon 865 nie posiada zintegrowanego modemu. Zamiast tego będzie on dostarczany razem z modemem Snapdragon X55, który jest modemem 5G drugiej generacji. Oznacza to, że obsługuje on wszystkie generacje sieci komórkowych od 2G do 5G. W przypadku sieci LTE-Advanced oferuje on maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 2,5 Gbit/s przy wysyłaniu z prędkością 316 Mbit/s. Z kolei w przypadku sieci 5G prędkości te wynoszą odpowiednio 7,5 Gbit/s (pobieranie) i 3 Gbit/s (wysyłanie).

Jeżeli chodzi o łączność, to Snapdragon 865 wyposażony jest w zintegrowany podsystem FastConnect™ 6800. Posiada on również certyfikację Wi-Fi 6, a prędkość przesyłu danych sięga 1,8 Gbit/s. W porównaniu do poprzedniego rozwiązania wnosi on wsparcie dla OFDMA oraz modulacji 1024 QAM. Układ ten wspiera również Bluetooth 5.1.

Snapdragon 765 i 765G – mniej wydajne, ale za to tanie układy z modemem 5G

Snapdragon 765 i 765G różnią się jedynie częstotliwością taktowania głównego rdzenia (odpowiednio 2,3 GHz i 2,4 GHz) oraz wydajnością układu graficznego. Reszta specyfikacji obu układów jest taka sama. Dlatego też możemy je uważać za następców chipa Snapdragon 730. Nowe układy mają nieznacznie szybszy posesor w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Z kolei w przypadku GPU zauważymy wzrost wydajności o 20% lub 38% w zależności od wersji. Ogromny zysk daje również przeniesienie procesu technologicznego z 8 nm na 7 nm. Dzięki temu Qualcomm mógł sobie poradzić z problemami dotyczącymi poboru energii i graniem się systemów odpowiedzialnych za komunikację. Niewątpliwie największą zaletą nowych Snapdragonów jest zintegrowany modem X52.

Snapdragon 765

Platforma Snapdragon 765 wprowadza na rynek pierwsze SoC Qualcomma z zintegrowanymi modemami 5G. O dziwo firma zdecydowała się na taki krok w przypadku produktu przeznaczonego do tańszych smartfonów. Jednak dla klientów ma to same zalety. Wspomniane chipy posiadają modem Snapdragon X52, który pozwala na pobieranie danych za pośrednictwem sieci 5G z prędkością 3,7 Gbit/s. Natomiast prędkość wysyłania wynosi 1,6 Gbit/s. W przypadku sieci LTE mamy tutaj do czynienia z modemem kategorii 24/22, co oznacza prędkości do 1,2 Gbit/s (pobieranie) i 210 Mbit/s (wysyłanie).

Przyszłość tanich smartfonów 5G

Projektowanie smartfonów 5G nie jest prostym zadaniem. Producenci muszą uwzględnić nie tylko nowy chipset, ale również wszystkie jego peryferia. Duże wyzwanie stanowi instalacja dodatkowych anten obsługujących nowe częstotliwości oraz odprowadzanie dodatkowego ciepła. Widać wyraźnie, że Qualcomm cały czas pracuje nad optymalizacją swoich układów pod kątem energetycznym. To, że Snapdragon 865 nie posiada zintegrowanego modemu, świadczy o występowaniu ciągłych problemów. Jednak za rok Snapdragon 875 powinien już mieć zintegrowany modem 5G, który będzie jeszcze szybszy. Z kolei klienci ucieszą się pojawieniem na rynku mniej wydajnych platform, które również obsługują sieci nowej generacji. Przy czym sieci 5G będą działać na nich trochę wolniej. Zastanawiam się, czy klienci w jakikolwiek sposób zauważa różnicę pomiędzy dwoma rozwiązaniami. W końcu w obu przypadkach na ekranie smartfona będzie wyświetlana ikona 5G.

Pierwsze smartfony 5G z tanim Snapdragonem 735 pojawią się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dla nas to bardzo dobra informacja. Oznacza to, że do czasu uruchomienia komercyjnych sieci 5G w Polsce, różnej maści producenci zdążą przygotować interesujące rozwiązania.

Źródło: Qualcomm (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.