Zamieszanie z Huawei trwa już ponad 5 miesięcy. Z kolei amerykańskie firmy czekają już 4 miesiące na wydanie obiecanych przez Trumpa licencji na handel z chińskim gigantem. Całkiem możliwe, że zostaną one wydane już wkrótce. Jednak przedstawiciele amerykańskiej administracji podkreślają, że mało kto je dostanie.

Departament Handlu uznał, że Huawei i zależne od niego firmy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. W praktyce oznacza to, że firmy pokroju Google, Intela oraz Microsoftu nie mogą sprzedawać swoich produktów i usług największemu chińskiemu producentowi urządzeń mobilnych. Jednak Donaldowi Trumpowi nie chodzi o pozbycie się smartfonów Huawei. Amerykańska administracja uważa, że dużo niebezpieczniejsze są chińskie urządzenia telekomunikacyjne. Dlatego też podczas szczytu G20 usłyszeliśmy zapowiedź zniesienia zakazu w kwestii ogólnie dostępnych produktów i usług. Początkowo wniosek o wydanie zezwolenia na współpracę z Huawei złożyło przynajmniej 130 amerykańskich firm. Teraz liczba ta wzrosła do 260.

Departament Handlu USA odrzuci większość wniosków o zezwolenie na handel z Huawei

Administracja Donalda Trumpa szykuje się do podpisania ugody z chińskim rządem. Całkiem możliwe, że sprawa Huawei jest częścią wynegocjowanego porozumienia. Wilbur Ross, Sekretarz Handlu Stanów Zjednoczonych, skomentował ostatnio kwestie związane z obiecanymi w lipcu licencjami i firm, które o nie wnioskują:

“To dużo aplikacji – to znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Pamiętajmy też, że w przypadku list podmiotów istnieje domniemanie odmowy. Tak więc bezpieczną rzeczą dla tych firm byłoby zakładanie odmowy, mimo że oczywiście zatwierdzimy sporo z nich.”

Obecnie nie wiemy ile firm może liczyć na wznowienie współpracy z Huawei. Na pewno Departament Handlu nie pozwoli na sprzedaż chińskiemu gigantowi żadnych komponentów, które są używane do budowy urządzeń infrastrukturalnych sieci 5G. Dlatego też Huawei opracował nową wersję stacji bazowych nowej generacji, które są wolne od amerykańskich technologii. Przy czym ograniczone to może dotyczyć również serwerów, więc nie wiadomo jak Departament Handlu potraktuje Intela. Być może wspomniana licencja obejmie jedynie procesory i chipsety dla komputerów osobistych.

Oczywiście większość osób zastanawia się nad tym, czy licencję na współpracę z Huawei dostanie Google. W końcu smartfony z Androidem nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Bloomberg

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.