Szybsze sieci oraz lepsze urządzenia skłaniają użytkowników do aktywniejszego korzystania z internetu mobilnego. W Korei Południowej już 3,46 mln osób korzysta z sieci 5G. Miesięcznie przesyłają oni 88 TB danych, co przekłada się na niecałe 26 GB na użytkownika.

Już, kiedy operatorzy uruchamiali pierwsze sieci LTE, było wiadomo, że użytkownicy korzystający z nowszych smartfonów przesyłają większe porcje danych. Jednak były to czasy, kiedy dostęp do internetu mobilnego był dużo droższy. Dlatego też każdy z nas monitorował ilość zużytych MB transferu. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Paczki danych są dużo tańsze, więc użytkownicy chętnie korzystają z internetu mobilnego bez większych zahamowań. W sieciach LTE większość ruchu generują materiały wideo. Z kolei w przypadku 5G operatorzy kuszą klientów usługami AR i VR. Przy czym tak naprawdę większość danych generują w dalszym ciągu materiały wideo wysokiej rozdzielczości oraz gry.

W Korei użytkownicy 5G pobierają 3x więcej danych niż osoby korzystające z LTE

Koreańskie Ministerstwo Nauki i Teleinformatyki regularnie podaje świeże dane dotyczące uruchomionych w tym roku sieci 5G. Najnowsze informacje dotyczą września. Według danych pozyskanych od operatorów, abonenci korzystający z urządzeń 5G przesłali w ciągu miesiąca 87,928 TB danych. Przy czym liczba umów na taryfy 5G pod koniec miesiąca wynosiła 3,46 mln. Średnio przeciętny użytkownik sieci nowej generacji przesyła 25,97 GB danych miesięcznie. Dla porównania Koreańczycy, którzy korzystają z sieci LTE, we wrześniu zużyli średnio 8,31 GB danych.

Warto również dodać, że Koreańczycy obserwują rosnąca aktywność użytkowników sieci 5G. Jeszcze w maju średnie zużycie danych wynosiło 18,26 GB miesięcznie.

Zastanawiające jest również to, skąd się bierze tak duży wzrost na zapotrzebowanie przesyłu danych. Po części wynika on na pewno ze zmiany przyzwyczajeń użytkowników. Jednak musimy pamiętać również o tym, że koreańskie ministerstwo nie podało danych odnoszących się do samych sieci, a do planów taryfowych. Oznacza to, że widoczna większa aktywność abonentów może wynikać również z poprawy zasięgu sieci 5G.

Źródło: Yonhap

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.