Cóż, jak już wiemy rozwiązanie Adobe (tj. Flash) ma wielu przeciwników głównie z powodu swojej słabej wydajności. Już na początku tego roku Google powiedziało “papa” Flashowi poprzez całkowitą migrację YouTube’a na HTML5. Później zrobił to Netflix, a teraz pora na Facebook’a.

Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłem w Internecie filmik udostępniony za pomocą jakiegoś Flash‘owego playera. Moją pierwszą myślą było: “Co to ma być? Przecież to strasznie żre zasoby. Nie można po ludzku wrzucić plik wideo i go podlinkować? Przecież po to mamy wtyczki w przeglądarkach do odtwarzaczy wideo“. Czy ktoś z Was jeszcze instaluje wtyczkę do VLC? No właśnie, byłem wtedy w grubym błędzie. Jednak pamiętam, że w podobny sposób jeden z moich wykładowców skomentował usługę SMS, kiedy była planowana do wdrożenia: “Kto będzie chciał się męczyć i pisać na tym małym ekranie? Przecież prościej jest wyciągnąć telefon i zadzwonić“. A co mamy teraz? Co prawda SMSy odchodzą w niektórych kręgach do lamusa i są wypierane np. przez Facebook‘owego Messenger‘a, ale uwielbiamy pisać na naszych telefonach.

Wróćmy jednak do tematu. Odtwarzacz wideo w wersji HTML5 był już dostępny na Facebook‘u od dłuższego czasu, jednak teraz jest on domyślny. Oznacza to, że jeśli nasza przeglądarka wspiera HTML5, to właśnie odtwarzacz oparty na tej technologi będzie wybrany przy oglądaniu filmików na FB. Co to dla nas oznacza w praktyce? W skrócie: filmy odtwarzane na Facebook‘u będą teraz mniej obciążać nasz komputer oraz nie będziemy obserwować ciągłych crash’ów Flash‘a. Spodziewałbym też się wzrostu ilości filmów bezpośrednio wrzucanych na FB, zamiast linków z YouTube‘a. Użytkownicy już zauważyli, że filmy te docierają do większej ilości odbiorców.

Dlaczego Facebook zmienił tylko preferencje dotyczące uruchamianego odtwarzacza, a nie usunął wersji Flash‘owej całkowicie? Wyraźnie widać, że polityka firmy Marka Zuckerberga polega na ciągłym wzroście ilości użytkowników, również w krajach mniej rozwiniętych. Dlatego też nie mogą oni sobie pozwolić na utratę użytkowników przeglądarek niewspierających HTML5.