Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował kolejny raport dotyczący analizy cen usług stacjonarnego dostępu do internetu w Polsce. Niestety, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, dostęp do internetu nie jest coraz tańszy. Dokładna analiza cenników największych polskich dostawców pokazuje, że za korzystanie z sieci płacimy coraz więcej.

Muszę przyznać, że wniosek płynący z najnowszego opracowania Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaskoczył mnie tak samo, jak i jego autorów. W końcu operatorzy oferujący stacjonarny dostęp do internetu cały czas prześcigają się i przygotowują coraz to bardziej atrakcyjne promocje. Dlatego też wiele osób wychodzi z założenia, że dostęp do internetu jest nie tylko szybszy, ale również tańszy.

Średnie ceny internetu stacjonarnego w Polsce

Przejdźmy jednak do konkretów. Poniższe wykresy pokazują średni miesięczny koszt utrzymania łącza internetowego o zadanej przepustowości.

UKE ceny internetu indywidualni
UKE ceny internetu biznes

Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby internet dla klientów indywidualnych nieznacznie podrożał, a dla biznesowych znacznie potaniał. Jednak, jak przyjrzymy się dokładnie liczbom, to zauważymy, że ceny dla klientów biznesowych były rok temu dużo wyższe niż dla klientów indywidualnych. Dlatego mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem wyrównania się ofert. Z kolei wzrost cen w kategoriach od 30 Mbit/s do 100 Mbit/s oraz powyżej 100 Mbit/s można tłumaczyć wzrostem liczby ofert na szybsze łącza. Jest to szczególnie widoczne w kategorii powyżej 100 Mbit/s, gdzie mamy do czynienia z abonamentami na łącza o prędkościach do 1 Gbit/s, a nawet 10 Gbit/s.

Minimalne, maksymalne i średnie ceny u poszczególnych operatorów

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował również zestawienie pokazujące rozpiętość cen u poszczególnych operatorów. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że najtańsze oferty oznaczają najwolniejsze łącza, a najdroższe najszybsze.

UKE rozpiętość cen indywidualni
UKE rozpiętość cen biznes

Zgodnie z wyliczeniami UKE najwyższy maksymalny koszt utrzymania łącza ma INEA. Przy czym wynika to oferty na symetryczne łącze światłowodowe o przepustowości 10 Gbit/s, które kosztuje 212 zł miesięcznie.

Porównanie cen dla łączy powyżej 100 Mbit/s

Obecnie każdy z dostawców internetu stacjonarnego za punkt honoru stawia sobie zaoferowanie klientom internetu o prędkości 1 Gbit/s. Oczywiście tak szybkie łącze nie jest potrzebne każdemu. Jednak już dawno skończyły się czasy, kiedy to wybieraliśmy łącza o przepustowościach poniżej 100 Mbit/s. Prawda jest taka, że najbardziej rozbudowany segment ofert dostawców internetu stacjonarnego dotyczy łączy pozwalających na pobieranie danych z prędkością większą niż 100 Mbit/s.

Pierwsza grupa ofert dotyczy łączy o przepustowości powyżej 100 Mbit/s do 1 Gbit/s. UKE zidentyfikowało tutaj dziewięć różnych prędkości: 120 Mbit/s, 150 Mbit/s, 180 Mbit/s, 200 Mbit/s, 250 Mbit/s, 300 Mbit/s, 400 Mbit/s, 500 Mbit/s oraz 600 Mbit/s.

UKE ceny powyżej 100 Mbit indywidualni
UKE ceny powyżej 100 Mbit biznes

Urząd postanowił również wyróżnić grupę ofert od 1 Gbit/s do 1,2 Gbit/s. Przy czym górna granica 1,2 Gbit/s podyktowana została ofertą Multimedii, która w ten sposób wyróżnia się na tle konkurencji oferującej “jedynie” 1 Gbit/s.

UKE ceny 1 Gbit indywidualni
UKE ceny 1 Gbit biznes

Metodologia badania

Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał analizowanych operatorów. UKE kierowało się tutaj prostym kryterium, jakim był udział w rynku usług stacjonarnego dostępu do sieci w 2018 roku wynoszący powyżej 1,5%. Struktura podmiotowa polskiego rynku jest dość ciekawa. Pośród największych usługodawców znajdziemy zarówno ogólnopolskich dostawców, jak i firmy skupiające swoją działalność na terenie jednego województwa.

UKE struktura podmiotowa

Ważna jest również metoda kalkulacji kosztów. Tutaj UKE wzięło pod uwagę jedynie oferty promocyjne skierowane do nowych klientów. Urząd uwzględnił ofert regionalnych oraz usług wiązanych. W sumie opłat miesięcznych uwzględnione zostały rabaty wynikające z korzystania e-faktury oraz wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych. W odróżnieniu od zeszłorocznych analiz UKE nie policzyło w tym roku opłat za router lub modem kablowy.

UKE koszty metoda

Jeżeli w raporcie nie ma Waszego operatora, to w łatwy sposób możecie wyliczyć swój miesięczny koszt korzystania z łącza internetowego i porównać go z ofertą innych dostawców.

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.