Stany Zjednoczone były do tej pory drugim, zaraz po Chinach, największym rynkiem sprzedaży smartfonów na świecie. Jednak ostatni raport firmy Canalys pokazuje, że sytuacja ta uległa zmianie. To Indie są krajem, który odnotował 23% wzrost rynku smartfonów, a tym samym wyprzedził Stany Zjednoczone. Ciekawe jest również to, że duży udział w tym ma również znana w Polsce marka Xiaomi, która idealnie wpasowała się w zapotrzebowanie indyjskiego rynku.

Indie są drugim na świecie krajem pod kątem ilości użytkowników telefonii komórkowej. Już na początku zeszłego roku ilość aktywnych urządzeń w tym kraju przekroczyła miliard. Dlatego wszystkim producentom smartfonów zależy na obecności na tym rynku. Zwłaszcza że rośnie on cały czas. Tamtejsi operatorzy aktualnie pracują intensywnie nad rozbudową istniejących sieci LTE, co w naturalny sposób napędza sprzedaż smartfonów. Oczywiście działa to, jak pętla sprzężenia zwrotnego, ponieważ więcej sprzedanych urządzeń mobilnych oznacza większy ruch w sieci, co z kolei motywuje operatorów do dalszych inwestycji. Co prawda jest to jeden z nielicznych rynków, gdzie produkty Apple należą do rzadko spotykanych, jednak wynika to tylko i wyłącznie z sytuacji finansowej większości obywateli.

Canalys Indie

Na rynku smartfonów w Indiach króluje Samsung oraz Xiaomi.

Dane udostępnione przez firmę Canalys wyraźnie pokazują, że Samsung zajmuje pierwsze miejsce pod kątem ilości wprowadzonych do sprzedaży smartfonów. Jednak to Xiaomi zanotowało największy wzrost swoich udziałów na rynku urządzeń mobilnych w Indiach w ciągu ostatniego roku. Wynika to z tego, że kiedy Samsung skupia się głównie na urządzeniach z wysokiej półki, to Xiaomi najciekawszą ofertę ma w segmencie rozwiązań budżetowych. Oczywiście chiński potentat elektroniki użytkowej również interesuje się nowymi rozwiązaniami. Dlatego też już niedługo może okazać się, że Xiaomi prześcignie w Indiach Samsunga. Innymi producentami, którzy są zadowoleni ze swojej obecności na indyjskim rynku to Vivo oraz Oppo. Lenovo co prawda dalej trzyma mocną pozycję, jednak rok temu firma ta zajmowała drugie miejsce na rynku smartfonów w Indiach. Teraz jest piąta. Apple na początku roku zaczęło produkować iPhone’y również w Indiach, co przyczyniło się do podwojenia ilości wprowadzonych do sprzedaży egzemplarzy. Jednak dalej jest to wynik na poziomie 900 tysięcy sztuk w ciągu ostatniego kwartału. Niby nie dużo, ale również w Indiach iPhone X wyprzedał się błyskawicznie.

Źródło: Canalys

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.