Huawei ma ogromny problem z wejściem na rynek USA. Jednak amerykańscy urzędnicy mogą jeszcze w inny sposób zaszkodzić chińskim producentom smartfonów. Przekonało się o tym ZTE, które otrzymało zakaz handlu z amerykańskimi firmami. W praktyce takie sankcje mogą oznaczać koniec współpracy z Googlem, czyli utratę Androida. Jednak Huawei przygotowuje się na najgorszy obrót spraw i rozpoczął prace nad własnym mobilnym systemem operacyjnym.

Sankcje nakładane przez rząd USA na chińskich producentów smartfonów nie są dobre dla wszystkich amerykańskich firm. Największym poszkodowanym zakazu, którym zostało objęte ZTE, jest Qualcomm. Producent Snapdragonów traci w ten sposób około 500 milionów dolarów rocznie. Gdyby podobnym zakazem handlu został objęty również Huawei, to brak możliwości sprzedaży procesorów mobilnych nie byłby dotkliwy dla żadnej ze stron. W końcu Huawei posiada swoje SoC Kirin, które mogą konkurować z najwydajniejszymi układami Qualcomma. Jednak dużo bardziej dotkliwy byłby brak współpracy z Google. Jak na razie nie jest to w 100% pewne, ale ewentualny zakaz nałożony przez Sekretarza Handlu mógłby skutkować brakiem Androida na smartfonach danego producenta.

Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który ma być alternatywą dla Androida i iOS-a

Aktualna sytuacja na rynku mobilnych systemów operacyjnych jest jasna i klarowna. Dominuje Android, a drugie miejsca zajmuje iOS, który jest dostępny na urządzeniach tylko jednego producenta (tj. Apple). Windows Mobile jest już praktycznie martwy, a inne niszowe systemy nie mogą się przebić do szerszej grupy użytkowników. Jednak Huawei ma plan awaryjny, który może zostać wdrożony w życie. Dziennikarze zapytali prezesa odpowiedzialnego za serię Honor o system operacyjny tworzony przez Huawei.

Zhao Ming nie zaprzeczył plotkom, jednak zaznaczył, że Huawei nie zamierza wypuścić na rynek swojego własnego systemu operacyjnego. Chińczycy aktualnie ściśle współpracują z Google i są skupieni na tworzeniu smartfonów dobrze współpracujących z Androidem. Jednak Huawei jest firmą, dla której opracowanie użytecznego mobilnego systemu mobilnego jest tylko i wyłącznie kwestią czasu oraz zasobów. Tego typu rozwiązaniem mieliby być zainteresowani również inni chińscy producenci smartfonów. Podsumowując, Huawei nie wypuści systemu będącego konkurencją dla Androida, chyba że zostanie do tego zmuszony przez sankcje nałożone ze strony USA.

Źródło: South China Morning Post

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.