Ostatnio bardzo dużo mówi się o Huawei. Przy czym rozmowy te nie ograniczają się już tylko i wyłącznie do sprzętu telekomunikacyjnego. Coraz częściej wspomina się o firmach i uczelniach, które współpracują z chińskim gigantem. Dzisiaj światła reflektorów zwróciły się na Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które jest oskarżane o faworyzowanie Huawei w przetargu o wartości 100 mln zł.

Każdy, kto miał do czynienia z przetargami dla instytucji publicznych, wie, że opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) nie jest prostym zadaniem. Zamawiający musi w taki sposób opisać parametry techniczne, żeby świadczeniodawca dostarczył sprzęt spełniający postawione wymogi oraz nie faworyzować żadnego z producentów. Nie może być tak, że specyfikacja zamieszczona w przetargu jest kopią 1:1 specyfikacji upatrzonego przez zamawiającego urządzenia. Czy tak było w przypadku ostatniego przetargu rozpisanego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS)? Puls Biznesu donosi, że rozpisana specyfikacja preferuje serwery Huawei.

Przetarg, w którym ma być faworyzowany Huawei, trafił do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO)

PCSS rozpisało przetarg na dostarczenie klastra obliczeniowego, systemu składowania danych oraz systemu chłodzenia. Wartość całego zamówienia jest szacowana na 80 – 100 mln zł. Z racji realiów rynku oraz budżetu uczelni jest to dość niespotykane zamówienia. Dlatego zainteresowali się nim najwięksi producenci rozwiązań serwerowych. Jednak analiza wymagań technicznych wykazała, że PCSS chce zamówić serwery Huawei.

“Było mało czasu na złożenie odwołań. Już po złożeniu wczytaliśmy się w specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ) i okazało się, że jest wiele innych wymogów, które preferują jednego dostawcę, więc postanowiliśmy odpuścić, bo kwestie w odwołaniu nie okazały się kluczowe i nie wyczerpują tematu” – mówi cytowany przez gazetę jeden z zainteresowanych wykonawców

“Zamawiający w sposób oczywisty preferuje serwery firmy Huawei i dąży do tego, aby niniejsze zamówienie zrealizował wykonawca oferujący rozwiązania oparte na produktach firmy Huawei” – czytamy w odwołaniu ZSK

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zgadza się ze stawianymi zarzutami. Jednostka wykazała, że na rynku znajdują się rozwiązania kilku producentów, które spełniają postawione wymagania. Jednak cytowana przez Puls Biznesu osoba zaznajomiona z przetargiem dodała, że tylko produkty Huawei spełniają wszystkie wypisane w SIWZ wymagania. Natomiast dostawca oferujący sprzęt innego producenta może liczyć na dodatkowe punkty za jedno lub dwa wymagania.

W całej sprawie należy również pamiętać o tym, że PCSS już od pewnego czasu współpracuje z Huawei. Służy temu powołane w 2015 roku Centrum Innowacji PCSS-Huawei.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.