Rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu na używanie sprzętu Huawei w sieciach 5G. Mówi się nawet o nakazie demontażu już działających urządzeń. Według dziennika The Times szefowie chińskiego giganta poprosili o spotkanie ostatniej szansy z brytyjskim premierem, żeby opóźnić termin usuwania sprzętu z sieci 5G do 2025 roku. Termin ten wynika z zaplanowanych wyborów parlamentarnych.

Aktualnie Wielka Brytania klasyfikuje Huawei jako dostawcę wysokiego ryzyka. Efektem tego jest ograniczenie udziału sprzętu chińskiego dostawcy w warstwie radiowej sieci 5G do 35%. Dodatkowo brytyjscy operatorzy nie mogą korzystać z urządzeń Huawei w części rdzeniowej swoich sieci. Jednak ostatnie sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych zmieniły sytuację. Chodzi tutaj o przepisy zakazujące sprzedaży chińskiemu gigantowi komponentów, które powstają przy użyciu amerykańskiej technologii. Dotyczy to również firm, które działają na terenie Azji. Dlatego też Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, wypowiedział się ostatnio w sprawie obecnych ograniczeń stosowanych wobec Huawei. Według niego są one już nieadekwatne i należy je zmienić. Pojawiły się plotki, że chodzi tutaj o wprowadzenie całkowitego zakazu oraz pozbycie się już kupionych urządzeń.

Huawei liczy na przychylność nowego rządu Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania uchodzi za kraj, który ostrożnie podchodzi do oskarżeń wobec Huawei. Chiński gigant jest tam cały czas monitorowany pod kątem cyberbezpieczeństwa przez centrum HCSEC (Huawei Cyber Security Evaluation Centre). Dzięki temu urzędnicy z National Cyber Security Centre (NCSC) mogą podejmować decyzje na podstawie faktów i realnych zagrożeń, a nie politycznych domysłów. Jednak wygląda na to, że Huawei dalej jest przekonane, że ma do czynienia w Wielkiej Brytanii z politycznymi uprzedzeniami.

Według informacji opublikowanych przez dziennik The Times szefowie Huawei liczą na przychylność nowego rządu. Dlatego też mieli poprosić o spotkanie z obecnym premierem, żeby przekonać go do przesunięcia decyzji o usunięciu sprzętu z brytyjskich sieci komórkowych do połowy czerwca 2025 roku.

Z szybkiego całkowitego wykluczenia Huawei nie byliby zadowoleni również brytyjscy operatorzy. BT i Vodafone poinformowali, że pospieszne usuwanie urządzeń chińskiego dostawcy może przełożyć się na kłopoty z zasięgiem oraz spowolnienie wdrażania sieci 5G. Dodatkowo mówi się o dodatkowych kosztach związanych z wymianą sprzętu oraz wyborem w to miejsce droższych dostawców.

Rząd Wielkiej Brytanii ma ogłosić zmiany związane z podejściem do sprzętu telekomunikacyjnego chińskich dostawców do 22 lipca tego roku.

Źródło: The Times, Reuters

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.