Szykuje się mała rewolucja na rynku kart graficznych. Najnowsze doniesienia sugerują, że w ciągu trzech miesięcy rozpocznie się produkcja pamięci operacyjnej typu GDDR6. Zostanie ona wykorzystana w najnowszych modelach z serii GeForce od Nvidii.

Informację o pracach nad nowym typem pamięci operacyjnej przekazano redakcji portalu Gamers Nexus podczas trwającej obecnie konferencji GPU Technology Conference 2018. Serwis sugeruje, że GDDR6 trafi przynajmniej do kilku, jeśli nie do wszystkich najnowszych kart graficznych Nvidii, które zadebiutują w ciągu najbliższych miesięcy.

Harmonogram już ustalony

Firma SK Hynix prawdopodobnie będzie mieć już ustalony harmonogram pracy do lipca tego roku. Można więc oczekiwać, że najnowsze produkcje Nvidii zadebiutują właśnie w lipcu lub pod koniec czerwca. Oczywiście informacja ta to jedynie spekulacja. Nie została jeszcze w żaden sposób potwierdzona przez producenta, ale czas premiery nowych GeForców pokrywałby się z poprzednimi plotkami o nich sprzed niespełna miesiąca.

Będzie drożej

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że pamięć GDDR6 ma być droższa w produkcji od GDDR5. Gamers Nexus podaje, że różnica ta ma sięgać 20%. W miarę upływu czasu od rozpoczęcia dostaw kości pamięci ich koszt spadnie o około 15%. Początkowa wartość wiąże się z kosztami dostosowania linii produkcyjnych producenta. Nie wiadomo jeszcze w jakich cenach producenci będą sprzedawać swoje karty graficzne.

Szybciej i ekonomiczniej

Kości GDDR6 mają z czasem całkowicie wyprzeć dostępne obecnie w kartach układy GDDR5 oraz GDDR5X. Przepustowość nowych pamięci ma wynosić 16 Gb/s, przy znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Mówi się również, że firma dostała zamówienia na pamięci o wielkości 8 GB oraz 16 GB. Przypomnijmy, że na początku pierwszego kwartału tego roku SK Hynix udostępnił na swojej stronie internetowej tabele przedstawiające szybkość i przepustowość kości 8 GB. Mają one oferować szybkość rzędu 14 Gb/s, 12 Gb/s oraz 10 Gb/s (modele H56C8H24MJR S2C oraz H56C8H24MJR S0C) i napięcie wynoszące 1,45 V. Producenci kart graficznych mogli już je zamawiać w styczniu.

gddr6 specyfikacje

Źródło: Gamers Nexus