Po wielu miesiącach nieoficjalnych doniesień poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszego na świecie tabletu pracującego pod kontrolą Chrome OS. Acer Chromebook Tab 10 trafi do sprzedaży już w maju tego roku, a jego cena ma wynosić niespełna 330 euro.

Dotychczas Chrome OS dostępny był wyłącznie na laptopach. Google we współpracy z Acerem stworzyło pierwszy tablet pracujący pod kontrolą tego systemu operacyjnego. Sprzęt ten ma być szczególnie polecany dla uczniów i studentów. Jego specyfikacja techniczna wskazuje na to, że może on stać się popularny również wśród innych użytkowników.

Dobry stosunek ceny do możliwości

Acer Chromebook Tab 10 wyposażony został w sześciordzeniowy procesor Rockchip OP1 bazujący na dwóch rdzeniach Cortex A72 oraz czterech Cortex A53, 4 GB pamięci operacyjnej typu LPDDR4 oraz 32 GB pamięci na pliki typu eMMC, którą bez żadnego problemu rozszerzymy za pomocą karty microSD o maksymalnej pojemności do 128 GB. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny ma być 9,7-calowy ekran IPS pracujący w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, oferujący zagęszczenie rzędu 264 ppi, a bateria o pojemności 34 Wh powinna pozwolić na ciągłą pracę nawet przez 9 godzin. Użytkownik do dyspozycji dostanie również kamerkę do wideorozmów i zdjęć typu selfie z optyką 2 megapikseli oraz główny aparat z optyką 5 megapikseli.

Acer Chromebook Tab 10

Bez zaskoczenia

Producenci sprzętu elektronicznego przyzwyczaili już nas do niektórych modułów łączności. Acer w modelu Chromebook Tab 10 zastosował 2×2 MIMO WiFi 802.11ac, Bluetooth w wersji 4.1 oraz GPS z A-GPS i GLONASS. Na obudowie urządzenia znajdziemy port USB 3.1 typu C oraz gniazdo minijack 3,5 mm, które może służyć do podłączenia słuchawek lub mikrofonu.

Acer Chromebook Tab 10

System przygotowany dla uczniów

Na Chromebooku Tab 10 znajdziemy preinstalowane oprogramowanie, które ma ułatwić pracę nauczycieli i umilić naukę. Pomocna może stać się aplikacja Squid obsługująca dokumenty PDF, stały dostęp do plików znajdujących się na Dysku Google oraz Skype. Oczywiście użytkownicy mogą korzystać również z innych programów, które bez problemu pobiorą ze sklepu Google Play.

Acer Chromebook Tab 10 w akcji

Źródło: TechPowerUP