Każdy kraj charakteryzuje się pewnymi cechami, które sprawiają, że operatorzy decydują się na inwestowanie w różne rozwiązania techniczne. Australijski operator Telstra ma dość ciekawy pomysł na zastosowanie swojej sieci 5G. Telekom zamierza zbudować infrastrukturę hotspotów Wi-Fi, które będą podłączone do Internetu za pomocą urządzenia 5G. Dzięki temu klienci operatora będą mogli od razu skorzystać z nowego rozwiązania, ponieważ nie będą musieli kupować nowych smartfonów. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Sieci Wi-Fi mają swoje ograniczenia, ale ich niepodważalną zaletą jest niezwykle duża popularność urządzeń obsługujących jeden ze standardów z rodziny 802.11. Jednak są one dużo wolniejsze od opracowywanych właśnie sieci 5G. Pojedynczy hotspot Wi-Fi nie byłby w stanie wykorzystać potencjału nowej technologii. Telstra twierdzi, że używane przez nich urządzenia nowej generacji sieci komórkowych oferują przepustowość na poziomie 3 Gbit/s. Dlatego pojedynczy punkt agregacyjny, który podłączony byłby do sieci 5G, obsługiwałby kilka hotspotów Wi-Fi. Tego typu sieć ma być w stanie obsłużyć setki smartfonów.

Hotspoty Wi-Fi podłączone do sieci 5G będą oferować darmowy Internet dla każdego.

Operator chce w ten sposób pokazać Australijczykom możliwości nowej technologi. Pierwsze tego typu hotspoty zostały już uruchomione w centrum innowacji 5G w mieście Southport, które znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii. Internet jest oferowany za darmo każdemu. Jedyne ograniczenie dotyczy dziennego limitu na ilość pobrania danych, który wynosi 10 GB. To jednak nie wszystko. Operator testuje również pierwszy samochód, który jest cały czas podłączony do sieci 5G. Podczas testów używana jest przygotowana do tego celu platforma Intela.

Australijski operator deklaruje, że już w przyszłym roku uruchomi swoją komercyjną sieć 5G. Z kolei hotspoty Wi-Fi mają za zadanie rozwiązać problem małej ilości urządzeń nowej generacji. Dzięki temu klienci operatora będą mogli skorzystać z nowej technologi bez konieczności kupowania nowego sprzętu. Z kolei operator skorzysta na odciążeniu obecnie działającej sieci LTE. Ciekawe czy któryś z polskich operatorów zdecyduje się na realizację podobnego projektu. Hotspoty Wi-Fi mogłyby być montowane w centrach handlowych oraz innych miejscach użytku publicznego, co na pewno zostałoby docenione przez klientów.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.