Jak wiemy, już od dłuższego czasu Facebook kontynuuje ewolucję Messenger’a z prostej aplikacji do obsługi wiadomości, do narzędzia tworzącego wszechstronną usługę społecznościową. Ostatnio doszła do tego nowa usługa znana Google Maps, a dokładniej Live Location, czyli udostępnianie lokalizacji na żywo.

Pozwoli ona na udostępnianie swojego aktualnego położenia wybranym znajomym. Oczywiście wszystko będzie działać w czasie rzeczywistym. Funkcja ta została obecnie wdrożona na całym świecie w aplikacjach Facebook Messenger na systemach iOS i Android. Jak zawsze, użytkownicy Windows 10 Mobile zostali pominięci, ale powinni już się do tego przyzwyczaić. Na szczęście Facebook co jakiś czas portuje swoje aplikacje z iOS na Windows 10, więc za jakiś czas funkcja ta również powinna pojawić się na tej niszowej platformie.

Facebook Messenger wprowadza funkcję udostępniania lokalizacji na żywo

Nowa funkcja Facebook Messenger została ogłoszona za pośrednictwem biuletynu Facebook Newsroom. Twórcy twierdzą, że Live Location zostanie uznany za użyteczne narzędzie w różnych sytuacjach. Wśród zastosowań lokalizacji na żywo znajduje się koordynacja z przyjaciółmi przed spotkaniem, pozwalająca innym osobom dowiedzieć się, gdzie i jak daleko od miejsca spotkania znajduje się dany użytkownik. Oczywiście swoją lokalizację będziemy mogli udostępnić swojemu współlokatorowi czy też rodzinie. Wszystko po to, by nie martwili się naszym nocnym powrotem do domu. W wywiadzie Stan Chudnovsky powiedział, że jednym z najczęściej używanych zwrotów w aplikacji komunikacyjnej jest zdanie „Jak daleko jesteś?”. Po uruchomieniu Live Location w Facebook Messenger użytkownicy będą mogli teraz lepiej odpowiedzieć na to pytanie.

Jak używać Live Location w aplikacji Facebook Messenger

Aby użytkownicy mogli udostępniać swoją lokalizację w czasie rzeczywistym, będą musieli kliknąć ikonę lokalizacji lub w menu rozwijanym oraz wybrać opcję Lokalizacja. Aplikacja wyświetli wtedy mapę, która pokaże nam aktualną pozycję użytkownika. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli udostępnić swoją lokalizację w czasie rzeczywistym znajomym lub członkom rodziny, poprzez zwykłe dotknięcie niebieskiego paska. Aplikacja pozwoli nam na udostępnienie swojego położenia tylko jednemu kontaktowi lub kilku osobom naraz. Ponadto, gdy funkcja „Live Location” zostanie włączona znajomi, którzy dostali dostęp do naszej lokalizacji na żywo, będą mogli śledzić ją tylko przez 60 minut. Zegar w prawym dolnym rogu aplikacji Facebook Messenger wyświetli nam też czas pozostały do końca ​​udostępnienia. Użytkownicy mogą jednak w dowolnym momencie zrezygnować z informowania o swoim położeniu za pomocą przycisku „Zatrzymaj udostępnianie”.

Gdy nie wiesz gdzie odbywa się spotkanie…

Użytkownicy, którzy otrzymali lokalizację w czasie rzeczywistym innych użytkowników, będą mogli zobaczyć też szacowany czas dotarcia do miejsca docelowego za pośrednictwem samochodu. Facebook Messenger umożliwia również posiadaczom urządzeń mobilnych udostępnianie statycznych lokalizacji. Będzie to na pewno przydatne przy określaniu miejsca spotkania. Aby to zrobić, użytkownicy będą musieli po prostu kliknąć pinezkę lokalizacji na mapie. Dużo osób obawia się, że ciągłe udostępnianie lokalizacji będzie miało destrukcyjny wpływ na poziom naładowania baterii. Wynika to z faktu ciągłego korzystania z modułu GPS oraz transmisji danych. Jednak szef Messenger David Marcus powiedział, że zespół dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować zużycie baterii przez funkcję Live Location.

Źródło: Facebook Newsroom

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.