Zarobki w branży IT budzą ogromne zainteresowanie. Ostatnio okazało się, że Satya Nadella, obecny CEO Microsoftu, zarobił w 2019 roku ponad 40 milionów dolarów. To 249 więcej niż mediana zarobków w jego firmie. Jeden z inwestorów spytał skąd się wzięła tak astronomiczna kwota.

Wiele osób może narzekać na niską jakość oprogramowania ze stajni Microsoftu. Jednak prawda jest taka, że Microsoft jest jedną z największych firm tworzących oprogramowanie i zarabia na tym krocie. W świadomości przeciętnego użytkownika komputerów Microsoft jest firmą, która wytwarza system operacyjny Windows i pakiet biurowy Office. O ile te dwa produkty sprawiły, że marka giganta z Redmond jest bardzo dobrze rozpoznawalna, to nie odpowiadają one za większość zysków. Dlatego też dyrektor generalny Microsoftu w ostatnich latach skupił się na czymś innym. John Thompson, przewodniczący rady dyrektorów spółki, na pytanie o zarobki Nadelli stwierdził, że jest on wart każdego centa. Potem zaznaczył, że CEO Microsoftu wprowadził istotną w firmie kulturową i strategiczną zmianę oraz mocno skupił się na realizacji strategii opartej na usługach działających wokół inteligentnej chmury.

Dlaczego CEO Microsoft zarabia 249 razy więcej niż przeciętny pracownik jego firmy?

Satya Nadella zarobił w ostatnim roku fiskalnym 42,9 mln dolarów. W tym samym czasie mediana zarobków pracowników Microsoftu wyniosła 172,5 tys. dolarów. Po zaokrągleniu daje te zarobki 249 razy wyższe w porównaniu z przeciętnym pracownikiem. Jednak po dokładniejszej analizie danych widać, że za większość tej kwoty odpowiadają dobre wyniki finansowe firmy. Nadella zapewnił sobie prawa do 900 tysięcy akcji firmy. Z kolei kapitalizacja firmy wzrosła o 500 mld dolarów. Dlatego też do kieszeni prezesa Microsoftu trafiły bonusy w postaci 29,6 mld dolarów jako udziały w firmie i 10,8 mld dolarów w gotówce. Do tego należy jeszcze doliczyć bazową pensję, co daje w sumie wspomniane niecałe 43 mld dolarów.

John Thompson dodał również, że z perspektywy pracowników Microsoft może nie być konkurencyjny względem konkurencji. Prawdopodobnie chodzi o to, że inne firmy z branży IT mogą płacić więcej. Jednak według Microsoftu wyróżnia się on na tle innych pracodawców atrakcyjnym programem benefitów. Wspomniana mediana 172,5 tys. dolarów odnosi się do kwoty nieobejmującej bonusy pozapłacowe.

Źródło: Business Insider

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.