Polski rząd przeznaczy 180 mln zł na laptopy, tablety i mobilny dostęp do Internetu dla uczniów i nauczycieli. Cel tego działania jest jasny i prosty. Chodzi o wsparcie tych osób, które nie mają w swoich domach odpowiedniego zaplecza technicznego, żeby móc efektywnie korzystać z e-learningu. Co ciekawe są to środku, które zostały do tej pory zaoszczędzone w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Nie mamy co się oszukiwać. Polskie szkolnictwo nie jest jeszcze gotowe na masowe e-nauczanie. Jednak obecna sytuacja z szalejącą epidemia koronawirusa nie pozostawiła rządzącym żadnego wyboru. Szkoły musiały zostać zamknięte, a nauczanie przeniesione do sieci. Problem tylko w tym, że takie podejście do sprawy pogłębia różnice społeczne. Chodzi o to, że żyjemy w kraju, w którym w wielu domach dzieci nie mają osobnych komputerów i nie mogą jednocześnie uczestniczyć w różnych e-lekcjach. Są również takie rodziny, gdzie nie ma żadnego komputera, albo też nie ma w nich dostępu do sieci. Dlatego w Ministerstwie Cyfryzacji zrodził się pomysł zagospodarowania środków zaoszczędzonych w ramach POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa).

Przeznaczenie 180 mln zł z POPC na laptopy dla uczniów i nauczycieli wymagało zgody Komisji Europejskiej

W sieci zrodziła się mała dyskusja dotycząca wsparcia ze strony Unii Europejskiej w walce z koronawirusem. Chodzi tutaj o wypowiedź Premiera, który stwierdził, że “UE nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z wirusem”. Z kolei 180 mln zł, o których tutaj mowa, pochodzi ze środków unijnych. Jednak osoby, które zarzucają rządowi w tej kwestii manipulację, zapominają o jednej ważnej kwestii. Pieniądze, za które kupiony będzie sprzęt dla uczniów i nauczycieli, pochodzą z obecnego budżetu Unii Europejskiej. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji musiało formalnie uzyskać zgodę na zmianę celu przeznaczenia posiadanych już środków.

Tak naprawdę wszystkie środki unijne, które na walkę z koronawirusem przeznacza jakikolwiek kraj, pochodzą przesunięć w ramach obecnego budżetu UE na lata 2014 – 2020. Do tej pory zarówno Polska, jak i inne kraje, nie otrzymały żadnych nowych środków na walkę z pandemią.

Niektóre gminy mogą dostać nawet 120 tys. zł na laptopy

Głównym celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest wyrównanie szans i walka z wykluczeniem cyfrowym. Dlatego też przeznaczenie tych pieniędzy na zakup laptopów i tabletów uczniom, którzy ich nie mają, jest dobrym posunięciem. Tak samo będą potrzebne pakiety na transfer danych, ponieważ nie każde domostwo korzysta z łączy stacjonarnych. Według obecnych szacunków Ministerstwa gminy będą dostawać na zakup sprzętu od 40 do 12 tys. zł. Ministerstwo Cyfryzacji cały czas pracuje nad szczegółami projektu, które zostaną przekazane samorządom.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, RMF FM

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.