Do tej pory Microsoft nie miał szczęścia do rynku telekomunikacyjnego. Zakup działu mobilnego Nokii był jednym z największych błędów giganta z Redmond. Czy tym razem będzie inaczej? Microsoft liczy na to, że będzie liderem rozwiązań chmurowych dla sieci 5G. Pomóc ma mu w tym zakup firmy Affirmed Networks, które specjalizuje się w dostarczaniu operatorom telekomunikacyjnym rozwiązań opartych na wirtualizacji i systemach chmurowych.

Większość osób ocenia Microsoft przez pryzmat ich najpopularniejszych produktu, jakim są system operacyjny Windows, przeglądarka internetowa Edge (dawniej Internet Explorer) oraz pakiet biurowy Office. Jednak największym atutem firmy są rozwiązania oparte na chmurze. Być może OneDrive i Office 365 nie każdemu przypadły do gustu. Jednak są one jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Tak naprawdę cały potencjał Microsoftu w rozwiązaniach chmurowych sprowadza się do platformy Azure. Aktualnie jest ona używana do bardziej tradycyjnych rozwiązań informatycznych wymagających przetwarzania i przechowywania danych na sprzęcie, za który płaci się jedynie za czas użytkowania. Jednak w niedalekiej przyszłości platforma Azure może być używana również w sieciach 5G.

Microsoft już wcześniej współpracował z niektórymi operatorami telekomunikacyjnymi

Poprzednie sieci komórkowe działały na tradycyjnym fizycznym sprzęcie. Z kolei rozwiązania 5G zakładają, że elementy sieci szkieletowej 5G będą działać na rozwiązaniach chmurowych. Wizja ta stwarza nowe możliwości dla firm, które do tej pory nie były aktywne na rynku telekomunikacyjnym. Dlatego też Microsoft pracował już z amerykańskim operatorem AT&T nad zastosowaniem chmury Azure w elementach brzegowych sieci 5G (tzw. edge computing). Z kolei przejęta firma Affirmed Networks dostarcza już rozwiązania oparte na chmurze do wielu operatorów sieci komórkowych. Do największych należą AT&T, Orange, SoftBank, Telus, czy też Vodafone.

Tym samym Microsoft dał pstryczka w nos jednemu ze swoich największych na tym rynku konkurentów. Chodzi tutaj mianowicie o firmę AWS, która współpracowała z Affirmed Networks w zakresie wdrażania “zcloudyfikowanego” szkieletu sieci 5G.

Źródło: Microsoft

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.