Netflix cały czas eksperymentuje i testuje nowe rozwiązania. Mają one przyciągnąć większą rzeszę użytkowników. Całkiem możliwe, że niedługo będziemy światkami małej rewolucji na rynku VoD. Zapewni ją plan dedykowany dla użytkowników urządzeń mobilnych (smartfony i tablety), który jest o połowę tańszy od planu Podstawowego. Czy Netflix za 17 zł skusiłby Polaków?

Aktualnie najtańszy plan Netflix’a kosztuje 34 zł miesięcznie. Przy czym ma on i tak sporo ograniczeń. Przede wszystkim pozwala on na jednoczesne oglądanie tylko na jednym urządzeniu. Dodatkowo jakość materiałów ograniczona jest do rozdzielczości SD. Dlatego większość osób woli dopłacić 9 zł do planu Standard, który daje użytkownikowi jakość HD oraz obsługę dwóch urządzeń. Przy czym Netflix zauważył, że dość spora grupa użytkowników nie dzieli się swoim kontem i ogląda materiały na urządzeniu mobilnym. To właśnie dla nich został przygotowany nowy plan mobilny, który jest o połowę tańszy od planu podstawowego.

Netflix za 17 zł — gdzie jest haczyk?

Plan mobilny jest aktualnie testowany w Indiach. Hindusi, którzy zdecydują się na nowe rozwiązanie, zapłacą za subskrypcję 250 rupii, co stanowi połowę ceny tamtejszego planu podstawowego. Przy czym niższa cena oznacza więcej ograniczeń. Tak samo, jak w przypadku obecnie najtańszej subskrypcji, pakiet mobilny pozwala na oglądanie filmów jedynie w jakości SD i działa tylko na jednym urządzeniu jednocześnie. Dodatkowo nie można z niego korzystać na komputerach i telewizorach. Planu mobilny działa jedynie na smartfonach i tabletach. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji, czy pozwala on na strumieniowanie obrazu na telewizor za pomocą Chromecast’a. Podejrzewam, że Netflix mógł zablokować taką możliwość. Przy czym nie zdziwiłbym się, gdyby pomysłowi Hindusi znaleźli jakiś sposób na obejście tego ograniczenia.

Polska również jest poligonem doświadczalnym Netflixa

Aktualnie Netflix testuje w Polsce dość kontrowersyjne rozwiązanie. Cwaniactwo naszego narodu sprawiło, że firma zrezygnowała z darmowego okresu próbnego dla nowych użytkowników. Najprawdopodobniej jest to reakcja na nielegalny proceder odsprzedaży kont. W internecie można było znaleźć “atrakcyjne promocje”, które sprowadzały się do kupna konta z aktywnym miesiącem próbnym. O ile polscy użytkownicy nie mogą na razie korzystać z bezpłatnej wersji próbnej, to musimy pamiętać, że są to tylko testy. Być może Netflix zdecyduje się na jego przywrócenie.

Testujemy dostępność i czas trwania bezpłatnej wersji próbnej, aby lepiej zrozumieć wartość platformy Netflix dla użytkowników. Testy te zazwyczaj różnią się pod względem czasu ich trwania i regionów, w których występują. Nie muszą też oznaczać wprowadzenia testowanych zmian na stałe. – biuro prasowe Netflix Polska

Źródło: ETtech

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.