Google rozpoczęło niedawno kolejny etap testów nowej funkcjonalności dla nawigacji Google Maps. Chodzi tutaj o bazę danych fotoradarów i mechanizmu ostrzegającego kierowców. Dzięki temu użytkownicy nawigacji z Map Google będą w niedalekiej przyszłości unikać mandatów za przekroczenie prędkości. Jednak funkcja ta nie jest dostępna dla wszystkich. Dlatego mamy dla Was listę alternatyw, z których możecie skorzystać już dziś.

Google Maps z fotoradarami – na razie trwają testy

google maps fotoradary

Pierwsze informacje na temat fotoradarów w Mapach Google pojawiły się w listopadzie. Nieliczni użytkownicy zobaczyli opcję pozwalającą na dodawanie ostrzeżeń o kontrolach prędkości i wypadkach drogowych. Teraz świat obeszła informacja, że Google testuje kolejne udogodnienie. Tym razem chodzi o wyświetlanie ostrzeżeń. Funkcja ta znajduje się obecnie w fazie testów i jest dostępna dla nielicznych użytkowników. Wyróżnia się tym, że informacje o fotoradarach pojawiają się już na etapie planowania podróży. Później podczas jazdy użytkownik jest informowany o zbliżającym się fotoradarze za pomocą komunikatu głosowego.

Yanosik – dobre, bo polskie

Yanosik

Yanosik jest najpopularniejszą alternatywą dla Google Maps w Polsce. Nawigacja ta zyskała przychylność użytkowników dzięki funkcji “antyradaru”, czyli systemowi ostrzeżeń przed fotoradarami i kontrolami drogowymi. Dodatkowo aplikacja pozwala użytkownikom na dodawanie informacji o napotkanych trudnościach na drodze, np. korek czy też wypadek. Yanosik może działać w dwóch trybach. Pierwszy z nich jest samodzielną nawigacją zintegrowaną z systemem ostrzeżeń. Drugi tryb pozwala na uruchomienie Yanosika w tle i odpalenie w tym samym czasie innej nawigacji (np. Map Google). Sprawia to, że Yanosik dalej ostrzega użytkownika o zbliżających się utrudnieniach, a druga aplikacja pokazuje nam wskazówki dotyczące drogi.

Waze – druga nawigacja od Google

Waze

Waze jest drugą w portfolio Google aplikacją, która służy do nawigacji. Internauci zastanawiają się, dlaczego gigant z Mountain View dalej utrzymuje dwie aplikacji służące z grubsza do tego samego. Różnica polega na tym, że Waze bazuje na społeczności kierowców, którzy tak samo, jak w Yanosiku, informują innych uczestników ruchu o napotkanych trudnościach. Całkiem możliwe, że informacje o fotoradarach widoczne w Google Maps pochodzą właśnie z Waze.

Rysiek – darmowy ostrzegacz od NaviExpert

Rysiek jest kolejną polską aplikacją, która specjalizuje się w ostrzeganiu kierowców przed fotoradarami oraz innymi niespodziankami na drodze. Przy czym nie jest to samodzielna nawigacja. Rysiek działa w postaci nakładki na obraz. Zatem aplikacja ta może współpracować z dowolną nawigacją. Również z Google Maps. W praktyce oznacza to, że Rysiek dostarcza dokładnie taką samą funkcjonalną, jaką działający w tle Yanosik.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.