Już niedługo wszystko będzie smart. Mamy już smartfony, smartbandy, smartwatche, smart TV itd. Niedługo do tego dojdą smart-samochody, czyli pojazdy wyposażone w antenę oraz modem telefonii komórkowej. Ford chce również być częścią inteligentnego świata. Dlatego właśnie do końca przyszłego roku, wszystkie samochody amerykańskiego potentata rynku motoryzacyjnego mają zostać wyposażone w osprzęt potrzebny do łączenia z sieciami LTE.

2020 rok ma być przełomowy dla świata technologii mobilnych. To właśnie wtedy mają pojawić się pierwsze komercyjne sieci 5G, które będą oferować zupełnie nowe zastosowania aplikacji korzystających z łączności bezprzewodowej. Komuś mogłoby się wydawać, że Ford jest zacofaną firmą, ponieważ w tym samym czasie, kiedy na świecie będą pojawiać się sieci 5G, to w Mustangach zawita dopiero 4G LTE. Jednak nic bardziej mylnego. Tak naprawdę już dzisiaj operatorzy eksperymentują z aplikacjami rodem z 5G, które korzystają z sieci LTE. Przykładem są tutaj dwie technologie pozwalające na budowę sieci Internetu Rzeczy, czyli NB-IoT oraz LTE-M. Dlatego właśnie samochody Forda z modemami LTE doskonale się wpisują w wizję świata z urządzeniami cały czas podłączonymi do Internetu.

Ford wraz z samochodami wyposażonymi w LTE szykuje się do C-V2X

C-V2X, czyli Cellular Vehicle-to-Everything, jest rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie inteligentnej infrastruktury drogowej. Samochody będą komunikować się nie tylko ze sobą, ale również z sygnalizacją świetlną oraz innymi elementami zamontowanymi wzdłuż drogi. Oprócz tego Internet mobilny zamontowany w każdy produkowanym samochodzie uprości proces wgrywania aktualizacji oprogramowania oraz map wbudowanej nawigacji. Do tej pory właściciel samochodu musiał udać się do autoryzowanego serwisu, gdzie obsługa musiała podłączyć pojazd do komputera i zainstalować wszystkie aktualizacje. Teraz będzie możliwe wprowadzenie systemu aktualizacji OTA (over-the-air), który jest doskonale znany posiadaczom Tesli. Oprócz tego Ford zamierza wprowadzić opcję instalacji samochodowego hotspotu Wi-Fi, który przyda się podczas podróży. Natomiast wbudowana nawigacja samochodowa zostanie wyposażona w działający w czasie rzeczywistym system informacji drogowych, który będzie informować kierowcę o powstałych utrudnieniach.

Źródło: FierceWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.