Według informacji opublikowanej przez lokalny dziennik esopot.pl w nadmorskim mieście ma niedługo powstać pierwsza stacja bazowa 5G operatora sieci Plus. Jednak nie jest to prawdą. Inwestycja, o której mowa, nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do uruchomienia sieci piątej generacji w paśmie TDD 2600 MHz, z której to korzysta 5G od Plusa.

Już nie raz spotykaliśmy się sytuacją, w której lokalna społeczność protestowała przeciwko budowie stacji bazowej 5G, a w rzeczywistości inwestycja operatora nie miała nic wspólnego z siecią piątej generacji. W tym przypadku brak wiedzy można zrozumieć i starać się tłumaczyć. Jednak w sytuacji, kiedy o “rewolucyjnej” inwestycji donosi lokalna prasa, trudno pozostać obojętnym. Zwłaszcza że opublikowana kilka dni temu informacja bazuje na publicznie dostępnym zgłoszeniu. Dokument, który opisuje parametry techniczne instalacji wytwarzającej pole elektromagnetyczne, nic nie wspomina o technologii dostępu radiowego, z której ma zamiar skorzystać operator. Jednak pomimo tego w tekście opisującym inwestycję pojawił się fragment mówiący, że jest to stacja bazowa 5G, która wytwarza pole elektromagnetyczne o częstotliwościach od 900 MHz do 80 GHz przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Co tak naprawdę buduje Plus w Sopocie?

Opisana przez esopot.pl inwestycja odnosi się do stacji bazowej BT42005 Sopot Górny. W pkt. 12 zgłoszenia instalacji wytwarzającej pole elektromagnetyczne widnieją parametry dotyczące zamontowanych anten.

Sopot Plus parametry anten

Dowiadujemy się z nich, że mamy tutaj do czynienia z dwusektorową stacją bazową, która korzysta z pasm 900 MHz oraz 1800 MHz. Są to częstotliwości, na których operator sieci Plus świadczy usługi 2G, 3G oraz 4G. Z kolei anteny na częstotliwości 23 GHz i 80 GHz są antenami linii radiowej, która zapewnia łączność stacji bazowej z resztą infrastruktury operatora. Ze względu na kierunkową charakterystykę promieniowania takich anten, ich wkład do natężenia pola w miejscach dostępnych dla ludności jest znikomy.

Sopot nie znajduje się również na mapie aktualnych pozwoleń radiowych dla stacji bazowych 5G Plusa. Mieszkańcy tego miasta muszą jeszcze poczekać na tego typu inwestycja. Według wcześniejszych zapewnień operatora kolejny etap rozbudowy sieci piątej generacji obejmuje instalację ponad 600 nadajników dla pasma TDD 2600 MHz w Warszawie i okolicznych miejscowościach.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.