Jak poinformowała dziś Federalna Komisja Handlu, firma odpowiedzialna za aplikację TikTok zapłaci karą wynoszącą 5,7 miliona dolarów. Głównym powodem rozprawy jest oskarżenie o pogwałcenie prawa do prywatności dzieci. Kara będzie głównie dotyczyć filmów, które pojawiły się na Musical.ly.

Właściciele tej sieci społecznościowej oraz powiązanej z nią aplikacją zostali zmuszeni do wykonania weryfikacji kont. Każde konto, którego użytkownik powiada mniej niż 13 lat od teraz, zgodnie z prawem federalnym, będzie wymagało potwierdzenia rodzica. Aby jednak spełnić formalną część umowy, administratorzy usuną wszystkie filmy przesłane wcześniej przez osoby w wieku poniżej 13 lat.

Federalna Komisja Handlu stwierdziła, że TikTok „nielegalnie gromadził dane osobowe od dzieci”, nie uzyskując zgody rodziców przed ich rejestracją. Stanowiło naruszenie ustawy COPPA, mówiącą o ochronie prywatności dzieci w Internecie. COPPA określa, że każda aplikacja lub strona internetowa skierowana do dzieci, taka jak TikTok (i jej poprzednia aplikacja, Musical.ly), musi poprosić dzieci w wieku poniżej 13 lat o zgodę rodziców na udostępnianie danych osobowych w aplikacji lub witrynie.

Prawo broniące osoby poniżej 13 roku życia

Aktualnie prawie każda sieć społecznościowa i usługa online działająca na terenie USA prosi użytkowników o wyrażenie zgody na warunki, które zabraniają dzieciom poniżej 13 roku życia korzystania z produktu. Portale robią to głównie w celu uniknięcia odpowiedzialności. Jednak duża część użytkowników dawnego portalu Musical.ly miała mniej niż 13 lat. Skarga wydana przez FKH, mówi o „tysiącach skarg od rodziców, że ich dzieci stworzyły konta w aplikacji Musica.ly”.

TikTok szykuje poprawki aplikacji

W komunikacie prasowym Joe Simons, przewodniczący Federalnej Komisji Handlu stwierdził, że operatorzy serwisu Musical.ly — znanego obecnie pod nazwą TikTok — wiedzieli, że wiele dzieci korzysta z aplikacji, ale nie udało im się uzyskać zgody rodziców przed zebraniem imion, adresów e-mail i innych informacji osobistych od użytkowników w wieku poniżej 13 lat. FKH twierdzi, że rozliczenie w wysokości 5,7 miliona dolarów to największa kara cywilna w przypadku naruszenia prywatności dzieci. Odpowiedzią na oskarżenia przeciwko aplikacji, zespół ds. Zaufania i bezpieczeństwa TikTok wydał odpowiedź po wiadomościach, mówiąc, że podjęli dodatkowe działania zwiększające bezpieczeństwo dla dzieci poniżej 13 lat. Firma wprowadzi osobne filtrowania w aplikacji dla dzieci poniżej 13 roku życia, które zostanie uruchomione po akceptacji nowego regulaminu. Ekosystem aplikacji dla młodszych posiadaczy urządzeń mobilnych wprowadzi pewne ograniczenia. Użytkownicy nie mogą dzielić się swoimi filmami na TikTok, komentować innych osób, wymieniać wiadomości, ani utrzymywać profilu lub obserwujących.

Źródło: TheVerge

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.