Qualcomm jakiś czas temu zaprezentował nowe chipsety. Wśród nich był również SoC, który będzie napędzać większość przyszłorocznych flagowców. Jest nim oczywiście Snapdragon 855. Oprócz tego przyjrzeliśmy się również współpracującym z nim modemom: Snapdragon X24 (LTE) i Snapdragon X50 (5G).

Każdy, kto interesuje się rynkiem urządzeń mobilnych, wie, że Qualcomm każdego roku wypuszcza na rynek nowy chipset, który zwiększa możliwości nowych flagowców. Przy czym kolejny Snapdragon, to nie tylko większa ilość szybszych rdzeni. Każdy nowy SoC jest tak naprawdę platformą, która pozwala na użycie większej ilości pamięci RAM, robienie zdjęć w wyższej rozdzielczość, obsługę większej ilości aparatów itd. Do tego dochodzi również współpraca z nowym, jeszcze szybszym modemem. Jednak Snapdragon 855 jest czymś więcej niż kolejnym chipsetem. W tym roku zobaczyliśmy pierwszą platformę, która jest gotowa na sieci 5G.

Snapdragon 855 platform

Snapdragon 855 to 8 rdzeniowy SoC wykonany w 7 nm

Wydajność smartfonów zależy w głównej mierze od szybkości i ilości posiadanych rdzeni procesora. Snapdragon 855 posiada CPU z 8 rdzeniami Kryo 485, która zapewniają wydajność o 45% większą niż zeszłoroczny układ. Przy czym poszczególne rdzenie posiadają różną częstotliwość taktowania:

  • 1 główny rdzeń taktowany do 2,84 GHz,
  • 3 rdzenie wydajnościowe taktowane do 2,42 GHz,
  • 4 rdzenie do zadań podstawowych taktowane do 1,80 GHz.

Dzięki temu nowy SoC ma zapewnić ogromną wydajność przy umiarkowanie zwiększonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Skuteczne zarządzanie źródłem zasilania wynika zarówno z inteligentnego rozkładania zadań pomiędzy poszczególne rdzenie, jak i z 7 nm procesu litograficznego. Oprócz tego Qualcomm zainwestował w układy dedykowane do zadań związanych z algorytmami sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Cała jednostka pozwala na wykonanie 7 trylionów operacji na sekundę, co przekłada się na
3-krotnie większą wydajność w odniesieniu do Snapdragona 845.

Snapdragon 855 Kryo 485

Nie każdy Snapdragon 855 zapewni łączność 5G

Użytkownicy często myślą, że każdy smartfon wyposażony w dany chipset Qualcomma posiada modem LTE o takich samych możliwościach. Niestety tak nie jest. Producenci z różnych powodów decydują się na obniżenie kategorii modemu LTE. Dobrym przykładem jest tutaj Nokia 6.1, która posiada chipset Snapdragon 630 z modemem Snapdragon X12 kategorii 12. Taki układ powinien pozwalać na agregację 3 pasm częstotliwości oraz obsługę modulacji 256 QAM. Niestety tak nie jest. Modem w Nokii 6.1 pracuje w trybie kategorii 4, czyli nie obsługuje agregacji pasm oraz nie wie czym jest modulacja 256 QAM. W przypadku flagowców z Snapdragonem 855 dojdzie nam jeszcze jeden aspekt. Okazuje się, że nie każdy smartfon z tym chipsetem będzie posiadać modem Snapdragon X50 5G.  Jest on bowiem układem opcjonalnym. Jednak standardowy modem LTE Snapdragon X24 potrafi bardzo dużo.

Snapdragon X24: modem LTE wyciągający 2 Gbit/s

Nowy modem LTE Qualcomma potrafi zagregować aż 20 strumieni danych. Przy założeniu, że każdy z tych strumieni ma do dyspozycji blok częstotliwości o szerokości 20 MHz oraz obsługuje modulację 256 QAM, to otrzymamy sumaryczną prędkość transmisji danych na poziomie 2 Gbit/s (tj. po 100 Mbit/s na strumień). W praktyce odbywa się to poprzez agregację 5 pasm częstotliwości w trybie 4×4 MIMO. Przy czym Snapdragon X24 obsługuje agregację do 7 pasm (a dokładniej 7 kanałów radiowych).

Snapdragon X24 LTE

Powyższe informacje dotyczą jedynie pobierania danych. Natomiast prędkość dostępna przy wysyłaniu plików jest mniejsza. Snapdragon X24 potrafi w uplinku zagregować 3 pasma częstotliwości, użyć modulacji 256 QAM oraz włączyć tryb kompresji wysyłanych danych. Wszystko to przekłada się na prędkość do 318 Mbit/s.

Opcjonalny modem Snapdragon X50 5G oferuje 20 razy szybszy Internet mobilny

Qualcomm nie podał zbyt wielu szczegółów w specyfikacji modemu Snapdragon X50. Wiemy tylko tyle, że nowy modem 5G obsługuje zarówno pasma sub-6 GHz (np. używane w Europie 3400 MHz – 3800 MHz) oraz mmWave (np. 28 GHz, które jest promowane w USA i Korei). Pewnie zastawiacie się, jak przekłada się to na oferowane prędkości. Qualcomm mówi tutaj o 20 krotnym przyspieszeniu względem niektórych dostępnych dziś rozwiązań. Marketingowo brzmi to fajnie. Przejdźmy jednak do konkretów.

5G Qualcomm

Snapdragon X50 obsłuży 100 MHz blok częstotliwości oraz 4×4 MIMO w paśmie sub-6 GHz. Załóżmy, że pierwsze wdrożenia 5G NR będą oferować wydajność widmową zbliżoną do LTE-Advanced, tj. wspomniane już 100 Mbit/s na 20 MHz w pojedynczym strumieniu MIMO. Prosta matematyka pokazuje, że blok 100 MHz z 4×4 MIMO pozwoli na pobieranie danych z prędkością 1 Gbit/s. Jednak musimy pamiętać, że największą zaletą 5G NR nie jest ogromna maksymalna prędkość pobierania danych. Nowa technologia pozwoli na efektywniejsze zagospodarowanie dostępnych zasobów, co zauważymy w znacznym wzroście średnich prędkości, które obserwujemy podczas codziennego użytkowania sieci.

Dużo ciekawiej zapowiada się pasmo mmWave. Tutaj Snapdragon X50 obsłuży aż 800 MHz blok częstotliwości, ale w trybie 2×2 MIMO. Stosując powyższe założenia wychodzi nam, że Snapdragon X50 powinien wyciągnąć w paśmie mmWave jedynie 1,6 Gbit/s. Jednak Qualcomm już jakiś czas temu pokazał, że nowy modem potrafi więcej. Na opublikowanym w marcu tego roku nagraniu widzimy, że taka konfiguracja pozwala na pobieranie danych z prędkością 4,3 Gbit/s. Oznacza to, że Qualcomm opanował już techniki transmisji danych, które zapewniają większy współczynnik wykorzystania pasma.

Snapdragon 855 to również Wi-Fi 6

Wszyscy czekamy na to, aż 5G zrewolucjonizować sposób korzystania z Internetu. Jednak nie będziemy musieli kupować smartfona z modemem 5G, żeby skorzystać z nowej technologi. Wielu operatorów wprowadzi do swoich ofert routery 5G, z których będziemy korzystać za pomocą szybkich sieci Wi-Fi. Dlatego Snapdragon 855 jest platformą, która jest już gotowa na standard Wi-Fi 6, czyli 802.11ax. Jest on rozwinięciem obecnie używanego standardu 802.11ac (czyli Wi-Fi 5).

Oprócz tego Snapdragon 855 jest gotowy na obsługę sieci Wi-Fi korzystających z pasma 60 GHz (standardy 802.11ad i 802.11ay). Tak wysoka częstotliwość sprawia, że komunikacja będzie możliwa tylko na niewielkich dystansach, a fale radiowe nie będą mogły przechodzić przez ściany. Jednak w zamian otrzymamy ultra szybkie transfery danych. Specyfikacja nowego chipsetu wspomina tutaj o 10 Gbit/s.

WI-Fi 60 GHz
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.