Mieszkańcy Kazimierza Dolnego wyrazili ostatnio swoje obawy związane z planowanym przez T-Mobile projektem Smart City. Dodatkowo pojawił się strach przed siecią 5G. Dlatego operator przesłał lubelskim mediom informację, że nie jest planowana budowa 5G w Kazimierzu Dolnym. Dodatkowo T-Mobile zorganizuje spotkanie informacyjne o projekcie Smart City.

Kazimierz Dolny ma zostać “pokazowym” dla T-Mobile miastem, w którym zostaną uruchomione nowatorskie rozwiązania z zakresu Smart City. Przy czym termin ten jest często kojarzony z sieciami 5G. Dlatego Samorząd Mieszkańców Kazimierza Dolnego zgłosił swoje zastrzeżenia związane z testowaniem nowej technologi. Przy czym argumenty jedynie zahaczały o temat “eksperymentowania na mieszkańcach”. Samorząd ma głównie obawy związane z potencjalnym zagrożeniem dla prywatności mieszkańców oraz niejasnymi korzyściami, jakie mają przynieść rozwiązania Smart City. Dlatego T-Mobile przesłało do mediów stosowne oświadczenie.

T-Mobile nie zamierza stosować technologi 5G w Kazimierzu Dolnym

Co prawda operator posiada zezwolenia na korzystanie z częstotliwości 5G w Kazimierzu Dolnym. Jednak nie zamierza tego robić. Budowa sieci nowej generacji w tak niedużym mieście nie byłaby opłacalną inwestycją. Polscy operatorzy będą najpierw uruchamiać sieci 5G w największych aglomeracjach miejskich. Na pozostałe miejscowości przyjdzie czas później.

T-Mobile zamierza zainwestować w Kazimierzu Dolnym ponad 10 mln zł. Proponowane rozwiązania Smart City mają dorównywać najlepszym przykładom miast europejskich. Mają one pomóc w rozładowaniu korków i zmniejszyć ilość samochodów krążących w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego. Operator wspomina również o obniżeniu kosztów oświetlenia ulicznego. Planowana jest również instalacja monitoringu miejskiego, który zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

Wszystkie inwestycje będą konsultowanie z konserwatorem zabytków. Firma telekomunikacyjna rozumie, że unikalność Kazimierza Dolnego wynika z zabytkowej architektury tego miasta. Smart City nie ma tego zmienić. T-Mobile niedługo zorganizuje spotkanie z mieszkańcami, na którym udzieli pełnych informacji o realizowanym projekcie.

Źródło: Dziennik Wschodni

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.