Firma analityczna Tefficient przeanalizowała sprawozdania operatorów sieci komórkowych za rok 2018. Opublikowany niedawno raport pokazuje wzrost aktywności użytkowników internetu mobilnego na całym świecie. Porównanie sprowadza się do zestawienia dwóch wielkości: ilości przesłanych danych oraz liczby aktywnych kart SIM. Jak w takim zestawieniu wypadają polscy operatorzy? Najlepiej radzi sobie Plus z Grupy Cyfrowego Polsatu, który zajął trzecie miejsce pod względem ilości przesłanych danych w Europie.

Jakość i wydajność sieci komórkowych można oceniać na podstawie kilku czynników. Najważniejsze jest oczywiście odczucie użytkownika, któremu zależy na szybkiej i zawsze dostępnej sieci. Dlatego z baczną uwagą obserwujemy wyniki testów wykonanych przez użytkowników naszej platformy. Pokazują one dość ciekawy obraz sieci mobilnych działających w naszym kraju. Średnie prędkości pobierania danych u trzech z czterech największych polskich operatorów utrzymują się na zbliżonym do siebie poziomie i mieszczą się w przedziale od 21 do 23 Mbit/s.

SpeedTest maj 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

Niestety od tego wyniku dość mocno odstają testy użytkowników sieci Plus, których średnia prędkość pobierania danych waha się w przedziale od 15 do 17 Mbit/s. Trend ten zauważalny jest również w testach wykonywanych za pomocą innych platform. Zauważył to również Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wiele osób zastanawia się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Być może częściową odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie w raporcie firmy Tefficient. Klienci Plusa przesłali w 2018 roku aż 965 PB (petabajtów) danych, co daje średnio 6,9 GB na kartę SIM miesięcznie. U pozostałych operatorów wyniki te są zauważalnie niższe.

OperatorŚrednia prędkość pobierania danych
(maj 2019)
Ilość danych przesłanych przez sieć w 2018 rokuŚrednia miesięczna ilość danych przypadająca na klientaLiczba klientów
Orange21,39 Mbit/s650 PB3,9 GB14837 tys.
Play21,30 Mbit/s810 PB5,4 GB15032 tys.
Plus16,12 Mbit/s965 PB6,9 GB11750 tys.
T-Mobile22,86 Mbit/sbrak danychbrak danych10823 tys.

Plus posiada jednych z najbardziej aktywnych użytkowników internetu mobilnego w Europie

Analitycy z firmy Tefficient wskazują, że nie ma widocznej korelacji pomiędzy ilością pobranych danych a liczbą użytkowników. Tak naprawdę wynik ten zależy w głównej mierze od strategii przyjętej przez operatora. Z Polski wyróżnieni zostali dwaj operatorzy: Plus i Play. W 2018 roku stosowali oni podobne podejście do wykorzystania internetu mobilnego jako zamiennika dla łączy stacjonarnych. Jednak za rok zestawienie to może wyglądać zupełnie inaczej. Grupa Cyfrowego Polsatu przejęła Netię, co może przełożyć się na większe skupienie operatora na ofercie stacjonarnej. Z kolei Play w dalszym ciągu inwestuje w rozbudowę własnej sieci komórkowej i pozostaje jedynym operatorem w Polsce, który nie zamierza oferować swoim klientom stacjonarnego dostępu do internetu.

tefficient 2018 pobrane dane
tefficient 2018 dane per SIM

Niestety w raporcie firmy Tefficient brakuje danych dla polskiego oddziału T-Mobile. Wynika to z faktu, że operator nie umieścił w swoim rocznym sprawozdaniu informacji dotyczących ilości pobranych danych.

Źródło: Tefficient

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.