Operatorzy ze Stanów Zjednoczonych planują uruchomienie pierwszych sieci 5G jeszcze w tym roku. Z oczywistych przyczyn nie będą one oferować pełnego potencjału nowej technologi, która jest cały czas rozwijana. Co prawda Qualcomm oraz Intel intensywnie pracują nad miniaturowymi modemami 5G, jednak początkowo nie będą one instalowane w smartfonach. Takiego zdania jest dyrektor naczelny AT&T, czyli operatora, który jeszcze w tym roku uruchomi sieć 5G w 12 miastach USA.

Czy pamiętacie może, jak wyglądały pierwsze urządzenia LTE? Były to przede wszystkim tzw. dongle, czyli modemy USB przypominające swoim kształtem pendrive’y. Natomiast wypuszczane w tym samym czasie smartfony obsługiwały jedynie sieci 2G GSM oraz 3G. Randall Stephenson, który jest dyrektorem naczelnym sieci AT&T, podczas spotkania z inwestorami wyjaśnił, że w przypadku sieci 5G będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją. Pomimo wielu spekulacji, producenci smartfonów nie kwapią się do stosowania modemów 5G. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że pierwsze sieci 5G, które powstaną w Stanach Zjednoczonych, będą działać w paśmie milimetrowym 28 GHz i nie będą wspierać mobilności urządzeń. Ich rolą będzie świadczenie usługi szybkiego bezprzewodowego Internetu stacjonarnego. Podobną funkcję spełniają stosowane w Polsce sieci WiMAX oraz Wi-Fi.

Pierwszymi urządzeniami 5G będą przenośne modemy oraz routery.

Taki scenariusz nie jest wcale zły. Producentom elektroniki skupią się na początku nad projektami większych urządzeń, w których będą musieli zainstalować nowe anteny oraz wzmacniacze sygnału radiowego. Dostosowane będą również procesy produkcyjne. W przypadku 5G będziemy mieli po raz pierwszy do czynienia z produkcją na tak szeroką skalę układów mikrofalowych działających na częstotliwościach powyżej 24 GHz. Szacuje się, że pierwsze smartfony z modemami 5G pojawią się w 2019 roku. Być może wśród nich będzie również Samsung Galaxy S10. Przy czym nie wiadomo, czy będą one działać w paśmie milimetrowym. W Europie powstaną najpierw sieci 5G pracujące na częstotliwościach z pasm 700 MHz oraz 3,7 GHz, które będą uzupełnieniem działających obecnie sieci LTE.

Źródło: CNET

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.