Play zgodnie z planem przechodzi do kolejnego etapu testów działania sieci bez roamingu krajowego w centrum Poznaniu. Dlatego 27 lutego w ciągu dnia operator wyłączy ostatniego partnera roamingowego, którym w tym przypadku jest T-Mobile.

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy sieci Play, już w połowie października zeszłego roku informował nas o planowanym wyłączeniu roamingu krajowego w centrum Poznania. Jest to eksperyment, który ma pokazać, że sieć Play ma na tyle dobry zasięg, że może świadczyć usługi jedynie za pomocą swoich własnych nadajników. Pierwszym miejscem, gdzie to nastąpi, ma być właśnie centrum stolicy Wielkopolski. Play najpierw w grudniu wyłączył tam roaming od Orange. W styczniu przyszła kolej na Plusa. Natomiast 27 lutego zostanie wyłączony roaming od T-Mobile.

Play pokazuje, że macierzysta sieć operatora działa

Operator już od dłuższego czasu wdraża strategię mającą na celu zmniejszenie uzależnienia od partnerów roamingowych. To właśnie z tego powodu zostały skonfigurowane “lejki”, które ograniczają prędkość pobierania danych do 3 Mbit/s, jeśli klient sieci Play korzysta z nadajnika innego operatora. Zabieg ten miał przekonać klientów “fioletowej” sieci do ustawienia w swoich smartfonach opcji automatycznego wyboru operatora.

Play roaming

Jeszcze w tym roku Play wyłączy roaming krajowy od Plusa na terenie całej Polski. Natomiast całkowita rezygnacja ze współpracy z pozostałymi partnerami roamingowymi zaplanowana jest na koniec 2022 roku. W międzyczasie powinny pojawić się kolejne miejsca, w których sieć Play będzie działać jedynie w oparciu o swoje własne stacje bazowe.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.