Klawiatura mechaniczna to coraz bardziej popularna alternatywa dla powszechnie używanych klawiatur membranowych. Wśród przewag „mechanika” można wymienić większą wytrzymałość, wygodę korzystania oraz możliwość osiągnięcia większego tempa pisania. Niestety przez bardziej złożoną konstrukcję klawiatury mechaniczne mogą być dość drogie. Ceny najdroższych modeli sięgają nawet kilku tysięcy. Na rynku można jednak znaleźć również dobre urządzenia w przystępnej cenie, które mogą służyć nam przez długie lata.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Praca klawiatury mechanicznej opiera się na przełącznikach, które znajdują się pod każdym klawiszem. Podstawową różnicą wobec klawiatur membranowych jest fakt, że przycisk zazwyczaj nie musi zostać naciśnięty do końca, żeby zarejestrować wprowadzenie znaku. To pozwala na znacznie większą wygodę i prędkość pisania. Wciśnięciu klawisza towarzyszy charakterystyczny dźwięk. Jego głośność zależy od rodzaju zastosowanych przełączników, które są oznaczane różnymi kolorami.

Klawiatura mechaniczna – zalety i wady

Ważną zaletą klawiatury mechanicznej jest także jej żywotność. Maksymalna liczba „kliknięć” każdego z przycisków określana jest zazwyczaj na 20 lub 30 milionów. W przypadku klawiatur membranowych ta liczba wynosi zaledwie 1–10 milionów. Niektóre z „mechaników” potrafią przetrwać nawet 80 milionów uderzeń w klawisze. Co ciekawe, klawiatury mechaniczne są również bardziej odporne na zalanie – każdy przełącznik jest osobno zabudowany, a dostęp do elektronicznych elementów jest cięższy niż w „membranówkach”.

Obok ceny, na ogół wyższej niż w klawiaturach membranowych, wśród wad „mechaników” wymieniane są głośność i ciężar. Pierwszy z tych problemów można zniwelować, wybierając model z cichszym rodzajem przełączników – zazwyczaj klawiatury mechaniczne dostępne są w kilku wariantach, różniących się właśnie tym parametrem. Wszystko to jest jednak wynagradzane zdecydowanie większą przyjemnością z pisania. Klawiatura mechaniczna będzie szczególnie dobrym wyborem dla graczy oraz osób profesjonalnie zajmujących się pisaniem.

Modecom Volcano Hammer

Modecom Volcano Hammer

Klawiatura Volcano Hammer polskiej firmy Modecom wyposażona została w przełączniki stworzone przez Outemu, jednego z głównych producentów tanich przełączników do klawiatur mechanicznych. Są to odpowiedniki droższych Cherry MX, które jednak jedynie nieznacznie odstępują od nich jakością.

Urządzenie Modecomu sprzedawane jest w trzech wersjach – z przełącznikami Outemu Blue, Outemu Brown oraz Outemu Red. Dzięki niskiej wymaganej sile nacisku wariant niebieski dobrze sprawdzi się przede wszystkim podczas pisania. Dźwięk wydobywający się przy korzystaniu z przełączników Outemu Blue jest jednak dość donośny. Jeśli jest to problemem, dobrym wyborem będzie wersja Brown, która jest pewnym kompromisem pomiędzy pisaniem a graniem. Cechujące się liniową charakterystyką i niską siłą nacisku Outemu Red są z kolei przeznaczone dla graczy. Anti-ghosting, czyli zapobieganie blokowaniu się klawiatury przy naciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie, działa niestety jedynie do siedmiu przycisków.

Modecom Volcano Hammer to urządzenie ze standardowym, amerykańskim układem klawiszy oraz klawiaturą numeryczną. Jego waga wynosi mniej więcej dwa kilogramy. Czerwone podświetlenie zapewnia komfort pisania również w nocy. Za ten sprzęt zapłacimy około 160 złotych.

Natec Genesis RX75

Natec Genesis RX75

RX75 to klawiatura stworzona przede wszystkim z myślą o graczach. Podobnie jak w poprzednim modelu, zastosowano tutaj przełączniki produkcji Outemu. Tym razem jest to wariant Black o sile nacisku 60 gramów, czyli najwyższej ze wszystkich czterech rodzajów. Według zapewnień producenta switche użyte w RX75 potrafią wytrzymać aż 50 milionów „kliknięć”.

Anti-ghosting w Natec Genesis RX75 pozwala na naciśnięcie nawet kilkunastu klawiszy jednocześnie. Zadbano także o możliwość zablokowania przycisku Windows, dzięki czemu można uniknąć przypadkowego zminimalizowania gry. Specjalnie przygotowane otwory do odprowadzania wody zapobiegają awarii przy wylaniu płynu na klawiaturę. Komfort korzystania jest zwiększony przez specjalne miejsce na podparcie nadgarstków. Całość utrzymana została w stonowanym wzornictwie, nie zabrakło także klawiatury numerycznej. Niestety nie znajdziemy tutaj opcji podświetlenia klawiszy. Natec Genesis RX75 kosztuje od 200 do 240 złotych.

Sharkoon PureWriter

Sharkoon PureWriter

Choć nazwa modelu wskazuje, że klawiatura ta przeznaczona jest głównie do pisania, Sharkoon PureWriter dobrze sprawdzi się zarówno w tym zastosowaniu, jak i podczas grania. PureWriter to urządzenie korzystające z wysokiej jakości przełączników firmy Kailh. Dostępne są dwa warianty – wersja z liniowymi przełącznikami Kailh Red, które lepiej wypadną w grach, oraz wersja z Kailh Blue, które z kolei zapewnią większy komfort pisania.

Wyróżniającą cechą Sharkoon PureWriter jest niski profil klawiszy, który upodabnia urządzenie do klawiatur montowanych w laptopach. Ich wysokość wynosi zaledwie 6,2 mm. Producent zadbał o ograniczenie głośności klawiszy, dzięki czemu klawiaturę Sharkoon PureWriter na pewno docenią osoby lubiące ciszę. W celu ograniczenia rozmiaru urządzenia zrezygnowano z obecności klawiatury numerycznej. Całość waży zaledwie 500 gramów – kompaktowa konstrukcja i niska waga powodują, że PureWriter to zaskakująco przenośny sprzęt. Klawiatura podświetlana jest na niebiesko. Ciekawą opcją jest możliwość utworzenia własnej animacji podświetlenia. Cena Sharkoon PureWriter wynosi 300 złotych.