World of Warcraft przeżywa trudne czasy. Legendarna gra MMO mierzy się z pewnymi nietrafionymi decyzjami firmy Blizzard. Po zachwalanym przez graczy dodatku Legion przyszedł czas na mniej lubiane Battle for Azeroth. Być może twórcy znaleźli jednak sposób na to, żeby odbić się od dna i poprawić swój wizerunek wśród graczy.

World of Warcraft: Shadowlands – nowe mechaniki gry

Gra w dodatku Battle for Azeroth skupiła się na konflikcie pomiędzy dwoma największymi frakcjami – Hordą i Alliance. Koncepcja zdobyła uznanie wśród graczy. Z wielu jednak przyczyn dodatek ten nie można uznać za zbyt udany. Do gry zostały zaimplementowane takie mechaniki jak „Island Expeditions”, które miały być unikatowymi przygodami w łowieniu surowca Azerite na całym świecie. Niestety, pomysł nie przyjął się tak dobrze i w większości przypadków oznaczało to pustą farmę, która niewiele wnosiła do gameplayu. Początkowo wielu graczy było bardzo dobrze do tego nastawionych, być może oczekiwania były aż zbyt wysokie. Dodano też mechanikę „Warfronts”, która stanowi dwudziestoosobową instancję stylizowaną na prowadzenie kampanii wojennej. Poza tym pojawiły się nowe linie fabularne, zadania, rajdy, lochy i standardowa zawartość. W następnym dodatku będziemy mieć do czynienia z tak zwanym Torghast Tower of the Damned. Jest to wyzwanie w stylu rougelike. Stanowi on nieskończony loch, w którym będziemy zmagać się z coraz trudniejszymi przeciwnikami. Wiele osób widzi w tym główny rdzeń dodatku, o który opierać się będzie znacznie więcej mechanik.

Pomóc w tym ma mechanika tworzonych przez graczy przedmiotów legendarnych. W Torghast znajdywać będziemy składniki do potężnych artefaktów. Do tej pory przedmioty legendarne były domeną długich linii fabularnych. W pierwotnym wowie były zaś kwestią szczęśliwego dropu, dopiero w Wrath of The Lich King się to zmieniło. Możliwość tworzenia ich według swoich zasad wydaje się być świetnym pomysłem. Dodana zostanie też mechanika Covenant – są to nowe, nieznane wcześniej frakcje. Decydując się na nią, otrzymamy specyficzne bonusy, zadania i umiejętności. World of Warcraft: Shadowlands wiąże się też z całkowitym przepisaniem mechaniki lvlowania w grze, co pojawiało się elementarnie w innych dodatkach. Nigdy jednak nie było mowy o tak spektakularnych zmianach, jak tym razem. Mechaniki więc na wstępie zapowiadają się lepiej. Jednak to nie to zwraca uwagę fanów WoW-a z całego świata.

World of Warcraft: Shadowlands – zmiana polityki firmy blizzard

Activision Blizzard zasłynęło ze słów „You think you do, but you don’t”. Jest to wypowiedź J. Allen Bracka na temat World of Warcraft: Classic. Gracze pytali go o możliwość dodania starej wersji gry do platformy Battle.net. Brack powiedział, że gracze myślą, że tego chcą, ale tak naprawdę tego nie chcą. Firma pokazała wtedy brutalne oblicze, całkowicie ignorując głos społeczności. Później okazało się, że był to bardzo duży błąd. World of Warcraft: Classic ostatecznie ukazało się na platformie Blizzarda i od samego początku zaczęło święcić sukcesy. Gracze bardzo dobrze przyjęli klasyczną grę. Być może to (i nie aż tak dobre wyniki finansowe w krajach zachodnich) wpłynęło na zmianę polityki i otwarcie się na opinie graczy. Blizzard aktywnie analizuje pomysły na forach i stara się dostosować dodatek do oczekiwań fanów serii. Może to okazać się strzał w dziesiątkę.

Nie zapominajmy jednak, że polityka „You think you do, but you don’t” z czegoś wynika. Gracze bowiem nie zawsze mają rację. Czasami lepiej zostawić pole do popisu autorom gry. W tym momencie społeczności udało się wyprosić powrót tier-setów (chociaż pojawią się one w okrojonej wersji), zlikwidowanie losowych mechanik, które wnosiły zamęt do rozwijania postaci (corruption). Możliwość doboru statystyk do przedmiotów końcowych (tak będą działać przedmioty legendarne) też wydaje się być odpowiedzią na prośby graczy. Dokonano też wielu poprawek kosmetycznych (na przykład w kwestii poziomu zdrowia pewnych zbyt potężnych mobów). Nie jest to zachowanie, na które Blizzard decyduje się często.

World of Warcraft: Shadowlands – czy warto wrócić do gry dla nowego dodatku?

Co premierę nowego dodatku do World of Warcraft w polskim internecie pojawia się wiele pytań o powrót do WoW-a. Data premiery Worlf of Warcraft: Shadowlands nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie będzie to miało jednak miejsce pod koniec wakacji. Jeśli firma będzie miała problem z zarządzaniem zasobami w dobie panującej pandemii koronawirusa, może to być dodatkowe opóźnienie i dodatek pojawi się dopiero pod koniec roku. Na chwilę obecną trwają alfa testy i opinie streamerów i członków zamkniętego serwera testowego są bardzo pozytywne.