Gry symulacyjne cieszą się popularnością od wielu lat. Obecnie wybór jest niezwykle obszerny. Pora zatem dowiedzieć się, jakie symulatory są obecnie najciekawsze – z którymi warto się zapoznać, a których zdecydowanie lepiej unikać. Zapraszamy do naszego zestawienia gier tego rodzaju.

Symulatory – fenomen specyficznego połączenia pracy i rozrywki

Rynek gier oferuje nam ogrom różnorodnych gatunków – od klasycznych platformówek, poprzez gry ruchowe czy sportowe, aż po właśnie symulatory. Od wielu lat jest to niezwykle popularny gatunek, choć samo założenie może wydawać się nieco dziwne. Wiele tytułów tego typu celuje w wierne odwzorowanie realiów danej pracy. Mogłoby się wydawać, że przeskoczenie z realnych obowiązków na wirtualne nie sprawdza się jako źródło rozrywki, jednak jest zupełnie inaczej. Często jest to także sposób na sprawdzenie się w innym zawodzie czy realizowanie przynajmniej części swoich pasji.

Już na początku lat 90. gracze z całego świata zachwyceni byli możliwościami, jakie oferowały wszelkie symulatory statków kosmicznych. Od tamtego czasu powstało już mnóstwo produkcji, które oferują graczowi możliwość prowadzenia ciekawych i nieszablonowych pojazdów, a także wykonywać innego rodzaju prace – nie zawsze legalne.

Gatunek stale się rozwija, choć niestety znaczna część gier tego typu nie nadaje się do długich zachwytów i opisywania szczegółów rozgrywki. Mimo tego na rynek trafiło sporo tytułów, które na stałe wpisały się w kanon kultowych gier komputerowych. Ciągle powstają także nowe symulatory, które są warte uwagi. Dziś skupimy się na najwybitniejszych i najlepiej dopracowanych grach – oto symulatory, które pozwalają wcielić się w postać kierowcy, TIR-a czy autobusu, ale nie tylko.

Rolnicze symulatory: seria Farming Simulator

Wcielenie się w rolę właściciela farmy nigdy nie było prostsze. Seria Farming Simulator oferuje niezwykle realistyczne doznania z życia rolnika prowadzącego zaawansowane technologicznie gospodarstwo. Gracz odpowiada za wiele kwestii – zarówno zarządzanie przedsiębiorstwem pod względem technicznym, jak i typowe prace takie jak nawożenie pól, sianie zboża oraz jego zbiórka. 

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju sprzęt, taki jak traktory, kombajny oraz elementy służące do poszczególnych prac rolnych. Wszystkie z nich opierają się na licencjach prawdziwych producentów, co dodaje do rozgrywki jeszcze więcej realizmu. Jeśli chodzi o najciekawsze symulatory o tematyce rolnictwa, Farming Simulator jest od wielu lat niesłabnącym liderem. To propozycja, która oferuje znacznie więcej niż rodzimy Symulator Farmy autorstwa Techland (twórców znanych choćby ze stworzenia kultowego Dead Island).

Euro Truck Simulator 2 i inne symulatory jazdy ciężarówką

Tutaj mamy do czynienia z fenomenem. Mimo że jest to produkcja sprzed prawie dziesięciu lat, to do tej pory cieszy się uznaniem ogromnej grupy graczy. Niewiele jest gier, których społeczność jest tak bujna i rozwinięta. Wielu fanów Euro Truck Simulator tworzy własne mody, a kwintesencją gameplayu w ostatnich latach jest rozgrywka online. Wielogodzinna trasa za kierownicą TIR-a może wydawać się nużąca, jednak tutaj jest zupełnie inaczej. Symulator absolutnie nie nudzi – nawet po długim czasie spędzonym przy grze.

ETS 2 zajmuje szczególne miejsce w sercach milionów graczy zainteresowanych pozycjami takimi jak symulatory pozwalające na prowadzenie pojazdów. Warto także podkreślić, że gra stale otrzymuje aktualizacje, które oferują coraz więcej nowych misji. Dostępne są także liczne dodatki, które pozwalają jeździć po każdym zakątku Starego Kontynentu.

Wśród gier tego samego studia znajdziemy także wersję traktującą o USA, czyli American Truck Simulator.

The Sims 3

Kiedy mowa o najlepszych symulatorach, próżno nie wspomnieć o produkcji niemalże kultowej. The Sims 3 to symulator życia. Produkcja ukazała się jeszcze wcześniej niż Euro Truck Simulator 2, ale do tej pory wielu fanów serii uważa ją za niedościgniony wzór pod względem tego rodzaju tytułów. Oczywiście kilka lat później ukazało się The Sims 4, jednak większość graczy przyzna, że jest to produkcja znacznie słabsza niż „trójka”.

The Sims 3 to niezwykle rozbudowany symulator, który oferuje wiele możliwości pod względem ścieżek kariery, tworzenia postaci oraz czynności do wykonania w domu i poza nim. Kiedy zaopatrzymy się w odpowiednie dodatki, opcji jest jeszcze więcej. Ten niezwykle interesujący świat potrafi pochłonąć naprawdę na setki godzin – przekonał się o tym niemal każdy, kto sięgnął po tę produkcję EA.

Microsoft Flight Simulator

Tutaj mamy do czynienia z grą, która przypadnie do gustu przede wszystkim największym miłośnikom lotnictwa. To symulator, który nie idzie na jakiekolwiek kompromisy, a jego głównym celem jest zapewnienie graczowi pełnego realizmu. Mamy do czynienia z licencjonowanymi maszynami oraz kokpitem, który do złudzenia przypomina prawdziwy. Do dyspozycji otrzymujemy także ogrom opcji, których opanowanie może być na początku ogromnym wyzwaniem. Kiedy już tego jednak dokonamy, satysfakcja jest nieporównywalna z jakimkolwiek innym doświadczeniem, jakie oferują najbardziej rozbudowane symulatory.

Z pewnością nie jest to produkcja dla każdego. Microsoft Flight Simulator to propozycja, która od samego początku miała spełnić oczekiwania fanatyków i miłośników tej tematyki. Wydaje się jednak znakomitą możliwością, aby wzbudzić zainteresowanie lotnictwem także wśród osób, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia z tą dziedziną. Największą zaletą tego tytułu jest z pewnością niesamowity poziom realizmu.

Car Mechanic Simulator 2018

Jeśli chodzi o symulatory dla miłośników motoryzacji od strony czysto technicznej, na rynku nie ma ciekawszego tytułu niż Car Mechanic Simulator 2018. Rozgrywka przebiega na kilku etapach. Na samym początku gracz ma za zadanie przyjęcie zlecenia na naprawę samochodu oraz zdiagnozowanie problemu, który dręczy tę maszynę. Wtedy zaczyna się główna część zabawy.

Trzeba przyznać, że jest to produkcja niezwykle rozbudowana. Oferuje bardzo realistyczne podejście do anatomii prawdziwych samochodów, dzięki czemu poza ogromną dawką rozrywki jest to także rozległe źródło wiedzy. Ciekawą koncepcją jest umieszczenie gracza w roli mechanika samochodowego; nie oferują tego inne symulatory. Jest to produkcja godna uwagi ze względu na interesujące podejście do systemu rozgrywki – odwzorowanie rzeczywistych parametrów pojazdów łączy się tutaj z mnóstwem zabawy z gry.

Kolejne motoryzacyjne symulatory: SpinTires

Skoro już mowa o symulatorach w tematyce motoryzacyjnej, należy zwrócić uwagę na tę produkcję. Gra polega na dostarczaniu określonych ładunków w wyznaczone miejsce. Przed graczem stoi jednak wyzwanie polegające na tym, że całość odbywa się w skrajnie nieprzystępnym terenie. Przemierzamy przez trasy pełne błota, gęste lasy i inne trudne lokalizacje, napotykając po drodze wiele przeszkód. Musimy je pokonać za pomocą szerokiego asortymentu różnorakich maszyn – głównie ciężarówek przystosowanych do takich warunków.

SpinTires oferuje niezwykle realistyczne podejście do mechaniki. Na szczególną uwagę zasługuje pełnowymiarowe ukazanie fizyki, która robi tutaj naprawdę solidną robotę. Dzięki temu można mówić o pełnej uczciwości wobec gracza; nie wszystkie symulatory, niestety, mogą się tym pochwalić. Z racji tego, że jest to gra, która ukazała się stosunkowo niedawno, przy okazji oferuje znakomitą grafikę, dzięki czemu wrażenia audiowizualne są na najwyższym poziomie.

Nie wszystkie symulatory dotyczą legalnej pracy. Drug Dealer Simulator

Napisaliśmy już bardzo dużo o symulatorach, które opierają się na prowadzeniu lub naprawie różnorakich pojazdów. Drug Dealer Simulator, jak sama nazwa mówi, oferuje graczowi wcielenie się w postać osoby, która zajmuje się… sprzedażą narkotyków. To zdecydowanie bardzo kontrowersyjny wybór w przypadku gier tego rodzaju. Warto poruszyć tutaj niezwykle ciekawą kwestię, a więc realizm, którym wykazali się twórcy. Zawarto tutaj wiele kwestii życia dilera: począwszy od hodowli poszczególnych specyfików, skończywszy na wprowadzaniu ich w obieg.

Co ciekawe, Drug Dealer Simulator to produkcja naszego rodzimego, polskiego studia. Gra jest bardzo dopracowana i oferuje wiele godzin wspaniałej zabawy, a przy tym możliwość wykazania się pewnego rodzaju ekonomicznym zmysłem. W praktyce nie różni się bowiem przesadnie pod tym względem od tego, co oferują inne najciekawsze symulatory kładące nacisk na zarządzanie przedsiębiorstwem. Nietypowa otoczka sprawia jednak, że ten symulator jest zdecydowanie wart uwagi. 

IL-2 Sturmovik

Wróćmy jeszcze na chwilę do tematyki lotnictwa. W tym przypadku mamy do czynienia ze starciami powietrznymi podczas drugiej wojny światowej. To niezwykle ciekawy okres historii pod tym względem, a producenci tej serii w pełni wykorzystali ówczesne dokonania. Nie można co prawda mówić o tak dużym realizmie, jaki oferują inne symulatory lotnictwa, lecz dzięki temu jest to produkcja przystępna dla każdego odbiorcy. Zarówno fani typowych symulatorów, jak i gier zręcznościowych będą zadowoleni z kompromisu, który wypracowali twórcy tej produkcji.

Przy okazji jest to nie lada gratka dla wszelkich miłośników historii, szczególnie jeśli chodzi o tematykę drugiej wojny światowej. Gracz wciela się bowiem w rolę pilota prawdziwych, szczegółowo oddanych maszyn, które walczą w miejscach znanych z kart historii. W zależności od konkretnej części serii możemy na przykład brać udział w słynnej bitwie o Anglię lub wspierać sojuszników w bitwie pod Stalingradem.

Zdjęcie główne: wnętrze kokpitu samolotu z gry Microsoft Flight Simulator; Gary Danvers Collection, Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)