Słuchawki to nieodzowny element wyposażenia każdego melomana. Ich podstawowy podział to modele nauszne i douszne – zarówno pierwszy, jak i drugi typ znajdzie swoich fanów. Słuchawki douszne są z pewnością bardziej poręczne i przenośne, dzięki czemu będą dobrym wyborem przede wszystkim dla osób uprawiających sport, czy też po prostu ceniących sobie większą wygodę. Rynek słuchawek jest niezmiernie bogaty i praktycznie każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie urządzenie. Oto niektóre z najciekawszych słuchawek dousznych.

Słuchawki douszne – przewodowe czy bezprzewodowe?

Jednym z pierwszych wyborów, które musimy dokonać, jest decyzja o tym, czy nasze słuchawki mają być przewodowe czy też nie. Główną przewagą tych pierwszych jest na ogół lepsza jakość dźwięku, którą słuchawki przewodowe zawdzięczają brakowi kompresji. Dźwięk przesyłany przez przewód zakończony wtyczką mini jack jest sygnałem analogowym, co oznacza, że jest dokładnie taki sam na wejściu i na wyjściu. W przypadku Bluetooth wymagane jest przetworzenie sygnału na cyfrowy, co może go delikatnie zniekształcać, jednak obecnie różnice są praktycznie niezauważalne. Zdecydowaną zaletą słuchawek bezprzewodowych jest ich większa wygoda, a także większy zasięg działania – nieograniczone kablem pozwalają na słuchanie muzyki z odległości nawet 10 metrów. Coraz więcej smartfonów nie oferuje w ogóle złącza mini jack, więc dla posiadaczy takiego właśnie sprzętu wybór typu słuchawek będzie oczywisty. Zazwyczaj na słuchawki douszne bezprzewodowe trzeba wydać nieco więcej, choć znajdziemy także modele w cenach podobnych jak słuchawki „na kablu”.

Modele bezprzewodowe

Brainwavz BLU-Delta

Bezprzewodowe słuchawki BLU-Delta od Brainwavz to połączenie popularnego modelu Delta z technologią Bluetooth. Dźwięk przesyłany jest poprzez protokół Bluetooth w wersji 4.1 z kodekiem aptX, dzięki któremu jakość audio stoi na wysokim poziomie. Czas pracy jest jak na tego typu słuchawki dość długi i wynosi 8 godzin, a naładowanie urządzenia zajmuje 2 godziny.

Słuchawki połączone są krótkim przewodem, który utrzymuje sprzęt w miejscu. Jego długość może być regulowana poprzez dołączoną „spinkę”. Na nim znalazł się wyposażony w trzy przyciski pilot, poprzez który możemy zmieniać głośność, wybierać odtwarzane utwory oraz odbierać połączenia. Za Brainwavz BLU-Delta zapłacimy ok. 200 zł.

Mee X6 Plus

Słuchawki X6 Plus firmy Mee Audio stworzone zostały z myślą przede wszystkim o osobach uprawiających sport. Do zestawu dołączane są 4 pary silikonowych wkładek o różnych rozmiarach, dzięki czemu słuchawki mogą być wygodne dla każdego użytkownika. Mee X6 Plus zapewniają dobrą izolację dźwięku. Przewód łączący słuchawki jest miejscem dla przycisków obsługujących głośność i odbieranie połączeń, w którym także zamontowano mikrofon. Według specyfikacji producenta czas pracy urządzenia wynosi 4 godziny. Niestety długość ładowania jest dość niezadowalająca – pełne naładowanie zajmuje aż 2 i pół godziny.

Choć Mee X6 Plus nie obsługują kodeku aptX, jakość dźwięku stoi na dobrym poziomie. Producent skupił się przede wszystkim na wygodzie podczas uprawiania sportu, o czym świadczy ergonomiczna konstrukcja i pokrycie wodochronnym materiałem. Słuchawki douszne Mee X6 Plus sprzedawane są w cenie około 200 zł.

Bose SoundSport

Bose to marka dobrze znana każdemu audiofilowi. SoundSport to propozycja producenta dla fanów sportu, którzy słuchają komfortowych słuchawek dousznych. Specjalnie przygotowane końcówki dostosowują się do kształtu ucha, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie wypadną podczas słuchania muzyki, a ich ergonomia będzie stać na wysokim poziomie. Oczywiście nie zabrakło odporności na wodę i pył, a przede wszystkim na pot.

Czas pracy słuchawek Bose SoundSport wynosi około 6 godzin. Jak przystało na Bose, jakość dźwięku jest nienaganna. Do łączności z telefonem można użyć zarówno protokołu Bluetooth, jak i NFC. Podobnie jak w przypadku innych wymienionych modeli, na kablu łączącym słuchawki znalazł się pilot do obsługi wszystkich podstawowych funkcji. Producent przygotował także dedykowaną aplikację Bose Connect, która umożliwia udostępnianie muzyki innym kompatybilnym słuchawkom oraz odnajdywanie sprzętu. Za ten wysokiej jakości sprzęt zapłacimy 600 zł.

Słuchawki douszne przewodowe

Panasonic RP-HJE 125

Panasonic RP-HJE 125 to jeden z najpopularniejszych modeli wśród niskobudżetowych słuchawek dousznych. Nic w tym dziwnego – sprzedawane w okolicach 40–50 zł urządzenie oferuje przede wszystkim bardzo dobrą jak na ten segment jakość dźwięku. Szczególnie wyraźne są tony średnie, jednak nie zapomniano także o basach.

Choć Panasonic RP-HJE 125 nie zachwycają jakością wykonania, doskonale sprawdzą się w podróży dzięki kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze. Zdecydowanie największą zaletą pozostaje wciąż ich cena.

Sennheiser CX 300

Sennheiser to kolejny z producentów, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, kto w jakimkolwiek stopniu interesuje się sprzętem audio. Słuchawki CX 300 cechują się stonowanym, eleganckim wzornictwem i dobrą jakością wykonania. Kabel użyty przy tym urządzeniu jest asymetryczny, dzięki czemu można przeprowadzić go za szyją. W kwestii dźwięku producent delikatnie bardziej skupił się na niskich tonach, jednak całość brzmi zadowalająco dobrze. Obecnie słuchawki Sennheiser CX 300 kupimy za około 100 złotych.

Etymotic MK5

Słuchawki MK5 firmy Etymotic mogą pochwalić się wysoką jakością dźwięku osiągniętą dzięki zastosowaniu przetwornika dynamicznego. Na dobrym poziomie stoi także izolacja dźwięku – podczas korzystania ze słuchawek wytłumione zostaną dźwięki od 35 do 42 decybeli. Ciekawym elementem jest zabezpieczenie przeciwpyłowe oraz możliwość zastosowania filtrów akustycznych. To właśnie opcja własnego dostosowania filtrowania dźwięku jest jedną z głównych zalet słuchawek firmy Etymotic. Niestety filtry będziemy musieli kupić osobno. Za same słuchawki zapłacimy natomiast około 350 złotych.