Coraz częściej nasza praca sprowadza się do spędzania wielu godzin przed ekranem komputera. Aby zwiększyć swoją wydajność, należy zadbać o odpowiednie środowisko pracy. Wybór odpowiedniego monitora sprawi, że codzienne czynności staną się wygodniejsze (a co za tym idzie przyjemniejsze) i szybsze, co ma bezpośrednie przełożenie na naszą efektywność.

Monitor – bardzo często zaniedbywany aspekt pracy biurowej

Niestety wielu pracodawców ignoruje ten ważny element. Kupują tanie, przestarzałe monitory, które mogą działać na niekorzyść pracownika, a co za tym idzie finalnego efektu jego pracy. Szczególnie tyczy się to branż technologicznych, graficznych, zakładów związanych z tworzeniem różnorodnych projektów, koncepcji. W umysłach czytelników może zrodzić się pytanie – dlaczego monitor jest aż tak ważny? Ekran jest podstawowym elementem komunikacji człowiek-komputer. Jakkolwiek myszka, klawiatura i inne peryferia tego typu odpowiadają za wydawanie poleceń, kierowanie stacją roboczą, to potrzebne jest miejsce, gdzie będziemy mogli obserwować i kontrolować wszystkie procesy zachodzące w systemie. I oczywiście może się tym zająć przestarzały, mały ekran o proporcjach 4:3. Jednak korzystanie z takiego sprzętu nie jest ani komfortowe, ani nie przynosi odpowiednich efektów. Monitor nie jest czymś, na czym powinniśmy oszczędzać, nawet jeśli jesteśmy kuszeni niskie ceny, które zaczynają się już od 300 złotych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru monitora do pracy biurowej – podstawy

Laikowi łatwo się pogubić w poszczególnych elementach specyfikacji. Większość z nas zwraca uwagę jedynie na wielkość, złącza i ewentualnie design. Kwestię tego ostatniego należy pominąć, bo i tak jest ona zależna od naszych prywatnych upodobań. Podobnie jest z przekątną ekranu, raczej nie ma ona aż tak dużego znaczenia. Niektórym wystarcza mały ekran laptopa o przekątnej 15.6 cala, inni potrzebują znacznie większego sprzętu, powyżej 30 cali. Należy więc to dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejnym ważnym elementem są złącza. Standardową technologią jest HDMI – korzysta z niej zdecydowana większość komputerów i monitorów. Warto jednak zwrócić uwagę na gniazda w naszej stacji roboczej, być może będziemy musieli korzystać z technologi Display Port, ewentualnie USB, rzadziej z przestarzałych DVI i VGA. W takim wypadku monitor musi być dostosowany do złącz, zwłaszcza że czasem ciężko jest znaleźć odpowiednią przejściówkę (niektóre też nie działają ze względu na zabezpieczenie HDCP). Kolejną podstawową kwestią jest możliwość szybkiego i bezproblemowego serwisu. Aby spełnić ten warunek warto zainwestować w sprzęt znanego producenta o dobrej opinii konsumentów.

Przykład stanowiska pracy biurowej

Podczas wyboru monitora musimy też zwrócić uwagę na proporcje ekranu. Od razu należy wyeliminować proporcje 4:3, jest to absolutnie przestarzały format, dostępny w nie produkowanych już monitorach, pochodzących często z drugiej ręki. W biurze może się sprawdzić ekran o proporcjach 21:9, jest on bardzo szeroki, a więc pozwala nam na korzystanie z wielu różnych aplikacji. W innym wypadku można kupić monitor o proporcjach 16:9, albo jeśli specjalizujemy się w grafice komputerowej to proporcje 16:10 będą najlepszą opcją.

Bardziej zaawansowane elementy specyfikacji

Jeśli chcemy dokonać jak najtrafniejszego zakupu, warto skupić się na szczegółowej specyfikacji. To głównie od tych niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka różnic, zależeć będzie lwia część satysfakcji. Zacznijmy jednak od prostej rzeczy – matrycy, to ona będzie odpowiadała za kąty widzenia i jakość obrazu. Matryce IPS zdecydowanie nadają się do pracy biurowej, jak i do trudniejszych zadań. Zapewniają one odpowiednią ostrość i odwzorowanie koloru. Matryce IPS zapewniają również największe kąty widzenia, ale są droższe od innych typów.

Samsung Flip LH55WMHPTWC – prawdziwe biurowe monstrum, które przyda się na konferencjach. Przy zwykłej pracy może okazać się bezużyteczny

Jeśli nie stać nas na wariant IPS, warto przyjrzeć się ekranom MVA i PVA, jest to kompromis pomiędzy odpowiednią wydajnością, a ceną. Najtańsze i najgorsze są matryce typu TN, ale nawet one mogą znaleźć zastosowanie w naszym biurze, jeśli nasz budżet jest ograniczony. Kolejnym parametrem, z jakim możemy się spotkać, jest kontrast, ale ze względu na wadliwy sposób pomiaru, producenci mogą manipulować tą wartością i rzadko kiedy odzwierciedla rzeczywistość. Przy wyborze monitora do biura warto zwrócić też uwagę na ergonomie i możliwości montażu. Niektórym przyda się monitor, który można zamontować pionowo, inni potrzebują czegoś co będzie po prostu stabilnie stało. Jeśli wybieramy ekran o proporcjach 21:9, należy zadbać o to aby był zakrzywiony. Monitor biurowy nie potrzebuje dodatków, takich jak; funkcja TV, obsługa dotykowa, AMD FreeSync, Nvidia G-Sync, zintegrowane głośniki, czy też wbudowane 3D (co nie oznacza, że nie są to funkcje potrzebne profesjonalistom, np. grafikom).

Podsumowanie – kupujmy sprzęt dostosowany do naszych potrzeb

Na podstawie powyższych informacji, możemy spokojnie wybierać monitory przeznaczone do naszego środowiska pracy. Podczas zakupu kierujmy się również opiniami użytkowników, ewentualnie odwiedźmy salon sprzedawcy i spróbujmy zobaczyć jak działa upatrzony przez nasz model w realu. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś bardzo specjalistycznego, możemy skorzystać z profesjonalnego doradcy, duża część sklepów branży IT oferuje taką usługę.