Od Dead by Daylight do Resident Evil: Resistance – ewolucja survival horrorów wciąż trwa, a twórcy zaskakują nas kolejnymi produkcjami. Ostatnio obserwujemy większe zainteresowanie tego typu grami. Rozgrywka asymetryczna, gdzie część graczy jest silnym bytem, mordercą albo innym czarnym charakterem, a reszta uczestników rozgrywki stara się uciec z jego sideł zdaje się trafiać w gusta graczy na całym świecie.

Asymetryczne survival horrory – przegląd tytułów

Ciężko jest uszeregować współczesne kooperacyjne survival horrory według jakiegoś obiektywnego klucza. Ich rozgrywka znacząco różni się od siebie. Same gry zmieniają się w bardzo dynamiczny sposób. Powstają też zupełnie nowe, innowacyjne produkcje, które zupełnie redefiniują gatunek i dodają wiele nowych możliwości. Zrezygnowaliśmy więc z subiektywnego rankingu na rzecz przeglądu. Asymetryczne survival horrory to nowa kategoria gier potrzebująca trochę czasu, aby znaleźć sobie miejsce na rynku. Przyglądnijmy się więc temu, jakie gry podobne do Dead by Daylight na dzień dzisiejszy możemy znaleźć w swojej bibliotece na Steamie czy Xboxie:

Dead by Daylight – prekursor nurtu asymetrycznych horrorów

Gra Dead by Daylight wyszła w roku 2016. Charakteryzuje się unikatową jak na swoje czasy mechaniką. W grze wcielamy się w mordercę lub ocalałego. Jako ocalały musimy uciec z mapy, możemy to zrobić na dwa sposoby – naprawiając silniki lub znajdując właz. Morderca, jak na mordercę przystało, ma nas po prostu zabić. W Dead by Daylight obowiązuje zasada 4vs1, czterech ocalałych przypada na jednego mordercę. Jest to jedna z pierwszych gier tego typu, która na stałe zapisała się w sercach fanów horrorów. Gra korzysta z postaci, które możemy znaleźć w najbardziej popularnych seriach grozy w historii kina – Freddiego Kruegera (Koszmar z ulicy wiązów), Michaela Myersa (Halloween), Leatherface (Teksańska masakra piłą mechaniczną), czy nawet Demogorgona (Stranger Things).

Friday the 13th: The Game – doskonała ewolucja gatunku

Friday the 13th: The Game to gra, która w świetny sposób dopracowała mechaniki obecne w klasycznym Dead by Daylight. Wydana została w maju 2017, aktualnie jest dostępna na Xbox One, Playstation 4, komputery z systemem Windows i Nintendo Switch. Gra wyróżnia się tym, że mamy wiele opcji na przeżycie w trakcie rozgrywki. Możemy nawet zabić mordercę, wykluczając go tym samym z partii. Gra wciąż się rozwija, a zawartości przybywa. Tytuł nie jest przypadkowy, gra nawiązuje do produkcji telewizyjnej Friday the 13th.

Last Year: The Nightmare – kolejny bardzo popularny kooperacyjny survival horror

Gry podobne do Dead by Daylight to temat, którego nie można poruszyć bez Last Year: The Nightmare. Nie jest to tytuł zbytnio popularny w Polsce. Być może ma to związek z brakiem obsługi naszego rodzimego języka. Gra pojawiła się w grudniu 2019 roku i od tamtej pory cieszy się zainteresowaniem fanów gatunku. W grze wcielamy się w mordercę lub uczniów – w tym starciu ofiar może być wiele.

Resident Evil: Resistance

Gra powstała na silniku Resident Evil 3 i jest bardzo interesującą ewolucją gatunku. W tym asymetrycznym, kooperacyjnym horrorze wcielimy się w ocalałych, którzy muszą uciec z bazy pełnej pułapek, zombie i potworów. Wszystkim tym będzie sterować mastermind, jego zadaniem będzie zapewnienie zwycięstwa dla korporacji Umbrella. Rola ta nie ogranicza się jedynie do walczenia z ocalałymi, mamy pełną kontrolę nad kamerami i polem walki. To od nas zależy, jakie środki wykorzystamy do zatrzymania ucieczki.

Hide or Die – zupełnie nowy tytuł, który dopiero co pojawił się na rynku

Gra została zaprezentowana w tym miesiącu – 1 maja. Jest to więc zupełnie nowy tytuł, który nie zdobył ani przychylności, ani wrogości fanów. Póki co społeczność narzeka na długi czas wyszukiwania gry. W samej mechanice i grafice można też zauważyć bardzo silne „inspiracje” Dead by Daylight. Hide or Die na Steamie ma raczej mieszane recenzje. Gra jednak stawia na dynamiczny rozwój i ciężko jest powiedzieć, jak to będzie wyglądało za rok czy dwa od premiery.