Choć poczta elektroniczna to rozwiązanie, które jest z nami od wielu lat, usługi e-mail nieustannie się zmieniają. Dostawcy starają się poszerzyć funkcjonalność swoich serwisów, poprawić interfejs i stosować skuteczniejsze filtry antyspamowe. Warto zatem być na bieżąco. Przy wyborze poczty e-mail powinniśmy kierować się przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami.

Najpopularniejsze poczty e-mail

W internecie dostępnych jest naprawdę wiele różnych ofert poczty elektronicznej, które oferują bardzo zróżnicowane możliwości. Zaczniemy więc ten poradnik od przedstawienia w skrócie sytuacji na polskim rynku. Wymienienie wszystkich większych serwisów byłoby wręcz niemożliwe – ich liczba jest ogromna. Oto poczty e-mail, które są najczęściej stosowane w naszym kraju:

  • Gmail – najpopularniejsza opcja zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
  • Poczta Onet – zintegrowana z kilkoma innymi usługami. Oferuje możliwość przesyłania załączników o maksymalnym rozmiarze aż 2 GB.
  • Poczta WP – obsługiwana przez Wirtualną Polskę. Pozwala na wysyłanie załączników do 100 MB. Pojemność skrzynki jest teoretycznie nielimitowana. Korzystanie z darmowego wariantu wiąże się z wyświetlaniem reklam, których możemy pozbyć się z wersją Pro.
  • Poczta o2 – niegdyś bardzo popularna, posiada załączniki 100 MB, 30 GB przestrzeni dyskowej i podstawowe filtry antyspamowe.
  • Poczta Interia – w darmowej wersji deklaruje jedynie ochronę przed spamem i wirusami. Jej praktyczna funkcjonalność jest bardzo podstawowa.
  • Poczta Gazeta.pl – bazuje na silniku Gmail, wobec czego oferuje podobne rozwiązania.

To najpopularniejsze usługi w naszym kraju, jednak to tylko wierzchołek prawdziwej góry lodowej. Spośród rzadziej stosowanych dostawców warto wyróżnić:

  • Protonmail – prawdopodobnie najpopularniejsza skrzynka pocztowa spośród rozwiązań przywiązujących uwagę do kwestii prywatności.
  • Outlook – produkt firmy Microsoftu, zaskakująco mało popularny w Polsce. Udział Outlooka w rynku amerykańskim to około 15%.
  • Poczta Yahoo – kolejna poczta popularna w USA, z której w Polsce korzysta zaledwie garstka osób.

Porównanie usług e-mail nie jest proste – suche dane nie informują nas o faktycznej przyjemności z pracy, intuicyjności interfejsu i wielu innych kwestiach. Obsługa dużych załączników i odpowiednia szybkość działania to podstawowe cechy elektronicznej skrzynki pocztowej. Najlepsze serwisy e-mail powinny oferować o wiele szerszą funkcjonalność, aby wyróżniać się na tle konkurencji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poczty?

Sam adres e-mail i interfejs do odpowiadania na wiadomości nic nie znaczy. W tym zadaniu równie dobrze sprawdzą się inne kanały – Messenger, Skype, LinkedIn i inne aplikacje do komunikacji. Najlepsza poczta e-mail to taka, która oferuje nam najwięcej. Wybór domeny i rozmiaru załączników (a także np. okresu ich wygasania), dostosowanie filtrów antyspamowych, bezpieczeństwo i pojemność skrzynki to kluczowe kwestie. Poczty e-mail dają nam też przeważnie dostęp do wielu innych funkcji. W przypadku Gmaila automatycznie otrzymujemy konto YouTube, a Outlook zapewnia nam dostęp do internetowej wersji pakietu MS Office.

Idealna poczta e-mail musi służyć nam przede wszystkim jako oficjalny kanał komunikacji. Nie ma więc mowy o dodatkowych, zbędnych podpisach pod wiadomością (np. wysłano z poczty ABCD) czy specyficznych domenach (mogą być one podejrzane dla potencjalnych klientów lub innych odbiorców). Ważne są też filtry antyspamowe. Teoretycznie większość dostawców oferuje taką funkcjonalność, jednak ich działanie w praktyce wygląda różnie. Pod tym względem rewelacyjnie wypada Gmail, natomiast w przypadku polskich konkurentów nie jest już tak różowo.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

To aspekt, który ciężko zweryfikować na własną rękę. Jeśli jednak mamy podejrzenie, że dany serwis e-mail może wykorzystywać nasze prywatne dane do nieodpowiednich celów lub po prostu nie jest całkowicie bezpieczny, najlepiej będzie skorzystać z bardziej sprawdzonego rozwiązania. Najlepsza poczta na miarę 2020 roku musi zapewniać odpowiedni poziom zabezpieczeń.

Subiektywnie – Gmail to najlepsza darmowa poczta e-mail w 2020. Nie jest jednak bez wad

Osobiście korzystałem w życiu z wielu różnych usług e-mail. Niektóre z nich zasypywały mnie spamem, inne z kolei miały problemy z nienaturalnie długim czasem oczekiwania na wiadomości. Gmail jest natomiast moim najważniejszym narzędziem w pracy, nie tylko jako sama usługa e-mail, ale jako całe środowisko. W parze z Gmailem idzie doskonała integracja z Google Docs, YouTube i Google Drive. To narzędzia, które przydają się w naprawdę wielu różnych czynnościach – sama usługa e-mail jest w pewnym sensie tylko punktem wyjścia.

Dla wielu użytkowników kluczowy jednak będzie fakt, że Gmail nie oferuje tak przystępnych warunków prywatności, jak inne rozwiązania. W tej kwestii lepszym wyborem okaże się Protonmail bądź Tutanota. Przestrzeń dyskowa oferowana przez Google to 15 GB – to dość standardowy rozmiar. Warto mieć na uwadze, że miejsce jest dzielone także z innymi usługami, takimi jak Google Drive. Z łatwością znajdziemy rozwiązania oferujące więcej miejsca na dane, w tym także skrzynki e-mail bez limitu.

Do najważniejszych zalet Gmaila można zaliczyć wysoki komfort użytkowania i brak jakichkolwiek reklam. Poczta od Google należy także do najbardziej stabilnych – problemy z niedostarczonymi wiadomościami praktycznie nie występują.

Prognoza – najlepsza poczta w 2021. Niektóre usługi nie stoją w miejscu!

Dostawcy poczty elektronicznej nieustannie rozwijają swoje usługi. W tej kwestii warto wyróżnić Pocztę Onet, która wprowadziła w ostatnim czasie kilka ciekawych zmian. Jedną z nich jest możliwość dodania kilku adresów do jednego konta. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wydzielić osobną skrzynkę na różne zastosowania – zakupy, wiadomości prywatne czy sprawy zawodowe. Kolejną bardzo perspektywiczną zmianą jest decyzja o podniesieniu limitu rozmiaru załączników do 2 GB.

Nie tylko Onet się rozwija, ale na chwilę obecną (początek III kwartału 2020) zmiany tej poczty można uznać za najciekawsze i najlepiej oddające potrzeby współczesnego klienta. Dystans do Gmaila jest już niemożliwy do pokonania – Google konkuruje ze znacznie mocniejszymi graczami na rynku międzynarodowym, nie ma tutaj mowy o równej rywalizacji. Pomimo tego, jeśli pominiemy integrację z usługami amerykańskiego przedsiębiorstwa, Onet może w najbliższych latach wyrosnąć na prawdziwego lidera wśród polskich dostawców poczty e-mail.

Najlepsza prywatna poczta e-mail – Tutanota czy Protonmail?

Protonmail jest prawdopodobnie najpopularniejszą aplikacją do prywatnego wysyłania maili. Dużym konkurentem jest Tutanota. Niemiecka poczta udostępniła nawet specjalny artykuł przedstawiający wady i zalety obydwóch rozwiązań. My z kolei skupimy się na osobistej opinii jako użytkownika obydwóch usług.

Szczerze powiedziawszy, doświadczenie z korzystania z tych dwóch adresów jest niemalże identyczne. Tutanota przekonała mnie do siebie swoim marketingiem, Protonmail był za to po prostu praktyczny i niezawodny. Funkcjonalność niewiele się różni – jeśli chodzi o kwestie samej komunikacji, Protonmail raczej wygrywa dzięki wsparciu dla konwersacji i wiadomości grupowych. To jednak opcja, z której korzysta stosunkowo mała część użytkowników.

Tutanota zachęca teoretycznie lepszą prywatnością i funkcjami premium, a także brakiem biur w USA (to zaleta przedstawiana przez samego dostawcę usług – prawdopodobnie chodzi o lepszą ochronę danych osobowych w Unii Europejskiej). Najlepsza darmowa, prywatna poczta e-mail w 2020 roku to kwestia sporna. Warto jednak zauważyć, że obie skrzynki są darmowe. Można zatem bez problemu osobiście porównać obydwa rozwiązania lub zdecydować na podstawie różnic w interfejsie.

Najgorsza poczta e-mail

Zajęliśmy się już najlepszymi dostawcami poczty elektronicznej – dopełnieniem przeglądu powinna być zatem najgorsza poczta e-mail. Najczęściej są to drobne, lokalne serwisy, które oferują minimalną funkcjonalność i słabą ochronę przed spamem.

W dobie konkurencji Gmaila i innych darmowych, powszechnie dostępnych usług e-mail, nie ma jednak konieczności korzystania ze słabych poczt internetowych. Większość dostawców po prostu nie będzie miała zasobów, by dojść na taki poziom. Gmail nie tylko dominuje ten sektor, ale też stawia barierę nie do przejścia dla mniej popularnych rozwiązań. Alternatywy mogą zainteresować głównie użytkowników, którym zależy na prywatności – w tym przypadku dobrym wyborem będzie wspomniany Protonmail oraz Tutanota.