Jednym z głównych filarów ogromnego sukcesu gry Minecraft jest jej pozorna prostota, za którą skrywa się ogrom ciekawych mechanik. Dzięki przyjaznemu środowisku do programowania powstało wiele interesujących modyfikacji. Przekonaj się, jak zainstalować mody do Minecrafta dla różnych wersji gry.

Minecraft jest dostępny na wielu platformach – instalacja modów nie jest prosta!

Minecraft jest niesamowicie prosty w swoich założeniach. Pomimo tego gra po latach od premiery trzyma się doskonale, między innymi dzięki budowaniu społeczności, niezwykłej popularności na YouTube oraz dostępności na wielu platformach. Tytuł umila nam czas nieustannie od 2011 roku.

Społeczność fanów Minecrafta nie byłoby jednak takie samo, gdyby nie fakt, że Minecraft został napisany w języku Java. To jeden z najpopularniejszych języków programowania, do którego znajdziemy mnóstwo przydatnych materiałów. Nauczenie się podstaw do stopnia, który pozwala na tworzenie modyfikacji do Minecrafta, jest stosunkowo proste.

Mody do Minecrafta były niesamowicie istotne dla rozwoju gry. Choć modowanie wciąż nie doczekało się oficjalnego wsparcia (na przykład w postaci API), producenci w pełni rozumieją drzemiący w nich potencjał. Dziś do Minecrafta zostały zaadaptowane również niektóre pomysły samych moderów, które zdecydowanie usprawniły gameplay. W przypadku Bedrock Edition możemy także dokonać zakupu różnych rozszerzeń. By jednak rozbudować naszego Minecrafta o dodatkową zawartość, potrzebne nam będą modyfikacje, które pozyskamy z zewnętrznych źródeł.

Mody do Minecrafta - OptiFine
Mody do Minecrafta to świetny sposób na wzbogacenie prostej grafiki gry

Minecraft jest dostępny na wiele platform, co nieco utrudnia spójną obsługę modów. Wymieńmy najważniejsze z nich – PC, Xbox One, PlayStation 4, Android, iOS, a nawet Nintendo Switch. Kiedy dodamy do tego fakt, że na PC powstały dwie wersje – Java Edition i Bedrock Edition – orientujemy się, że kwestia modyfikacji wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Najwięcej modów jest dostępnych na Java Edition. Wynika to z dosyć oczywistych powodów – jest to najdłużej rozwijana wersja gry, która cieszy się największą popularnością i jest najbardziej podatna na tworzenie do niej modyfikacji.

Mody do Minecrafta w wersji Java Edition – instalacja

Aby zainstalować mody na Minecraft Java Edition, trzeba najpierw wyposażyć się w program Minecraft Forge. Co ważne, nie pobierajmy Forge i modów z niesprawdzonych stron. Najlepszym źródłem będzie strona samego narzędzia oraz oficjalne fora fanowskie.

Kiedy już pobierzemy i zainstalujemy Forge, możemy przystąpić do poszukiwania interesujących nas modów. Po znalezieniu ciekawych modyfikacji otwieramy menu Windows i wpisujemy %appdata%. To katalog z lokalnymi danymi dla każdego użytkownika, w którym zapisywane są pliki potrzebne do działania aplikacji.

Powinniśmy znaleźć w nim folder Minecraft lub .minecraft. W nim powinien być dostępny folder o nazwie „mods”. Jeśli go nie ma, wystarczy, że zrobimy go sami. Teraz otwieramy po prostu Minecrafta i wchodzimy w zakładkę Mods z głównego menu. Jeśli widzimy tam zainstalowanego moda – wszystko działa! Powinien być dostępny także krótki opis jego działania.

Minecraft na Windows 10 – jak zainstalować mody na Bedrock Edition?

To zoptymalizowana wersja Minecrafta, która cieszy się coraz większą popularnością. W tym przypadku procedura jest najprostsza. Znajdujemy interesującego nas moda, ściągamy go i odpalamy – wszystkie pliki powinny automatycznie zaimportować się do gry. Modyfikacja będzie dostępna zakładce z paczkami zasobów (Resource Pack) podczas tworzenia nowego świata. Niekiedy znajdziemy je także w paczkach zachowań – Behaviour Pack.

Jeśli metoda ta nie działa, warto przekopiować plik z modem do folderu z lokalnymi plikami Minecrafta. Znajdziemy go pod ścieżką z lokalnymi plikami aplikacji. Najczęściej wygląda ona następująco:

C:\Users\NAZWA_UŻYTKOWNIKA\AppData\Local\Packages\Microsoft.MinecraftUWP_hash\LocalState\games\com.mojang

Uruchamiamy wtedy danego moda i czekamy na rezultaty. Jeśli to nie zadziała, warto spróbować zainstalować moda z uprawnieniami administratora – wystarczy prawym przyciskiem myszki nacisnąć na ikonkę z grą i wybrać odpowiednią opcję.

Jak zainstalować mody do Minecrafta na telefonie z Androidem?

W Minecrafta możemy zagrać także na urządzeniach mobilnych

Na Androidzie funkcjonuje nieco okrojona wersja Bedrock, której nazwa to Pocket Edition. By zainstalować na niej mody, możemy skorzystać z dwóch metod. Pierwsza to pobranie aplikacji Addons for Minecraft – jest ona dostępna za darmo w Google Play. Niestety posiada ona wiele reklam i nie jest kompatybilna ze wszystkim urządzeniami.

Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy spróbować bardziej zaawansowanej metody. Po pierwsze musimy się zaopatrzyć w aplikację, która pozwoli nam na przeglądanie plików. Często menedżer plików jest zainstalowany wraz z systemem, jednak wiele programów znajdziemy także w sklepie Play. Otwieramy plik .mcpack lub .mcworld i wybieramy opcję importu do naszego Minecrafta. Modyfikacja będzie dostępna podczas tworzenia kolejnego świata – należy wybrać ją z zakładki „Resource Pack”.

Instalacja modów do Minecrafta – które modyfikacje warto wybrać?

Jeśli instalujemy modyfikacje, warto pamiętać, żeby na starcie nie przesadzić z ich liczbą. Najlepiej dobrać te, które wydają nam się najciekawsze lub po prostu pasują do wizji naszego świata. Przeważnie warto postawić także na uniwersalne mody, takie jak OptiFine, który wspiera wyższą rozdzielczość tekstur i dodaje bardziej zróżnicowane opcje graficzne.

We wcześniejszych fazach rozwoju gry bardzo praktycznym dodatkiem był mod Not Enough Items, który pozwalał na korzystanie ze wszystkich przedmiotów dodanych w rozszerzeniach. Dziś większość z nich może być użyta bez modyfikacji, jednak mod wciąż sporadycznie się przydaje.

Kolejną niesamowicie przydatną modyfikacją jest Biomes O’Plenty, która dodaje ponad 90 nowych biomów znacząco urozmaicających nasz świat. Klasycznym modem jest także Twilight Forest – pozwala na stworzenie wrót to zupełnie innego świata, w którym czeka na nas wiele nowych bloków i przeciwników.

Mody do Minecrafta, które zupełnie zmieniają gameplay

Część modyfikacji do Minecrafta pozwala na zupełną zmianę gameplayu. Możemy zainstalować rozszerzenie, które doda setki nowych mobów, zupełnie nowe systemy craftingu i rozwoju postaci, magię, a także poprawi nasze możliwości w zakresie automatyzacji gry.

Sam Minecraft posiada wiele ciekawych systemów, takich jak redstone. Z dodatkowymi modyfikacjami będziemy w stanie wykorzystać mechaniki gry do tworzenia pełnoprawnych komputerów, niespotykanych linii produkcyjnych i automatycznych kopalni. Możliwości są nieograniczone – jeśli bardzo nam się spodoba idea modów, możemy bez większych problemów sami się zająć tworzeniem nowych modyfikacji. To doskonała droga do zdobycia umiejętności w zakresie programowania!