Jak długo kupuje telefony komórkowe, to pamiętam toczącą się bitwę, pomiędzy dwoma gigantami rynku mobilnego: Androidem i iOS. Chyba wszyscy wiedzą, że żaden inny system operacyjny dla urządzeń mobilnych się nie liczy w IT. Oba OS mają tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Każdy z nich ma swoją rację i bardzo ciężko jest określić, który z tych dwóch systemów mobilnych jest najlepszym na rynku. Rozwieje wasze wątpliwości już na samym początku — nie ma najlepszego! Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od systemu. Oba narzędzia oferują coś zupełnie innego, także i rynek zbytu dla nich będzie zupełnie inny.

Zarówno iOS, jak i Android mają swoje mocne i słabe strony.

Nie będę okłamywał was — prywatnie, skłaniam się bardziej w stronę produktów Apple, ale to dlatego, że cenię sobie stabilność i szybkość działania systemów. Android zwyczajnie mnie męczy -zwłaszcza w tych dziwnych, brandowych wersjach. Postaram się jednak bardzo obiektywnie przybliżyć oba systemy, abyście po przeczytaniu tego artykułu mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: który system mobilny jest dla mnie?

System Android to projekt od firmy Google.

Zacznijmy od tego, że system Android daje użytkownikowi strasznie dużo wolności (może aż za dużo, nie każdy wie, jak to profesjonalnie wykorzystać). Twórcy systemu nie mówią ci, jak ma wyglądać on wyglądać. Pozwalają na swobodę. Sam możesz sobie zmieniać ikonki, motywy, dźwięki, wygaszacze itp. Co ciekawsze, nie jesteśmy też przywiązani do korzystania tylko i wyłącznie ze sklepu Google Play. To takie narzędzie, gdzie pobieramy i instalujemy aplikacje. Możemy lokować aplikacje z różnych źródeł. Oczywiście, pociąga to za sobą pewne konsekwencje. Taka dowolność w wybieraniu źródła instalacji może prowadzić do infekcji niepożądanym oprogramowaniem.

android, google, ios, apple, siri

Musimy pamiętać o bardzo ważnej kwestii – system Android jest darmowy i jego kod jest dostępny w sieci.

Jeżeli, na przykład nie pasuje nam system od producenta telefonu, możemy sami zainstalować sobie czystego Androida na własną rękę. Tutaj jednak także istnieją pewne uporczywości. Niektórzy producenci nakładają brand na system Android. Jest to wtedy system z nakładką producenta (jego aplikacjami, które startują razem z systemem). Może się okazać, że po reinstalacji na czysty Android stracimy niektóre funkcje w telefonie np.: obsługę podwójnego aparatu czytnik NFC, logowania odciskiem palca. Android jest dla ludzi, którzy lubią się bawić systemem i mają na to czas. W przypadku niektórych modelów telefonów świetnie się sprawdza. Bardzo stabilnie działa na sprzęcie od Google: Pixelach. Miałem też przyjemność pracować na fabrykancie od Xiaomi. Byłem zadowolony z optymalizacji systemu na tym sprzęcie.

Wielkim plusem Andoida jest teraz Google Asystent.

Muszę przyznać, źe jest to naprawdę atrakcyjne i pomocna usługa. Oczywiście, jest jeszcze w fazie poprawek, ale jak na ten moment działa znakomicie. Co więcej, Google Asystent bez problemu porozumiewa się w języku polskim. Myślę, że to spodoba się użytkownikom. Jest jeszcze jeden news, który może was zaszokować. Asystenta Google można zainstalować także na systemie iOS. Jeżeli z jakichś powodów, nie podoba nam się asystent w iPhonie, możemy skorzystać z aplikacji Google.

To co jest zaletą systemu Android, może być także jego gwoździem do trumny.

System ten możemy znaleźć na różnych modelach telefonów. Mają go Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, a nawet ostatnio Nokia. Skoro mamy jeden system, a w telefonach są różnorodne bebechy, oznacza to, że Android chodzić na nich może różnie. Dlatego właśnie wydajność tego systemu pozostawia wiele do życzenia. Kolejnym problemem są aktualizacje. Nie jest to może problem samego systemu od Google, a bardziej jego brandowanych odpowiedników. Użytkownicy muszą czekać, aż producent telefonu zrobi aktualizacje, co czasami się w ogóle nie dzieje. Jednakże, jeżeli producenci nie walą swoich nakładek i poprawki szły by z repozytorium Google, problem z aktualizacjami przestałby istnieć. Ostatnim punktem jest bezpieczeństwo systemu. Niestety, to w przypadku Androida pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Nie jest to może nie wiadomo jak niebezpieczny system, ale łatwo o jakąś wpadkę, gdy niego korzystamy. Nawet w Sklepie Google można znaleźć zainfekowane aplikacje.

android, google, ios, apple, siri

Wniosek jest prosty: Android to system dla…

Szczególnie zadowolone będą z niego osoby, które nie chcą wydawać wielkich pieniędzy na telefon. Ze względu na to, że system jest darmowy, mniej płacimy za smartfona. Android może spodobać się też osobom, które lubią kombinować z wyglądem motywów w systemie mobilnym. Jeżeli chcecie ikonki w kwiatki i różowe tło — to jest to system dla was.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę Android, to system iOS wydaje się być na pierwszy rzut oka dobrym żartem.

Producenci tego systemu myślą, że wiedzą od was lepiej, jak system ma wyglądać i czego potrzebujemy. Wydaje się to być jakiś dobrym dowcipem, ale po pewnym czasie używania iOS okazuje się, że producenci mieli rację. Zaraz wytłumaczę, jak to wygląda w rzeczywistości. Zapewne, w tej chwili nie do końca mi wierzycie. Wcale się nie dziwię. Dla osób, który używały systemów, w których mogą coś pozmieniać, iOS to katorga. Nie możemy zmienić w nim motywu. Nawet ustawienie dzwonka na jakieś MP3 spoza listy (i nie z App Store), to wielogodzinna walka. Aplikacje możemy zainstalować tylko ze sklepu App Store — za niektóre musimy zapłacić niemałe pieniądze.

Sam system także jest płatny.

Nie możemy wgrać go na żadnego innego smartfona, bo jest on specjalnie przygotowany dla urządzeń Apple. Jednakże wszystkie te cechy sprawiają, że syste, iOS jest fantastycznym narzędziem. Ograniczenie możliwości konfiguracyjnych i instalatorskich pozwala na utrzymanie stabilności i szybkości systemu. Nie zawsze danie ludziom wolności jest dobre. Nie wszyscy potrafią z niej odpowiednio korzystać. Pamiętamy też, że iOS jest przygotowany specjalnie pod sprzęt Apple, zatem jest świetnie zoptymalizowany. Wgrałem dzisiaj najnowszy iOS 12 na iPhone 6S, który wyszedł w 2015 roku. System radzi sobie świetnie, nie ma lagów. W przypadku Androida taka operacja by się nie powiodła.

Do pożądanych funkcjonalności musimy zaliczyć Siri.

Jest to asystent głosowy od Apple, który dział między innymi na systemie iOS. SIri ma jednak jeden mankament, który sprawia, że nie mam ochoty z nią gadać. Siri nie jest taką poliglotką, jakby się zdawało. Mimo tego, że Polska jest sporym rynkiem zbytu sprzętu Apple, developerzy Siri nie pokusili się o wprowadzenie translacji na język polski. Oznacza to, że Siri nie mówi w naszym ojczystym języku. Testowałem wersję angielską, ale jakoś smutno mi, kiedy muszę gadać do smartfona w nieswoim języku.

Oczywiście, iOS nie jest tylko pełen zatem.

Użytkownicy przede wszystkim narzekają na blokady regionalne w sklepie App Store. Sprawiają one, że to producent oprogramowania decyduje, na jaki region je wypuścić. Rozumiem oburzenie ludzi z tego powodu, ale grając w Pokemon GO zrozumiałem, jak bardzo ta funkcja jest ważna. W przypadku zaaplikowania aktualizacji nie wpuszczało się na serwery od razu wszystkich ludzi z całego świata. Maszyny mogłyby tego nie wytrzymać. Robiło się to etapami. Dzięki temu zachowało się stabilność usługi. Pamiętajcie też, że system od firmy Apple jest niesamowicie bezpieczny. Zachowaliście w pamięci zapewne, że nawet FBI nie udało się dostać do telefonu zabezpieczonego przez iOS. Apple dokłada wszelkich starań, aby nasze dane pozostawały tylko nasze. W systemie iOS mamy też wiele usług, których nie ma konkurencja: jak choćby iMessage i FaceTime. Są wygodne i intuicyjne, doskonale zespolone z systemem. Dlatego właśnie fantastycznie się ich używa.

Dla kogo system iOS?

Na pewno dla ludzi, którzy lubią bezpieczeństwo i oczekują od systemu stabilności. Jest on też dla osób, które ze swojego smarfona chcą korzystać o wiele dłużej, ponieważ mają zapewnione aktualizację i poprawki przez bardzo długi czas. iOS spodoba się użytkownikom, którzy nie chcą się grzebać z systemem operacyjnym – lubią szybkość i łatwość korzystania z zespolonych ze sobą aplikacji. System od Apple ma jeszcze jedną zaletę i bije tym Android na głowę. Jego urok ukazuje się, gdy mamy w domu więcej sprzętu od Apple; MacBook, iMac, Apple TV. Wszystko jest ze sobą pierwszorzędnie skomponowane. Bardzo byłem zadowolony korzystając z tej funkcjonalności.

Jak widać, nie ma najlepszego systemu mobilnego na rynku.

Każdy z gigantów ma zarówno wady, jak i zalety. Systemy te mają zupełnie inny target. Są przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Nic dziwnego, że będą się oni nawzajem hejtować. Użytkownik Android nigdy nie pokocha iOS. Konsument, który na co dzień korzysta z iOS, będzie się denerwować, używając Androida. Wszystko dlatego, że produkty te mają zupełnie inną specyfikę. Osobiście, jak wspomniałem na początku, agituje za produktami od Apple. Lubię konfiguracje i zabawę z systemem, ale iOS przekonuje mnie bardziej. Jest ładny, elegancki, szybko w obsłudze. To system, stworzony idealnie dla mnie, Chciałbym, abyście podzielili się w komentarze, jaki system mobilny w lubicie i używanie oraz dlaczego właśnie ten produkt jest wart uwagi. Pochwalcie się waszymi doświadczeniami. Czekam na wasze uwagi i dygresje.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.