Technologia otacza nas ze wszystkich stron. To szalenie ciekawy temat, który łączy pasjonatów, biznesmenów, wizjonerów i zwykłych ludzi. Jednocześnie są to liczne zagrożenia, które mogą sprawić, że wiele osób będzie się zmagało z jeszcze większymi problemami niż obecnie. Przedstawiamy najciekawsze innowacje w 2020 roku i kolejnych latach.

Technologia w 2020 roku – przede wszystkim prywatna i bezpieczna

Wiele osób uważa, że o ochronę danych powinny dbać osoby, które faktycznie mają coś do ukrycia. Często na to zagadnienie powinny jednak zwrócić uwagę zwykłe osoby. Chodzi nie tylko o pracowników firm, którzy obcują z newralgicznymi projektami lub osoby, które współpracują ze spółkami państwa o strategicznym charakterze (np. energetycznymi).

Problem ochrony danych dotyczy też zwykłych obywateli, którzy chcą chociażby przechowywać swoje zdjęcia z wakacji i nie obawiać się o ich wyciek do internetu. W kwestii bezpieczeństwa i prywatności mamy jeszcze wiele do nadrobienia jako naród. Świadomość na ten temat wśród populacji nie jest specjalnie wysoka, szczególnie wśród osób starszych.

Poprawieniu bezpieczeństwa i prywatności sprzyja wzrost zainteresowania VPN-ami, prywatnymi przeglądarkami, czy technologią blockchain. Coraz więcej firm poświęca także znaczną część zasobów na cybersecurity, a przecież w nie tak dawnym czasie mieliśmy do czynienia z wyciekiem danych z dużej firmy zajmującej się sprzedażą internetową.

Innowacje w 2020 i kolejnych latach – łączność 5G i jej wpływ na życie

Pewnego rodzaju spoiwem dla zmian, które mają nastąpić, są dane. Są to zarówno dane na temat użytkowników serwisów społecznościowych, jak i dane przetwarzane przez autonomiczne samochody czy decydujące o wydajności linii produkcyjnej, a także treści takie jak film udostępniany w formie vloga. 5G ma być standardem, który sprawi, że wszystkie te dane będą przepływać szybko, z niskim opóźnieniem i na bardzo szeroką skalę. Łączność tej generacji jest już dziś w Polsce. To początek wielkich zmian w nieprawdopodobnej ilości obszarów. Odbije się to echem na nas wszystkich, nawet jeśli nie będziemy bezpośrednimi odbiorcami sieci 5G.

Dane, dane i jeszcze raz dane – big data i edge computing

Wielkie centra danych to też domena XXI wieku. Analizy wykonywane na globalną skalę mają wpływ na wszystko – od tego, ile czasu spędzimy na serwisie z filmami, po to, jaki produkt trafi na półkę sklepową. Technologie są te systematycznie rozwijane, pojawia się też stosunkowo nowy trend edge computing. Odnosi się on do nietradycyjnych centrów danych, które będą wspierać reakcje i przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym. Sprawdzi się to w grach sieciowych i streamingu, może mieć też niebagatelny wpływ na rozwój czujników w wearables czy w samochodach autonomicznych. Internet stwarza ogrom możliwości, a my jako ludzkość staramy się wycisnąć z jego dobrodziejstw wszystko, co się da.

Internet rzeczy – fabryki rozmawiają

IoT – Internet of Things – nie jest jeszcze powszechnym standardem. Polska radzi sobie pod tym kątem całkiem nieźle. Nasi lokalni przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że inwestując w takie rozwiązania, działają na rzecz poprawy swojej wydajności i redukcję zużycia zasobów. IoT sprawia, że maszyny zaczynają łączyć się z siecią, gdzie odbywa się ogromna wymiana danych. Jest to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w nowoczesnych fabrykach, coraz częściej mówi się jednak o nim w domach, np. w kontekście smart home.

AI i Machine Learning – topowe innowacje w 2020

Temat AI jako jednego z najważniejszych zagadnień XXI wieku wciąż jest aktualny. Po wielu dyskusjach, wątpliwościach natury etycznej i dziełach kultury, które snują ponure wizje o destrukcji ludzkości, przyszedł czas na faktyczne rozwiązania. Czekamy, aż profesjonalny rynek nauczania maszynowego eksploduje – na zachodzie już widać taki trend, w Polsce jeszcze niewiele się o tym mówi. Machine learning i sztuczna inteligencja to zdecydowanie najważniejsze innowacje w 2020 roku i całej najbliższej dekadzie.

Technologia, która sprawia, że AI jest w stanie nabywać nowe umiejętności, otwiera nowy rozdział w tej karcie historii. Ilość potencjalnych korzyści z takiego rozwiązania jest nieprawdopodobna, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę to, jak wyglądają inne trendy. Ktoś lub „coś” musi w końcu być w stanie zarządzać wszystkimi tymi danymi i wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać je do poprawy życia.