Butelka rumu, szanty, pojedynki na szable… Piraci na stałe zagościli w naszej popkulturze. Wielu twórców gier komputerowych również podjęło się tego tematu, choć historia pokazuje, że nie jest to szczególnie proste zagadnienie. Mimo tego na naszych komputerach i konsolach pojawiło się mnóstwo perełek z tego gatunku. Oto najciekawsze gry o piratach.

Gry o piratach – piraci na ekranie komputera lub konsoli

Każdy z nas kojarzy takie filmy, jak chociażby seria „Piraci z Karaibów” – do pirackiego stylu życia nawiązują także bajki i inne produkcje. Rzecz jasna nie wszystkie z tych dzieł wiernie odwzorowują życie i zachowanie piratów. Mimo tego dzięki nim w naszej popkulturze utarło się wiele schematów, które powielają się także w grach. Obecnie mamy przed sobą konkretną postać pirata, który mniej lub bardziej stereotypowo pojawia się w wielu dziełach.

Karykaturalność oraz stereotypy to temat na zupełnie inną dyskusję. Nietrudno jednak stwierdzić, że historyczna postać pirata znacznie różni się od popkulturowego archetypu. Dziś z kolei nadszedł czas, by docenić licznych twórców gier komputerowych, którzy zdołali zapewnić nam liczne godziny rozrywki i dać graczom okazję do pływania statkami oraz przeprowadzania abordaży. Zapraszamy na zestawienie przedstawiające najlepsze gry o piratach, które ukazały się na rynku!

Assassin’s Creed IV: Black Flag – podstawowa pozycja, gdy chodzi o gry o piratach

Zaczniemy nieco sztampowo – nie sposób jednak pominąć serii Assassin’s Creed w jakimkolwiek zestawieniu gier nawiązujących do wydarzeń historycznych. Mamy do czynienia z produkcją, która przenosi nas w barwne, egzotyczne Karaiby. Szukamy skarbów, pływamy statkiem, a także – w zgodzie z głównymi założeniami tej serii – eliminujemy przeciwników na różne sposoby. Najczęściej są to subtelne metody, choć zdarzają się także naprawdę widowiskowe walki na otwartym terenie.

Jeśli chodzi o najlepsze gry o piratach, Assassin’s Creed IV: Black Flag zasługuje na uwagę ze względu na kilka ciekawych mechanik rozgrywki. Zachwyca przede wszystkim barwny, otwarty świat, który możemy przemierzać na różne sposoby. Fabuła jest dość ciekawa, a piracki klimat robi wrażenie. Rum, szanty, Karaiby… Czego chcieć więcej? Dla wielu graczy jest to najlepsza odsłona serii Ubisoftu. To niezwykle dopracowana produkcja, która spodoba się nie tylko najwierniejszym fanom tego cyklu.

Lego Piraci z Karaibów

Na licencji „Piratów z Karaibów” powstało kilka produkcji, lecz żadna z nich nie dorasta do pięt adaptacji w formie Lego. To produkcja godna uwagi pod wieloma względami. Lego Piraci z Karaibów czerpie wszystko, co najlepsze z ducha serii, zapewniając mnóstwo radochy nie tylko najmłodszym odbiorcom, ale także tym nieco starszym. Mamy tutaj ciekawe zagadki, pomysłowo zaprojektowane lokalizacje oraz bardzo wygodną, dopracowaną mechanikę poruszania się.

Jeśli chodzi o najlepsze gry o piratach, które opowiadają z przymrużeniem oka o tej tematyce, ta powinna stać na podium. Poczucie humoru jest tutaj niewiarygodnie dobre i pasuje zarówno do ducha serii Lego, jak i do trylogii filmowej o Jacku Sparrowie. Warto zagrać w ten tytuł nie tylko jako fan poprzednich gier tego studia, lecz także wtedy, gdy mamy po prostu ochotę na sporo zabawy. To propozycja, przy której bawić może się każdy.

Risen 2: Mroczne wody

To produkcja studia Piranha Bytes – wielu graczy z pewnością kojarzy tę nazwę. Do innych dzieł tego twórcy należy także kultowa seria Gothic. Każdy, kto dobrze bawił się w trakcie gry w Gothic, Gothic 2: Noc Kruka czy trzecią odsłonę cyklu, odnajdzie się z pewnością także podczas rozgrywki w Risen 2: Mroczne wody. Jest to typowy RPG z krwi i kości – dokładnie taki tytuł, jakiego możemy oczekiwać od autorów Gothica. Nie oznacza to jednak, że jest to produkcja kliszowa czy nieciekawa. Wręcz przeciwnie!

Wątki pirackie nie są tutaj rzecz jasna stuprocentowo zgodne z rzeczywistością. Wszystko odbywa się w magicznej krainie – nie brakuje jednak statków i piratów, którzy do złudzenia przypominają tych z innych gałęzi popkultury, szczególnie filmów. Mamy do dyspozycji własny statek, do którego możemy kompletować załogę. Akcja w dużej mierze odbywa się na urokliwym wybrzeżu. Można długo wymieniać plusy gry Risen 2: Mroczne wody. Przede wszystkim jest to wspaniały klimat, ale także ciekawa mechanika rozgrywki. Na pochwałę zasługuje również niebanalna, wielowątkowa oraz znakomicie napisana fabuła. 

Sea of Thieves – gry o piratach z przymrużeniem oka 

To kolejna produkcja, która podchodzi z dystansem do pirackich klimatów. Sea of Thieves to stosunkowo nowy tytuł w postaci gry multiplayer z otwartym światem. Nie ma tutaj w zasadzie żadnego określonego celu – gracze oddają się różnym aktywnościom dostępnym w rozległym, bardzo ciekawym świecie gry. Wcielamy się w pirata, a akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Możemy uczestniczyć w epickich wyprawach flotą statków, podczas której każdy gracz ma pewną rolę do odegrania na okręcie.

Jeśli chodzi o najlepsze gry o piratach z otwartym światem, Sea of Thieves to jeden z najmocniejszych kandydatów do czołówki. Przede wszystkim tytuł bardzo oryginalne podchodzi do samych założeń rozgrywki. Gra jest niebywale wciągająca i oferuje naprawdę dużo ciekawych rozwiązań, a całość jest okraszona unikatową stylistyką. Piraci są mocno przerysowani, a na każdym kroku możemy natknąć się na wybitne żarty lub smaczki przygotowane przez twórców. Wszystko to składa się na fakt, że zdecydowanie jest to godna uwagi produkcja – aktualnie możemy w nią pograć w ramach oferty Game Pass.

Kapitan Pazur

Czas na odległą podróż – konkretniej do drugiej połowy lat 90. W 1998 roku powstała gra, która dla wielu graczy zyskała status kultowej. Jeśli chodzi o najlepsze gry o piratach z tamtego okresu Captain Claw, czyli Kapitan Pazur, z pewnością nie ma sobie równych. Nie tylko sentyment graczy świadczy o jakości tej produkcji – jest mnóstwo czynników przemawiających za tym, by zapoznać się z tytułem.

Przede wszystkim trzeba przyznać, że mimo bardzo sędziwego wieku Kapitan Pazur zestarzał się bardzo godnie. Nawet teraz – po aż 23 latach od premiery – rozgrywka jest niezwykle przyjemna. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to prosta gra, a wysoki poziom trudności i bezlitosność wrogów może frustrować.

Kapitan Pazur to platformówka z elementami walki – poziomy są dwuwymiarowe, ale niezwykle barwne i ciekawie zorganizowane. Walka z wrogami jest satysfakcjonująca, choć nie zawsze uczciwa. Można odnieść wrażenie, że gra robi wszystko, aby skutecznie utrudnić nam życie. Warstwa audiowizualna produkcji nie pozostawia nic do życzenia nawet teraz: na tamte czasy był to wręcz majstersztyk pod tym względem. Podsumowując, warto wrócić do Kapitana Pazura, szczególnie jeśli mamy sentyment do tej produkcji.

Escape from Monkey Island – kolejne kultowe gry o piratach

Ponownie mamy do czynienia z grą kultową – znowu jest to wiekowa produkcja. Tym razem mowa o 2000 roku. Wtedy to Escape from Monkey Island ujrzało światło dzienne i natychmiast zawładnęło sercami wielu graczy, szczególnie fanów przygodówek. Kultowa seria o Wyspie Małp to cykl przygodówek w formacie point-and-click. Kamera jest w dużej mierze statyczna, a my kierujemy poczynaniami bohatera przy pomocy klikania w różne przedmioty. Jak przystało na 2000 rok, poziom wszelkich zagadek logicznych jest bardzo wysoki, lecz ani trochę nie odejmuje to od przyjemności z rozgrywki.

Fabuła jest niesamowicie ciekawa i dobrze napisana, a piracki klimat został przedstawiony w świetny sposób. Najlepsze gry o piratach w konwencji przygodówki reprezentuje właśnie Escape From Monkey Island. Mamy tutaj także sytuację podobną jak w przypadku Kapitana Pazura: jest to produkcja ponadczasowa, w związku z czym nawet dziś współcześni gracze mogą czerpać pełnię satysfakcji z rozgrywki. Zdecydowanie polecamy, aby zapoznać się z tymi klasykami, ponieważ są to najlepsze gry o piratach swojej epoki.

Piraci w grach komputerowych – podsumowanie

Wiele miejsca poświęciliśmy samej mechanice tych gier oraz opisaniu ich najważniejszych zalet. W mniejszym stopniu skupiliśmy się na samym ukazaniu piratów we współczesnej popkulturze – w tym także grach wideo. Jest to temat niezwykle obszerny i bardzo ciekawy, więc warto przynajmniej pokrótce przedstawić sytuację.

Przede wszystkim najlepsze gry o piratach zwykle przedstawiają ten okres historyczny oraz samo funkcjonowanie piratów w sposób bardzo stereotypowy. Obecnie niezwykle trudno wyjść poza kanon złożony ze statku, papugi na ramieniu, śpiewaniu szant czy butelek rumu. Sytuację ratuje jednak kilka produkcji, które oferują mniej sztampowe podejście do tematu. Przede wszystkim jest to Assassin’s Creed IV: Black Flag – produkcja Ubisoftu wydaje się znacznie bardziej opierać na realiach historycznych, a nie jedynie na stereotypach. Sytuację łagodzi także forma Sea of Thieves. Tutaj, choć mamy do czynienia z karykaturalnością, to została ona przekazana wręcz w formie satyry dotyczącej przedstawiania realiów życia piratów w grach komputerowych. Jest to produkcja karykaturalna aż do przesady, która zapewnia mnóstwo śmiechu podczas rozgrywki.

Gry o piratach – co dalej?

Jakie gry o piratach ujrzą światło dzienne w najbliższym czasie? Jak klaruje się przyszłość gatunku? Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie – z pewnością nie jest to niezwykle nośny czy powielany przez wielu twórców temat. Możemy jednak liczyć na to, że nie zostanie zapomniany, zwłaszcza po niebywałym sukcesie marketingowym i sprzedażowym Sea of Thieves. To produkcja, która zawładnęła sercami milionów graczy na całym świecie. Pozostaje nam cierpliwie czekać na rozwój wypadków i kibicować zarówno tym największym, jak i nieco bardziej kameralnym producentom. Być może już w najbliższych latach w końcu powstaną gry o piratach, które oddadzą faktyczne realia i zapewnią nam podróż w głąb faktycznych wydarzeń.