Era mobilności zaatakowała rynek gier już jakiś czas temu. Przenośne konsole nigdy nie były co prawda stawiane na równi ze stacjonarnymi. Ale pamiętajmy o tym, że niektóre z nich (np. Nintendo 3DS, czy też PSP) zdobyły serca konsumentów. Jednakże, w tym momencie coraz więcej sprzętów odchodzi w niepamięć, wszystko dzięki smartfonom. Czy z konsolami też tak będzie?

Smartfon – wszystko w jednym

Smartfony są ikoną XXI wieku. Przejęły role takich urządzeń jak: budzik, telewizor, komputer, aparat, można by wymieniać jeszcze długo. No i może nie do końca „przejęły”. Raczej dają nam pewną namiastkę komputera, dobrego aparatu, mobilnego telewizora. Nie dorównają temu głównemu urządzeniu, kamerze za dziesięć tysięcy złotych, stacji roboczej do pracy nad wymagającymi plikami. Ale też nie taka jest ich rola. One mają być (i są!) podstawowym narzędziem, które wesprze nas w każdej sytuacji. Jednakże, wraz z postępującym rozwojem, nowościami i innowacjami, przejmują one coraz to ważniejsze role. Czy jedną z tych ról będzie przenośna konsola do gier?

Przenośna konsola do gier

Na rynku funkcjonuje wiele różnych konsol do grania mobilnie. Największe sukcesy w tym momencie odnoszą propozycje od Nintendo – Nintendo 3DS, sprzedany w liczbie ponad 67 milionów egzemplarzy, i wydany w 2017 Switch, który w ciągu jednego roku został sprzedany w liczbie 18 milionów. Oczywiście na liście najlepiej sprzedających się „handheldów” znajdują się m.in. Nintendo DS (sprzedano 154 miliony egzemplarzy), Nintendo Game Boy (sprzedano 118 milionów egzemplarzy), PlayStation Portable (sprzedany w liczbie 82 milionów egzemplarzy). Te najlepiej sprzedające się konsole przenośne zostały wyprodukowane w latach 2004, 1998, 1989, czyli dosyć dawno temu. Niestety statystyka nie sprzyja tego typu produktom. Może się wydawać, że producenci wkrótce przestaną w ogóle produkować konsole przenośne. Tak się jednak nie stanie.

PSP – jednak z pierwszych przenośnych konsol, która osiągnęła spory sukces marketingowy Photo by ~ezs on TrendHype / CC BY

Zalety konsoli przenośnej

Po pierwsze czas pracy na baterii. Konsola przenośna jest zoptymalizowana do grania i nie korzystamy z niej do innych czynności, poza rozrywką. Więc w momencie kiedy „padnie” to nic się wielkiego nie stanie. Kolejną zaletą konsoli przenośnej są same gry. Niektóre z nich są bardzo unikatowe i posiadają niepowtarzalną fabułę. Dodatkowo samo urządzenie jest stworzone tak, by zapewnić jak największy komfort rozgrywki.

Nintendo Gameboy Micro 20th Anniversary Mario Edition Photo by Pete Slater on Trend hype / CC BY-ND

Wady konsoli przenośnej

Oczywiście jest to kolejne urządzenie, które musimy ładować, pilnować i ogólnie dbać o nie. Dodatkowo musimy za nie zapłacić odpowiednią kwotę – w tym momencie Nintendo Switcha możemy kupić za 1 350 złotych. Za takie pieniądze możemy też nabyć smartfon ze średniej półki cenowej, który oczywiście nie zapewni nam tak doskonałych wrażeń z gry, ale będzie jednocześnie stacją multimedialną i komunikacyjną. Podzespoły konsoli przenośnej mogą pozostawać wiele do życzenia.

Nintendo Switch Fortnite
Nintendo Switch Fortnite

Zalety grania na smartfonie

Mamy dostęp do wielu różnych serwisów, aplikacji, wygodny dostęp do internetu. Poza tym wciąż powstaje wiele różnych (w tym ogromna ilość darmowych) gier, które są dostępne z Google Play, czy też App Store. Wokół niektórych tytułów na smartfony tworzą się całe społeczności, gry na telefon coraz bardziej przypominają te na PC, czy też konsole stacjonarne. Dodatkowo smartfony wciąż się rozwijają. Coraz potężniejsze podzespoły zapewnią większe możliwości twórcą gier.

Razer Phone
Razer Phone – pierwszy smartfon uważany za prawdziwe urządzenie dla graczy

Wady grania na smartfonie

Smartfony są naszymi narzędziami. Nie korzystamy z nich w jednym określonym celu, jakim może być granie. A więc im dłużej będziemy grać, tym mniej czasu możemy spędzić na komunikacji z innymi ludźmi, korzystaniu z GPSa, i innych czynności, które zużywają baterię. Dodatkową kwestią jest wygoda – gry na smartfonie obsługujemy palcami, przez co zakrywamy część ekranu. Jest to też dosyć niewygodne. Większość z tych wad zostanie jednak wyeliminowana wraz z postępem technologicznym, lub za pomocą dodatkowych peryferiów.

Podsumowanie i werdykt

Te wszystkie wady i zalety mają znaczenie dla poszczególnych użytkowników. Ale jest coś ważniejszego od tego typu preferencji. Jest to nostalgia, na której postarają się skorzystać specjaliści od marketingu. Nazwy takie jak PSP, Nintendo 3DS kojarzy każdy, nawet jeśli nie jest to osoba zainteresowana rynkiem gier. Fani elektronicznej rozrywki zawsze będą miło wspominać czasy, kiedy panowały konsole mobilne. A jeśli będą je miło wspominać to stworzą odpowiedni popyt. Producenci zaś postarają się o odpowiednią podaż.