Apple wprowadziło w swoich produktach wsparcie dla sieci 5G. Zrobiło to wręcz wzorowo. Każdy model z nowej serii iPhone 12 wyposażony jest w modem 5G, który powinien obsłużyć wszystkie działające sieci 5G w Polsce. Zarówno te obecne, jak i przyszłe, które pojawią się po aukcji na częstotliwości z pasma 3,6 GHz.

Do tej pory producenci smartfonów traktowali aspekty związane z komunikacją bezprzewodową trochę po macoszemu. Słabsze modele miały dość często ograniczane możliwości zastosowanych modemów. Dotyczyło to również niektórych flagowców. Z kolei Apple, ze względu na podjętą współpracę z Intelem, wypuszczało przez ostatnie lata smartfony, które charakteryzowały się gorszą czułością i z reguły wolniejszymi prędkościami pobierania danych niż konkurencja. Na szczęście premiera iPhone 12 pokazuje, że szefowie z Cupertino postanowili coś z tym zrobić. Podpisanie ugody z Qualcommem było na pewno dobrym posunięciem. Dodatkowo menadżerowie podjęli odważną decyzję i zdecydowali się na zastosowanie modemu 5G w każdym modelu. Od strony łączności bezprzewodowej wszystkie modele poczynając od iPhone 12 mini, a kończąc na iPhone 12 Pro Max, oferują dokładnie to samo.

iPhone 12 a obsługa sieci 5G w Polsce

Pomimo tego, że pierwsze komercyjne sieci 5G wystartowały w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej już 1,5 roku temu, to mamy tutaj do czynienia z dość świeżą technologią. Dlatego też specyfikacja techniczna poszczególnych smartfonów nie zawsze odzwierciedla ich prawdziwe możliwości w kontekście obsługi sieci 5G poszczególnych operatorów. Na razie wiemy, że iPhone 12 zadziała w Polsce w sieci 5G od Orange.

Operator ten uruchomił sieć piątej generacji w paśmie 2100 MHz i korzysta z techniki dynamicznego współdzielenia pasma DSS. Na takiej samej zasadzie działają sieci Playa i T-Mobile. Dlatego tutaj również nie powinno być problemu. Z kolei analiza pasm wspieranych przez iPhone 12 pokazuje, że smartfony te powinny zadziałać również w sieci 5G Plusa (pasmo TDD 2600 MHz).

iPhone 12 pasma 5G

Dobrym znakiem jest również to, że Apple zadbało o wsparcie dla pasm n77 (TDD 3700 MHz) i n78 (TDD 3500 MHz). Są to częstotliwości, które są przedmiotem najbliższej aukcji częstotliwości w Polsce.

Niestety modele, które będą sprzedawane w Europie, nie obsługują sieci 5G mmWave. Rozwiązania te są aktualnie szeroko dostępne jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlatego też Apple zdecydowało się na umieszczanie anten mmWave tylko w egzemplarzach przeznaczony na ten rynek. Nie jest to duża strata, ponieważ polscy operatorzy wyrazili zainteresowanie budowy sieci 5G mmWave najwcześniej za około 3 lata.

Na sam koniec warto pamiętać o tym, że o ostatecznym wsparciu dla sieci 5G danego operatora mogą zadecydować testy kompatybilnościowe. Apple, podobnie jak i każdy inny producent, ma możliwość programowego włączania wsparcia dla pasm 5G. Odbywa się to na podstawie wykrytego na karcie SIM identyfikatora PLMN operatora. Z kolei dla użytkowników końcowych i tak najważniejsze będzie wsparcie dla poszczególnych agregacji pasm 5G z częstotliwościami LTE. Tutaj niestety Apple nie podało żadnych szczegółów.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.