Niedawno ukazała się informacja dotycząca udanych testów stacji bazowych Samsunga, które przeprowadzili pracownicy spółki NetWorkS!. Oznacza to, że sprzęt telekomunikacyjny koreańskiego producenta może pojawić się w sieciach Orange i T-Mobile. Okazuje się jednak, że również Play nawiązał w tej sprawie kontakt z Samsungiem i prowadzi rozmowy.

Operatorzy szukają sposobów na minimalizację wpływ ryzyka w postaci wykluczenia Huawei z polskiego rynku telekomunikacyjnego. Teoretycznie telekomy mogą skorzystać z rozwiązań Ericssona i Nokii oraz w pewnym stopniu utrzymać konkurencyjność pomiędzy tymi dwoma dostawcami. Jednak pojawienie się takiego duopolu grozi podniesieniem cen sprzętu, który jest potrzebny do budowy sieci komórkowych. Co prawda operatorzy ze Stanów Zjednoczonych funkcjonują w takich realiach, ponieważ od wielu lat nie mogą oni kupować sprzętu od Huawei. Jednak ceny usług telekomunikacyjnych za oceanem są dużo wyższe od tych, które mamy w Polsce. Dlatego operatorzy zaczęli rozmawiać z Samsungiem, który być może zapełni w jakimś sposób lukę powstałą po ewentualnym wykluczeniu Huawei.

O stacjach bazowych Samsunga myślą już szefowie Orange, Playa i T-Mobile

Samsung nie brał do tej pory udziału w budowie sieci komórkowych w Polsce. Dostawca ten ma również znikomy udział na ogólnoświatowym rynku telekomunikacyjnym. Można się pokusić o stwierdzenie, że obecnie Samsung nie ma podpisanego kontraktu z żadnym europejskim operatorem. Jednak niedługo może to się zmienić.

NetWorkS! już testuje stacje bazowe Samsunga dla sieci 4G. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita podobne plany może mieć Play. Przy czym teraz działania te ograniczają się do samych rozmów.

“Mogę powiedzieć, że nawiązaliśmy kontakt i rozmawiamy” – przyznaje Małgorzata Zakrzewska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w P4 (Grupa Play Communications)

Play jest obecnie operatorem, który posiada największy udział stacji bazowych Huawei w swojej sieci. Przy założeniu, że operator dostanie 7 lat na wymianę sprzętu, będzie oznaczać to poniesienie kosztów dodatkowych inwestycji na poziomie 0,9 mld zł. Z kolei w przypadku Orange i T-Mobile stacje bazowej chińskiego dostawcy stanowią około połowy infrastruktury.

Plus, który korzysta z rozwiązań Ericssona i Nokii, nie udzielił Rzeczpospolitej odpowiedzi na pytanie dotyczące współpracy z Samsungiem.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.