Z uwagi na to, że po nieudanej, półrocznej przesiadce na Samsunga wróciłem do urządzeń Apple, z jeszcze większymi emocjami niż zawsze oglądałem tegoroczną konferencję firmy z nadgryzionym jabłuszkiem. Chyba “nieudany romans” przydał mi się, ponieważ jeszcze bardziej czekałem na ten streaming. Na tyle, że obiecałem sobie w przyszłym roku być tam na miejscu.

Oglądałem nagranie z wielkimi wypiekami na policzkach, ponieważ Apple przygotowało na ten rok naprawdę fantastyczny zestaw nowości. Przy niektórych sam byłem zaskoczony, mimo że śledzę ten rynek na co dzień. Nowa aktualizacja iOS 12.2 na iPhone’y, iPad’y i iPod Touch, Apple News+, nowa karta płatnicza od Apple, AirPlay 2 – lista jest naprawdę okazała. Oczywiście, jak to bywa na rynkach IT, większość nie będzie dostępna na razie w naszym kraju, ale przynajmniej możemy sobie na razie popatrzeć i pomarzyć.

Zacznijmy może od nowego systemu operacyjnego na sprzęt Apple, czyli iOS 12.2.

Bardzo ucieszyło mnie to kiedy Tim Cook poinformował o tym, że system iOS zostanie wypuszczony zaraz po zakończeniu konferencji. Nie było to sławami rzuconymi na wiatr. Jakąś chwile temu dorobiłem się najnowszego systemu iOS na moim iPhone. Na pierwszy rzut oka, system 12.2 absolutnie nie różni się od poprzednika. Wszystko dlatego, że większość nowości ominęła nasz kraj. Nie dziwi mnie to jakoś specjalnie. Nie jest specjalną innowacją, że Apple nie wypuszcza nowinek na nasz rynek. Dużo mówi choćby brak polskiej wersji językowej w aplikacji Siri do tej pory. Mam wrażenie, że chyba nigdy się jej nie doczekam. Mimo to Apple dalej wzbudza emocje, bo jakby nie patrzeć, jest to najbezpieczniejsze i najbardziej wydajne środowisko w świecie IT. W Stanach Zjednoczonych cieszą się już usługą Apple News+. Nie jest to uczciwe, ale taka jest polityka firmy i nie mamy wyboru.

apple, news+, ios12.2, cupertino, air play 2, iphone, ipod, ipad, macos

Apple News+ to najbardziej pożądana usługa tego roku.

Jest to odnowiona usługa abonamentowa dostępna w tym momencie tylko na rynki anglojęzyczne. Dzięki konferencji mogliśmy zobaczyć, co nas czeka. Wchodząc w świat Apple News+, ciężko jest odeprzeć się wrażeniu, że jest się w świecie prosto z Harry Pottera. Z uwagi na to, że byłem fanem serii, właśnie z tym kojarzą mi się gazety z ruchomymi obrazkami. Mam wrażenie, że nie jestem jedynym, który tak pomyślał. W Apple News+ znajdziecie aż 300 najlepszych magazynów z pięknymi animowanymi okładkami. Do tej pory wersje magazynów nie były animowane i ciężko by je oglądać na urządzeniach mobilnych. Teraz, magazyny stały się responsywne. W Apple News+ znajdziemy wszystkie najlepsze tytuły z rynku prasowanego: National Geographic, Vogue, Men’s Health. Nie mogłem oderwać od magazynów wzroku. Bardzo intryguje mnie, jakie pomysły mają inni wydawcy, ale niestety, aby to zobaczyć, muszę poczekać jeszcze trochę.

apple, news+, ios12.2, cupertino, air play 2, iphone, ipod, ipad, macos

Do listy funkcjonalności Apple News+ dochodzi usługa personalizowania.

Dzięki niej będziemy mogli zobaczyć treści, które mogą nas zainteresować. Zasada działania w przypadku tego serwisu jest jednak zupełnie inna. Tym razem na nasze urządzenia ściągana jest duża pula artykułów, a dopiero następnie, odpowiednie algorytmy wybierają te, które mogą nam pasować, ponieważ personalizacja odbywa się na urządzeniu. Mechanizm ma swoje drugie dno. Dzięki temu nie tylko Apple nie wie, co czytamy i czym się interesujemy, ale także nie wiedzą tego reklamodawcy. Myślę, że rozwiązanie spodoba się szczególnie tym użytkownikom, którzy cenią sobie prywatność.

Na tę chwilę, abonament kosztuje 9,99$.

Pamiętajmy, że jest to cena na standardy amerykańskie. Patrząc na to, że trzeba by było wydać te 40 PLN za miesięczny dostęp do takiej ilości pism (co rocznie daje 480 zł) to i tak mało w porównaniu do ceny, jaką zapłacilibyśmy za prenumeratę choćby kilkudziesięciu z nich. Co więcej, Apple uruchomiło miesiąc testowy za darmo. Jest też ciekawa opcja dla rodziny. Subskrypcję można dzielić w ramach rodziny za darmo. Każdy członek naszej familii może personalizować swoje wydanie Apple News Plus, więc nie będzie bałaganu.

apple, news+, ios12.2, cupertino, air play 2, iphone, ipod, ipad, macos

Konferncja Apple pokazała także usługę AirPlay2 dla telewizorów.

Została ona wprowadzona razem z aktualizacją systemu iOS do wersji 12.2. Pozwala ona to, że producent urządzeń mobilnych z iOS jest gotowy na wysyłanie treści multimedialnych bezpośrednio na telewizory. Jest jednak pewien haczyk. Na kwintesencję usługi musimy jeszcze trochę poczekać. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tylko nasz kraj. Chodzi o sprzedaż. Najpierw nowe telewizory muszą trafić do sprzedaży, a te uprzednio wydane otrzymać aktualizację. Na tę chwilkę razem z aktualizacją do systemu iOS 12.2 otrzymaliśmy nowy dedykowany przycisk w centrum sterowania i na zablokowanym ekranie powalający łatwo sterować telewizorem. Co więcej, podczas oglądania wideo poprzez AirPlay na telewizorze można dalej korzystać z urządzenia mobilnego.

System iOS 12.2 wprowadza jeszcze kilka dodatkowych nowości.

Pierwszą z nich są animowane emotki dla użytkowników iPhone X: dzik, żyrafa i rekin. Nowy element zyskała także bardzo lubiana funkcja: czas przed ekranem. Teraz możemy zakładać limity na każdy dzień z osobna. Takich malutkich zmian jest o wiele więcej. Oto lista:

Apple Pay

 • Klienci Apple Pay Cash mogą teraz przesyłać środki na swoje konta bankowe, używając kart debetowych Visa.
 • Aplikacja Wallet wyświetla teraz obciążenia i uznania konta Apple Pay bezpośrednio pod kartą.

Safari

 • Logowanie w witrynach następuje teraz automatycznie po użyciu funkcji automatycznego wypełniania haseł.
 • Przed wczytaniem niezaszyfrowanej strony www wyświetlane jest teraz odpowiednie ostrzeżenie.
 • Obsługa zdezaktualizowanego standardu Do Not Track została usunięta, aby zapobiec użyciu nagłówka DNT jako zmiennej znakowania; ochronę przed śledzeniem poza witryną zapewnia teraz domyślnie funkcja Intelligent Tracking Prevention.
 • Zapytania w inteligentnym polu wyszukiwania można teraz modyfikować, stukając w strzałki obok sugestii wyszukiwania.

Apple Music

 • Na karcie Przeglądaj w Apple Music jest teraz wyświetlanych więcej komentarzy redakcyjnych, które ułatwiają odkrywanie nowej muzyki, list utworów i innych materiałów.

AirPods

 • System jest teraz zgodny ze słuchawkami AirPods (2. generacji).

Poprawki błędów i łatki:

 • dodano indeks jakości powietrza w aplikacji Mapy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz w Indiach;
 • dodano w Ustawieniach informację na temat pozostałego czasu objęcia urządzenia gwarancją;
 • wprowadzono ikonę „5G E” wyświetlaną na iPhone’ach 8 i nowszych oraz iPadach Pro (12,9-calowych 3. generacji i 11-calowych) wskazującą, że użytkownicy znajdują się w zasięgu sieci 5G Evolution firmy AT&T;
 • poprawiono jakość nagrań audio w aplikacji Wiadomości;
  poprawiono stabilność i wydajność współpracy pilota Apple TV z urządzeniami iOS;
 • usunięto problem, w wyniku którego część nieodebranych połączeń nie była wyświetlana w centrum powiadomień;
 • rozwiązano problem, w wyniku którego plakietka na ikonie aplikacji Ustawienia mogła być wyświetlana, mimo że użytkownik nie miał w niej żadnych czynności do wykonania;
 • rozwiązano problem na ekranie Ustawienia > Ogólne > iPhone (pamięć), w wyniku którego wielkość części dużych aplikacji, kategorii Systemowe i kategorii Inne na pasku mogła być wyświetlana nieprawidłowo;
 • usunięto problem, który mógł powodować automatyczne odtwarzanie notatek głosowych po połączeniu z urządzeniem Bluetooth w samochodzie;
 • rozwiązano problem, w wyniku którego aplikacja Dyktafon mogła okresowo uniemożliwiać zmianę nazwy nagrania.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.