Xiaomi z pozoru jest producentem, który nie goni za nowinkami technicznymi za wszelką cenę. Jednak w przypadku 5G jest inaczej. Chińczycy zapowiedzieli, że w przyszłym roku wydadzą na rynek przynajmniej 10 nowych modelu obsługujących sieci piątej generacji.

Pierwsze smartfony 5G są już dostępne. Niestety łączy je jedna, dość duża wada. Jest nią cena. Wynika to oczywiście z tego, że mamy teraz do czynienia z pierwszą urządzeniami wyposażonymi w modemy 5G pierwszej generacji. Rozwiązanie to wiąże się z tym, że producenci muszą kupić dwa układy: chipset obsługujący dotychczasowe standardy łączności oraz osobny modem 5G. Nie dość, że oznacza to kupno dodatkowego układu, to jeszcze wspomniane modemy działają jedynie z najwydajniejszymi (i tym samym najdroższymi) chipsetami. Dlatego też nie stracimy zbyt dużo, jeśli polscy operatorzy uruchomią sieci 5G dopiero w przyszłym roku. Dzięki temu będziemy mogli wybierać z szerszej gamy smartfonów. Całkiem możliwe, że w ofercie pojawią się również pierwsze “średniaki” z modemami 5G, które będą kusić niższą ceną.

Xiaomi już teraz ma w planach 10 smartfonów 5G w 2020 roku

Lei Jun, założyciel Xiaomi, podczas konferencji the World Internet w Wuzhen powiedział, że jego firma wypuści na rynek w 2020 roku ponad 10 modeli smartfonów obsługujących 5G. Możemy spodziewać się, że lista ta obejmuje zarówno wydajne flagowce, jak i kilka tańszych modeli.

Niższe ceny będą podyktowane zarówno dostępnością mniej wydajnych chipsetów z modemami 5G, jak i korzystniejszym ofertom na obecnie sprzedawane rozwiązanie. Xiaomi od zawsze było znane z tego, że nie zamawia pierwszych partii nowych procesorów. Co prawda przez to Chińczycy wprowadzali nowe flagowce kilka miesięcy po Samsungu. Jednak w zamian mogli oni kupić te same procesory taniej, co przekładało się na bardziej atrakcyjną cenę. Nie możemy również zapominać o tym, że Xiaomi stara się nakładać jedynie 5% marżę na sprzedawane smartfony. To właśnie dzięki tym dwóm czynnikom urządzenia chińskiego potentata uważane są za te, które mają doskonały współczynnik ceny do jakości. Pozostaje nam liczyć na to, że stwierdzenie to okaże się również prawdziwe wobec przyszłorocznych smartfonów 5G.

Źródło: Reuters

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.