Android One jest ciekawym projektem, którego celem jest dostarczenie smartfonów z czystym Androidem i aktualizacjami pochodzącymi bezpośrednio od Google w krajach rozwijających się. Oczywiście to samo mają również urządzenia z serii Nexus oraz Pixel, ale są to dużo droższe urządzenia. Do tej pory smartfony Android One były dostępne w niewielu krajach. Być może zmieni to pierwszy Xiaomi z oprogramowaniem pochodzącym bezpośrednio od Google.

Projekt Android One wystartował w 2014 roku w Indiach. Jednak plan Google nie przewidział tego, jak drugi co do wielkości na świecie rynek urządzeń mobilnych zareaguje na konkurencję z Xiaomi. Dokładnie kilka miesięcy wcześniej miała miejsce premiera Xiaomi Mi 3, który był pierwszym smartfonem tego chińskiego giganta w Indiach. Co prawda Chińczycy uderzali w inny segment cenowy, ale później pojawiły się również tańsze modele. Pokazało to jedno. Ludzie wolą urządzenia z lepszymi komponentami niż aktualnym oprogramowaniem.

Xiaomi Mi 5X A1

Xiaomi A1 ma bazować na Xiaomi Mi 5X i mieć czystego Androida.

Xiaomi Mi 5X został zapowiedziany miesiąc temu. Ma wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości Full HD, 4 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej oraz akumulator o pojemności 3080 mAh. Napędzany jest przez chipset Qualcomm Snapdragon 625, który ma 8 rdzeni Qualcomm Snapdragon 625 taktowanych do 2 GHz. Do tego dochodzi jeszcze podwójny aparat o rozdzielczości 12 MP oraz standardowa 5 MP przednia migawka. Być może Xiaomi A1 będzie różnić się od Mi 5X jedynie oprogramowanie, które pozbawione będzie MIUI UX.

Źródło: KrispitechXDA Developers

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.