Najnowsza aktualizacja systemu mobilnego Google Android została jakiś czas temu udostępniona dla smartfonów Pixel i Nexus.

Nic dziwnego, że tylko dla nich. W końcu Google najbardziej lubi nagradzać tylko swoją stajnię. Z drugiej strony mamy wtedy największe prawdopodobieństwo, że system będzie działał optymalnie. Jeżeli już na tym smartfonach coś jest nie tam, to dzieje się coś niedobrego 🙂

Android 7.1.2 Nougat został oficjalnie udostępniony dla Pixeli i najnowszych Nexusów, ale nie pojawiło się wiele zmian.

Jest to taki jakby patch. Mimo tego, że nie jest to kobyła, okazało się, że Google przegapiło kilka niedociągnięć i wypuściło na rynek wadliwy system. Wielu użytkowników zwraca uwagę na fakt, że przestaje działać czytnik linii papilarnych. Nie jest to byle jaki problem. W niektórych przypadkach problem z czytnikiem linii papilarnych może implikować niemożność dostania się do swojego systemu. Amerykanie jeszcze nie wydali oświadczenia w tej sprawie. Użytkownicy wierzą, że są w trakcie prac nad łatką poprawiającą błędy.

Problem ten dotyczy wszystkich smartfonów wyposażonych w skaner odcisków palców wydanych pod markami Google.

Dla tych, który nie znają marki Google zbyt dobrze, informuje, że są to takie modele, jak Pixel, Pixel XL, Nexus 6P oraz Nexus 5X. Sęk w tym, że smartfony te korzystają z tego samego czytnika. Dzięki temu diagnoza jest bardzo prosta i specjalnie długo nie trzeba było się zastanawiać, dlaczego czytnik nie działa. Aktualizacja sprawia, że system nie przyznaje uprawnień do działania skanera, aczkolwiek gesty wciąż są wspierane. Najgorsze jest to, że usunięcie dotychczasowo zapisanych prototypów, jak i przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomagają.

Błędy zdarzają się każdemu i osoby, które tworzą oprogramowania są tego świadome.

Niestety ci, którzy tego nie robią myślą, że zawsze winni dostawać oprogramowanie bez jakichkolwiek komplikacji. Niestety, czasami się nie da. Niestety, takie błędy jak ten powodują, że użytkownikom systemu Android wydaje się, Google coraz mniej przykłada się do tworzenia oprogramowania. Nie sądzę, aby tak było. Mam bardziej wrażenie, że powierza testy nieodpowiednim pracownikom. Oby, tych błędów było mniej, a problem z czytnikiem załatali możliwie, jak najszybciej.

[AKTUALIZACJA] 17 kwietnia

Aktualizacja Android 7.1.2 Nougat dostępna jest już w Polsce. Po Waszych komentarzach widać, że problem raczej nie występuje w Polsce. Jak się okazuje, również użytkownicy z innych krajów informują o braku problemu po zainstalowaniu aktualizacji. Jednak nie wszyscy. W przypadku posiadaczy smartfonów Pixel oraz Pixel XL, problem z czytnikiem linii papilarnych może wystąpić po zainstalowaniu aktualizacji oznaczonej jako N2G47E. W przypadku Nexus 6P należy uważać na build N2G47H. Część użytkowników (jednak nie wszyscy) skarży się na problemy po zainstalowaniu paczki N2G47F.

Źródło: AndroidPolicePocketnow

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.