Ostatnio coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie smartfonów. Wydaje się, że dyskusję tą zawdzięczamy exploitowi Stagefright. Niestety sytuacja ta pokazała, że największą wadą naszych nowoczesnych telefonów jest krótki okres wsparcia producentów. Większość osób do dziś nie otrzymało aktualizacji i zrezygnowało z używania MMSów. Dlaczego Android One może okazać się wybawieniem?

Google po całym zamieszaniu z Stagefright zdecydowało, że zacznie regularnie wypuszczać aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa. Aktualnie jedynymi telefonami, które otrzymują aktualizacje bezpośrednio od Google są smartfony z rodziny Nexus. Jednak, są to urządzenia pokazowe, wyposażone w wysokiej klasy podzespoły, przez co ich cena również jest wysoka. Jednak Google myśli również o tych, którzy nie mają zamiaru wydawać na telefon połowy swojej pensji. Właśnie dla takich osób są telefony z serii Android One.

Celem projektu Android One jest pokazanie, że żeby mieć najnowszą wersję Androida nie potrzebujemy do tego drogiego smartfona. Dlatego też Google razem z producentami telefonów opracowuje niskobudżetowe telefony z najnowszą wersją swojego systemu (aktualnie Android Lollipop 5.1.1). Mało tego, większość telefonów z serii Android One ma gwarantowane 2 letnie wsparcie na aktualizację oprogramowania 🙂

A jak wygląda kwestia ceny? Założenia są takie, że telefony Android One powinny kosztować ok. 100 USD (do 400 zł). Jednakże ostatnio wypuszczone modele na rynek europejski (Aquaris A4.5) kosztują ok. 170 EUR.

Aktualnie w Polsce dostępny jest jeden model telefonu z serii Android One. Jest nim Karbonn Sparkle V, który co ciekawe miał wyprodukowany został głównie na rynek indyjski. Co dostaniemy za cenę ok. 400 zł?

  • procesor 1,3 GHz MTK6582 Cortex A7 Quad Core
  • 1 GB pamięci RAM
  • 4 GB pamięci wewnętrznej
  • wyświetlacz 4,5” o rozdzielczości 480 x 854 pikseli
  • główny aparat o rozdzielczości 5 MP
  • przedni aparat o rozdzielczości 2 MP
  • bateria 1700 mAh
  • obsługa dwóch kart SIM

Jak to wygląda? Jak na ten przedział cenowy to nieźle. Konkrecyjne telefony w tej cenie mają zbliżoną specyfikacje. Jednak najważniejsza jest aktualizacja do najnowszej wersji Androida 🙂 Tym jednak konkurencja nie może się pochwalić.