Tydzień temu w sieci pojawiły się informacje, że najnowszy zabójca flagowców, czyli Oneplus 5, cierpi na dość dotkliwą dolegliwość. Niektórzy użytkownicy odkryli ją w najmniej dogodnym do tego momencie. Okazało się, że smartfon ten potrafi się zrestartować podczas wybierania numeru alarmowego, czyli np. 911 w Stanach Zjednoczonych czy europejskiego 112. Niestety ludzie odkryli ten błąd, kiedy potrzebowali akurat wezwać pomoc.

Odkrycie nagłośnił jeden z użytkowników największej na świecie społeczności internetowej, czyli forum Reddit. Pechowiec próbował wezwać pomoc za pomocą numeru 911, kiedy zauważył płonący dom w Seattle. Na domiar złego sytuacja z restartującym się OnePlus 5 wystąpiła dwukrotnie podczas całego zdarzenia. Później w domu był w stanie uwiecznić cały problem na nagraniu wideo. OnePlus postanowiło jak najszybciej skontaktować się ze swoim klientem, aby zbadać przyczynę problemu. Dwa dni później była dostępna już aktualizacja rozwiązująca problem.

OnePlus wydał oficjalny komunikat w kwestii przyczyny problemu.

Źródłem problemu była nieprawidłowa alokacja pamięci przez chipset komunikacyjny. Restart występował u niektórych użytkowników, którzy korzystali z sieci komórkowych obsługujących VoLTE oraz protokół OTDOA (Observed Time Difference Of Arrival) podczas połączeń alarmowych. Technika OTDOA jest używana do dokładnego określenia położenia użytkownika dzwoniącego na numer alarmowy. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi czasu propagacji sygnału od 3 stacji bazowych do użytkownika sieci LTE protokół OTDOA pozwala na określenia lokacji nawet wtedy, kiedy smartfon nie odbiera sygnału z satelit GPS.

W celu rozwiązania problemu OnePlus współpracował z producentem chipsetu, czyli Qualcommem. Poprawka została zawarta w aktualizacji OxygenOS 4.5.6.

Źródło: OnePlusPoprzedni artykułNadchodzi USB 3.2
Następny artykułRusza Facebook TV
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.